
Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP) būtu jāatļauj medīt visus savvaļas dzīvniekus, kuri parādās cilvēku māju, mājdzīvnieku vai bišu dravu tuvumā, apdraudot cilvēku dzīvības, aģentūrai LETA pauda zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS). Viņš norādīja, ka bīstamos dzīvniekus jau šobrīd ir atļauts medīt. Tāpēc pēc iespējas ātrāk par bīstamiem būtu jānosaka visi dzīvnieki, kuri pienāk māju, mājdzīvnieku un bišu stropu tuvumā, novēršot riskus.
Situāciju komentē žurnāla Medības galvenā redaktore Linda Dombrovska:
“Patiesībā ļoti atbalstāma Zemkopības ministra Armanda Krauzes iniciatīva šos jautājumus pacelt, un tiešām šī ir neatrisināta problēma. Bet tas viss jāskatās no citas puses, jo šobrīd mums nav nekādas stratēģijas, kā rīkoties ar bīstamiem dzīvniekiem. Ir bijušas sanāksmes par bīstamajiem lāčiem, bet tās nav beigušās ar konkrētiem risinājumiem. Sabiedrība nav pietiekami informēta par to, kā rīkoties, ja sastopas ar lāci – kā atšķirt, vai dzīvnieks ir bīstams, kā rīkoties reģionos ar augstu populāciju, kā novērst to pievilināšanu ar atkritumiem. Jā, jautājums ir jārisina, taču uzmanīgi jāvērtē apgalvojums, ka šobrīd bīstamu dzīvnieku drīkst medīt – Civillikums paredz īpašuma aizsardzību, bet tas var beigties ar milzīgām sekām tam, kurš pieņēmis šādu lēmumu. Ja, piemēram, lācis pagalmā tiks nomedīts, tad var tikt ierosināta lieta, atņemti ieroči, piespriests sods. Šī situācija ir jāsakārto nopietni un sistemātiski.”
Šobrīd Latvijā pietrūkst skaidras stratēģijas un sabiedrības informēšanas kampaņu par dzīvnieku uzvedību, riskiem un rīcību krīzes brīžos.
Masu mediji publicēja informāciju, ka, lai gan lācis ir aizsargājams dzīvnieks, ministra ieskatā, ja lācis ir ienācis cilvēka pagalmā, tas ir uzskatāms par bīstamu un to būtu jāatļauj nomedīt. Tāpat, viņaprāt, ar laiku būtu jāatļauj medīt lāčus, kuri nav uzskatāmi par cilvēkam bīstamiem, bet tas ir ilgs process, kas ir saistīts ar starptautisko un Eiropas Savienības (ES) likumdošanu.
“Mans nopietns aicinājums visai sabiedrībai ir vērtēt objektīvi un skatīties uz šīm lietām saprātīgi, un nedzīvot kaut kādās ilūzijās, ka lācītis ir mīļš, pūkains ķepainītis vai arī roņa mazulīti var paņemt pabužināt un tas neko ļaunu nenodarīs,” pauda ministrs, piebilstot, ka nevajadzētu sagaidīt brīdi, kad, piemēram, šie dzīvnieki uzbruks kādam bērnam.
Krauze akcentēja, ka par šo jautājumu ir runāts arī ES līmenī, jo Eiropā ir vairākas dzīvnieku sugas, kurām ir bijis aizsargājamais statuss un kuras ir būtiski savairojušās, apdraudot cilvēku dzīvības un radot lielus zaudējumus.
Vai drīkst medīt bīstamu lāci savā pagalmā? Komentējam Zemkopības ministra izteikumus
Revolveri medībās, kāpēc auto jābauda ik pēc 2 stundām un par odiem. “Šauj garām!” #293 epizode
Žurnāla Medības jūlija numurā lasi par limitiem
