Pieredze

Arī bise ir jāpiešauj. Kā to darīt?0


Varētu domāt, ka iespējams ņemt jebkuru gludstobru ieroci un jebkuru gludā lodi un viss izdosies. Tomēr tā gluži nav.
Varētu domāt, ka iespējams ņemt jebkuru gludstobru ieroci un jebkuru gludā lodi un viss izdosies. Tomēr tā gluži nav.
Foto: Linda Dombrovska

Lielākie pārdzīvojumi medniekam rodas, kad aizšauts garām. Pārmetumi sev vēl jo vairāk tad, ja nav izdevies nomedīt īpaši skaistu trofejnieku. Bet nepatīkami ir jebkurā gadījumā neatkarīgi no tā, kādos apstākļos un kādēļ aizšauts garām. Trāpīšanu vai netrāpīšanu ietekmē ļoti daudzi un dažādi apstākļi, sākot no ieroča, lodes izvēles, beidzot ar paša mednieka noskaņojumu un veselības stāvokli. Tomēr vienu gan mednieks var ietekmēt un tas arī noteikti būtu jādara – pārliecināties par to, ka ierocis šauj tur, kur tam jāšauj ar konkrētiem medību apstākļiem pareizi izvēlētu munīciju. Varētu domāt, ka iespējams ņemt jebkuru gludstobru ieroci un jebkuru gludā lodi un viss izdosies. Tomēr tā gluži nav. Lodes un ieroča saderību arī ietekmē čoki – fiksētie vai maināmie, pats lodes veids un materiāls. Kā arī jāpārliecinās par to, ka abi stobri ar attiecīgo lodi un attiecīgajiem čokiem patiesībā šauj vienā vietā. Ja arī tā nav, tad ir jāzina, kur trāpa katrs no stobriem, lai varētu veikt attiecīgās korekcijas. Šoreiz gan sāksim ar to, ka šauts tiek ar oriģinālo grauda tēmēkli bez sarkanajiem punktiem vai kolimatoriem.

Lielākās problēmas ar gludstobra ieročiem un lodēm

– Katrs stobrs trāpa citur
– Konkrētiem stobriem nepatīk lodes ražotājs, materiāls vai modelis
– Ierocis nemaz nav paredzēts šaušanai ar lodi, bet gan tikai ar skrotīm
– Ierocis nav pielāgots konkrētam šāvējam

Lode un ierocis

Kad veikalā vai no cita mednieka nopirkts ierocis, pirmais, kas medniekam būtu jāizdara, – jāiegādājas dažādi gludstobru lodes veidi, lai ir iespēja izvēlēties un saprast, kura lode stobram patīk vislabāk. Otrkārt, ir jādodas uz šautuvi, kur mierīgā atmosfērā, bez steigas ir iespējams patestēt dažādas lodes. Jārēķinās, ka šis process var aizņemt vairākas stundas.

Piešaušana

Šaušana parasti notiek 35 metru distancē – to arī vajadzētu no sākuma izvēlēties. Tālākās distancēs var šaut tad, kad ir izvēlēta piemērotākā lode. Sākotnēji būtu jāšauj no stingra atbalsta, vislabāk attiecīgi piemērota šaušanas galda, kur var stabili atstutēt ieroci. Medniekam ir jāsēž pie šaušanas galda ērti, nesagāžoties, ar abām kājām stabili uz zemes un tā, ka iespējams atbalstīt abas rokas. Šaušana no atbalsta nepieciešama, lai trāpījumu pēc iespējas mazāk ietekmētu šāvēja kļūda. Ar katru lodes veidu būtu jāizšauj divas vai labāk trīs reizes, lai saprastu, kur mērķī veidojas labākā trāpījumu grupa. Jāņem vērā arī tas, ka šāvēja kļūda var būtiski ietekmēt trāpījuma vietas, tādēļ jāšauj vairākas reizes.

Foto: Linda Dombrovska

Čoki

Ja ierocim ir fiksētie čoki, tas ļoti atvieglo uzdevumu. Atliek vien testēt, ar kuru lodi būs vislabākā trāpījumu grupa. Ja ir maināmie čoki, jāizvēlas tādi, kas tieši piemēroti šaušanai ar lodi. Parasti nevajag izvēlēties lielāku sašaurinājumu par pusčoku. Ir zināms, ka ir ieroči, kuriem šaujot ar cilindru lodes ļoti mētā. Ir ieroči, kuriem savukārt, piemēram, lieliski trāpījumi ir tērauda lodēm un cilindru. Nav vienas pareizas formulas, ir tikai jāmēģina un jātestē, līdz izdodas panākt labāko rezultātu. Tomēr, pirms izvēlēties čoku, katra atsevišķa ražotāja norādījumos ir jāizlasa, kādi čoki ir jāizvēlas, šaujot ar lodi.

