
Aprīļa beigās nu jau četrpadsmito reizi Aucē notika ne tikai 13 koplīguma klubu labāko trofeju izstāde (jā, par to stāstījām arī pagājušajā gadā), bet arī mednieku balle, kuras laikā tiek sumināti, sveikti un reizēm arī mazliet sabārti veiksmīgākie mednieki. Šajā reizē žurnālam Medības bija iespēja piedalīties šajā pasākumā, jo koplīguma dibinātājs Guntis Šēfers vēlējās padalīties ar savu pieredzi, cerot, ka šādā veidā izdosies iedvesmot arī citus Latvijas mednieku klubus apvienoties.
Šis ir lielisks piemērs tam, ka klubi var sadarboties ne tikai selekcijas jautājumā. Koplīguma ietvaros mednieku klubi ir vienojušies, ka nemēģinās paplašināt savas platības uz citu klubu rēķina.
“Vai viegli būt kopā, un vai viegli būt daudziem? Jā un nē! Mēs sākām pasen, tiklīdz likums tādu iespēju paredzēja. Kad tika noteikta minimālā dzīvotne alnim un staltbriedim. Sapratām, ka nepieciešams nedaudz cits skatījums. Tā tika dibināta 13 klubu brālība. Staltbriedis nav viena kluba dzīvnieks, tam nepieciešamas plašākas platība,” tā ideju skaidro Guntis Šēfers.
Koplīguma vadītājs Edgars Laimiņš skaidro: “Aucē izstādē izvietotas 13 mednieku klubu pagājušajā medību sezonā iegūtās trofejas. Sākās tas ar vienkāršu stendu ar perspektīvajiem un neperspektīvajiem staltbriežu buļļiem.”
Šobrīd koplīguma ietvaros sadarbojas 13 Auces apkārtnes klubi, un katru gadu mednieki atrāda sezonā nomedītās trofejas. Runa ir tieši par staltbriežiem. Kopā apvienības ietvaros tiek apmedīti 56 tūkstoši hektāru medību platību, tajā skaitā 24 tūkstoši hektāru meža. Medījam vairāk nekā 800 staltbriežus, tajā skaitā 200 buļļus. Informācija par buļļu trofejām tiek apkopota, un tās trofejas, kas netiek izstādītas, ir apkopotas atsevišķā mapītē, kur mednieki var aplūkot iegūto, lai redzētu, kādas trofejas iegūtas blakus kolektīvos.
“Mēs redzam, ka trofeju kvalitāte katru gadu palielinās. Šā gada izstādē ir četri buļļi ar zelta medaļu, ir redzami arī nepareizi nomedītie, kam nav sasniegts mērķa vecums, bet tādi ir vairāk no blakus kolektīviem, kuri nav sadarbības līgumā,” skaidro Edgars Laimiņš. Runājot par iniciatīvu samazināt staltbriežu skaitu Latvijā, Edgars Laimiņš uzsver: “Jāskatās pa teritorijām. Es neatbalstu bezlimita staltbriežu medības. Staltbriežu skaits ir stipri samazinājies, ja salīdzina, kā bija pirms pieciem sešiem gadiem. Ir teritorijas, kur to skaits ir stipri samazinājies, un ir klubi, kas jau sāk ierobežot staltbriežu govju medības. 2013. un 2014. gadā staltbriežu patiesībā bija stipri vairāk, tikai atļauju gan bija mazāk.”
Pasākumā tika prezentēti arī ļoti interesanta projekta rezultāti. Dobeles Valsts ģimnāzijas direktore Inese Didže stāsta, ka Latvijā jau daudzus gadus notiek skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursi un arī konferences. Šogad no Dobeles novada piedalījās tikai viena dalībniece, proti, Sanija Didže. Sanija savā projektā strādājusi pie tēmas Zemgales reģiona staltbriežu populācijas medīšanas organizēšanas tendences un iegūto trofeju novērtējums. Šim darbam ir vairāki ļoti interesanti secinājumi, proti, 90% mednieku vienmēr organizē selektīvas medības. Mednieki, novērtējot trofejas, kā galvenos rādītājus norāda ragu garumu, raga stieņa apkārtmēru un žuburu skaitu, tomēr, pēc datu analīzes, visbūtiskākā nozīme ir ragu rozetes apkārtmēram un ragu apkārtmēram virs vidus žubura. Izrādās, ka eksperimentā 40% mednieku kļūdījās, nosakot trofeju vērtību, kas norāda uz iespēju uzlabot zināšanas šajā joma. Selektīvas medības paaugstina trofeju kvalitāti, tomēr medniekiem jāspēj atšķirt un nomedīt gan vērtīgo, gan zemas vērtības trofeju īpatņus. Par šo projektu, metodēm un rezultātiem plašāk parunāsim kādā no nākamajiem numuriem.
Kopumā jāsaka, ka šis ir lielisks piemērs tam, ka apvienojoties ir iespējams sasniegt jūtamus rezultātus. Jā, koplīguma dalībnieki norāda, ka tas ne vienmēr ir vienkārši, bet šobrīd ir redzami taustāmi rezultāti, kas atspoguļojas arī trofeju kvalitātē. Tāpat šāda sadarbība mazina konfliktus klubu starpā teritoriju dēļ, kas arī ir būtiski.
13 kolektīvu koplīguma izcilais rezultāts. No 200 buļļiem, vairāk nekā 50 ar medaļām
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

Ar dakšām pret lāci, robežas pārkāpēji un pirmais lācēns. Par lāču situāciju Lietuvā!
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