No rokas

Kad ir izvēlētas lodes ar labāko trāpījumu grupu abiem stobriem, var šaut no rokas. Būs ieroču un čoku kombinācijas, kam patiks praktiski visas lodes. Būs tādas kombinācijas, kad izvēle būs neliela – viens vai divi ložu veidi. Tas nav nedz slikti, nedz labi, bet tā ir informācija, ar kuru iespējams pēc tam attiecīgi arī operēt. Ja ir noskaidrots, kura lode stobriem patīk vislabāk, tad var jau šaut no rokas līdzīgi kā medību apstākļos.
Nostājoties uz šaušanu no rokas, galvenais ir nepārtēmēt, proti, nedrīkst tik ilgi turēt ieroci un tēmēt, ka rokas sāk trīcēt un nav iespējams vairs pacelt ieroci uz mērķi. Šo procesu ir grūti aprakstīt, bet no rokas ar gludstobra ieroci un graudu šauj tā, ka sagatavojas šaušanai notēmējot, ieroci lēnām uz izelpu ceļ uz desmitnieku un sprūda mēlīti nospiež tad, kad grauds ir tur, kur ir vēlme trāpīt. Šo principu var līdz galam izprast tikai šaujot un vislabāk zinoša un uzticama instruktora uzraudzībā. Šādi šaujot, ir iespējams redzēt, kur lode lidos medību apstākļos. Šādi treniņi, izšaujot pa desmit lodēm vienā reizē, būtu jāatkārto ik pa laikam, lai iegūtu iemaņas bez domāšanas precīzi izšaut uz mērķi, jo medībās bieži vien nav laika ilgi tēmēt un domāt.

Šādi šaujot, ir iespējams redzēt, kur lode lidos medību apstākļos.
Foto: Linda Dombrovska

Ko nedarīt

Nekad ieroci pret atbalstu neatstutēt pret stobru, vienmēr ierocis jāatbalsta pret pastobri
Šāvējs nedrīkst sagāzties, sašķiebties, stāvot uz papēžiem vai pirkstgaliem. No atbalsta šaujot, ir jāsēž stabili – abas kājas uz zemes, uz šaušanas galda atbalstītas abas rokas
Ar vienu lodi no sākuma nekad nepietiek. Labāk izšaut ar vismaz divām trim no katra veida, lai tiktu izveidota trāpījumu grupa
Ja šķiet, ka stobrs šauj nepareizi, vispirms ir jāpārliecinās par to, ka ierocis šāvējam ir pielāgots. Vai laide nav par īsu/garu/augstu/zemu, jo tas viss mainīs trāpījuma vietu. Tāpat ir pareizi jātēmē un jāskatās uz mērķi. Ja galva būs sašķiebta, mainīsies arī trāpījuma vieta.

Ja nevar precīzi trāpīt

– Iespējams, ierocis tiek turēts nepareizi
– Mednieks nepareizi tēmē
– Nav izvēlēta atbilstoša munīcija
– Ierocis nav pielāgots medniekam
– Nepareizi tiek nospiesta sprūda mēlīte
– Nav pareizs šaušanas atbalsts
– Ierocis atbalstīts pret stobru
– Šāvējs ieņēmis nepareizu šaušanas pozīciju
– Ļoti retos gadījumos – ierocim ir defekts
– Iespējams, konkrētais ierocis nav paredzēts šaušanai ar ložu munīciju

Ko darīt, ja galīgi nav iespējams panākt, ka lodes lido tur, kur tiek tēmēts

Pirms pieņemt lēmumu par to, ka ierocis tiešām šauj šķībi, jāizslēdz visi iepriekš minētie iemesli. Lielākoties ieroči un to stobri ir precīzi, ļoti bieži pie vainas ir paša šāvēja kļūdas, kā arī vēl biežāk tas, ka ierocis nav piemērots konkrētam medniekam. Vēl briesmīgāk ir tad, ja ierocis sit pa vaigu, plecu vai pirkstiem. Tas var liecināt par divām lietām. Pirmkārt un visbiežāk, ierocis nav pielāgots medniekam. Otrkārt, šāvējs nepareizi tur ieroci un tēmē. Tādēļ, ja tiešām ir aizdomas, ka ierocis šauj nepareizi, vislabāk tādā gadījumā ir izšaut no speciālā fiksētā šaušanas atbalsta, kas nepieļauj šāvēja kļūdas. Tad būs skaidri redzams, ka ieroča stobriem ir defekts. Kamēr tas nav izdarīts, pastāv liela iespēja, ka pie vainas ir pavisam citi apstākļi. Ja tomēr ir pārliecība, ka ierocis ar lodēm nešauj precīzi, tad iespējams izvēlēties uz ieroča uzlikt sarkanā punkta vai optisko tēmēkli.

Sarkanā punkta izvēle

Ar sarkanā punkta tēmēkli būs ļoti ērti šaut uz skrejošu, kā arī uz stāvošu mērķi. Ja ir vēlme ar šo ieroci šaut uz lidojošiem mērķiem, sarkanā punkta tēmēklis tikai traucēs. Ar to ir ļoti ērti šaut uz projām lidojošiem un pretim lidojošiem mērķiem. Problēmas radīs šķērsām lidojoši mērķi, jo tos ir ļoti grūti noķert ar sarkanā punkta tēmēkli. Ja ierocis neprecīzi šauj ar lodi, pastāv ļoti liela iespēja, ka tas precīzi šaus ar skrošu munīciju, jo liela daļa gludstobru ieroču ir paredzēti primāri tieši skrošu munīcijai.
Ja ir doma šaut gan dzinējmedībās, gan arī lidojošus mērķus, jāizvēlas tāds sarkanā punkta tēmēlis, kuru iespējams bez piešaušanas no ieroča noņemt un pēc tam atkal uzlikt. Dzinējmedībās tad iespējams šo tēmēkli uzlikt, savukārt, šaujot pīles vai šķīvīšus, to noņemt.

Delta Minidot + Mak kronšteins ar magnētu

Viens no lētākajiem sarkanā punkta tēmēkļiem, vienlaikus arī viens no vienkāršākajiem, kas dienas apstākļos kalpos lieliski, bet krēslā un tumsā būs gluži bezjēdzīgs. Ideāli piemērots dzinējmedību apstākļiem. Izvēloties šo tēmēkli kopā ar Mak magnētu kronšteinu, būs iespējams šo tēmēkli pēc vajadzības noņemt un uzlikt atkarībā no apstākļiem. Jāsaka gan, ka šis konkrētais Mak kronšteins paredzēts tikai uz 10 mm bises sliedes, toties to var ļoti ērti uzlikt un noņemt, galvenais atcerēties, tieši kurā vietā tas tiek uzlikts. Šajā komplektā visdārgākais ir tieši kronšteins, kura cena ir virs 200 eiro, toties konkrētais sarkanā punkta tēmēklis veikalā Huberts.lv maksā 69 eiro. Liels pluss šim komplektam – tas ir pietiekami zems, kas nozīmē, ka nebūs vajadzība regulēt laides vaidziņu. Šis tēmēklis ir arī regulējams, ja nepieciešams. Pastāv vēl citas iespējas atkarībā no ražotāja, piemēram, līdzīgs Meoptas risinājums maksā 279 eiro, arī Deltai ir dārgi un smalkāki tēmēkļi par 259 eiro. Risinājumus piedāvā arī Kahles un citi ražotāji.

Problēmas ar sarkanā punkta tēmēkļiem

– Sarkanā punktā tēmēklis ir pārāk augstu. Lai caur to lūkotos, nav iespējams atspiest galvu pret laidi
– Ar sarkanā punktā tēmēkļiem ir ļoti apgrūtinoši šaut uz lidojošiem mērķiem, jo gluži vienkārši tēmēklis šajā gadījumā traucē saskatīt mērķi

Alternatīva
Aimpoint Micro S-1 6 Moa 6–12 mm

Šis sarkanā punkta tēmēklis ir paredzēts tieši šaušanai ar bisi. To var piešaut, uzmontēt jebkurā vietā uz stobra sliedes, tāpat arī tam paredzēti vairāki adapteri, lai tēmēkli pielāgotu konkrētajam ieroci. Liels pluss – šis tēmēklis atrodas zemu uz sliedes salīdzinājumā ar klasiskajiem kronšteiniem, kas parasti apgrūtina šaušanu, jo gluži vienkārši ir par augstu. Šāda tēmēkļa cena Purnavu muižā ir 630 eiro.

Lasi un abonē žurnālu Medības šeit!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi 18 stundas
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lapsu riesta dejas kameras priekšā. Savvaļas dzīvnieki
24. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
SKATIES! Neliels ieskats medību un makšķerēšanas izstādē Zalcburgā
Ekskluzīvi 23. februāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieku skaits samazinās! Cik viegli kļūt par mednieku?! “Šauj garām!” #219 epizode
Ekskluzīvi 21. februāris, 2024

Lasītākie