Pieredze

VIDEO! Ar mašīnu no bišu dravas dzen prom lāci, saimnieks dravu gatavs sargāt ar cirvi. Bīstama situācija Ignalīnā0

Potenciāli ļoti bīstama situācija ir izveidojusies Ignalinas rajonā Lietuvā, kur konstatēta lāča klātbūtne. Viss sākās kādā bišu dravā, kur pēc pirmās posta darbu nakts saimnieki nosprieda, ka pāris bišu stropus, visticamāk, būs apgāzuši jenoti vai caunas.

Kā norāda dravas saimnieks, sākumā apkārtnē pēdas netika pamanītas, tāpēc aizdomas krita uz salīdzinoši nelieliem dzīvniekiem. Otrajā naktī iebrukums atkārtojās.

“Apskatot dravas apkārtni, mēs uz zemes atradām pēdu nospiedumus, un tad jau kļuva skaidrs – mūsu dravā ir paviesojies lācis. Dīvaini, bet agrāk par tādām lietām pat nedomājām, lai gan atrodamies salīdzinoši netālu no Baltkrievijas robežas,” stāsta dravas saimnieks Sauļus.

Pēc viņa domām, tas ir vai nu vietējais lācis, vai arī kāds no tiem, kas palicis Lietuvā pēc tam, kad uz valsts robežas tika uzbūvēta nopietna aizsargsiena – stieples žogs un dzeloņdrāšu pinumi. Kā atklājušas Lietuvas varasiestādes, žogs nav pilnībā vienlaidus – purvainās vietās, kā arī pāri upēm un ezeriem tas netiek būvēts. Šādās vietās nelegālie migranti robežu parasti nemēģina šķērsot, taču savvaļas dzīvniekiem tas nav nekāds šķērslis – tie turpina migrēt no vienas valsts uz otru.

Turpinot savu stāstu, dravnieks atklāja, ka pēc otrās lāča viesošanās nakts viņš nolēma uzstādīt videonovērošanas kameru:
“Trešajā naktī sēdējām un gaidījām lāča ierašanos. Mans tēvs pat bija gatavs ņemt cirvi un doties uz lauku mājām sargāt bišu dravu. Protams, viņš to neizdarīja, jo pret lāci cirvis nav nekāds labais ierocis. Toties, kad kamera atsūtīja paziņojumu un videoierakstā mēs ieraudzījām lāci, uzreiz lēcām mašīnā un braucām uz dravu. Ieslēdzot mašīnas gaismas, mēs redzējām dzīvnieku, kurš steigšus pameta nozieguma vietu.”

Acīmredzot negaidītā cilvēku ierašanās lāci bija nobiedējusi, tāpēc ceturtajā naktī tas vairs neieradās. Toties pēc pāris dienām pienāca informācija, ka lācis ir paviesojies kādā citā bišu dravā, apmēram piecu kilometru attālumā no pirmās. Pirmajā naktī dzīvnieks izpostīja desmit bišu stropus.

Arī šeit saimnieki bija nolēmuši palikt pie bitēm un sargāt tās no saldummīļa lāča. Otrajā naktī pūta diezgan spēcīgs vējš, tāpēc brīvprātīgie sargi neko nedzirdēja. Tikai ieslēdzot apgaismojumu, viņi ieraudzīja, ka tumsas un vēja aizsegā lācis ir apgāzis un izēdis vēl divus stropus.

Trešā vieta, kur lācis paviesojās, bija viensēta apmēram puskilometra attālumā no otrās bišu dravas. Pagalmā uzstādītā videokamera fiksēja lāča pārvietošanos – acīmredzot tas mēģināja atrast kādu pārtiku.

Ar mašīnu no bišu dravas dzen prom lāci, saimnieks dravu gatavs sargāt ar cirvi. Lācis Ignalīnā

Šī situācija ir potenciāli ļoti bīstama, jo lācis jau ir sapratis, ka cilvēku tuvumā var atrast pārtiku. Tā paša iemesla dēļ nav ieteicams lāčus piebarot vai pievilināt. Šie plēsēji mācās ļoti ātri un jau pēc pirmās pieredzes var sasaistīt cilvēka klātbūtni ar iespēju iegūt pārtiku. Situācijās, kad ēdienu no cilvēkiem iegūt nevar, plēsējs var kļūt agresīvs un uzbrukt pašam cilvēkam.

Tādēļ rajonos, kur iespējama lāču klātbūtne, viensētās un ciemos pagalmā ieteicams uzstādīt tikai slēgtus atkritumu konteinerus. Nekad nedrīkst atstāt laukā suņu un kaķu barību. Nav ieteicams izmest pārtikas atliekas izgāztuvēs vai komposta kaudzēs. Savukārt bišu dravas un mazo lauksaimniecības dzīvnieku aplokus ieteicams iežogot ar elektrisko ganu.

Arī iepriekš, pateicoties iedzīvotāju vērībai, Lietuvā tika konstatēta līdzīga situācija, kad viens konkrēts lācis ilgāku laiku uzdarbojās kādā rajonā. Toreiz plēsējs ne tikai apstaigāja apkārtējās saimniecības, bet arī uzbruka zirgiem. Varasiestādes rezultātā izsniedza atļauju šo lāci nomedīt. Iespējams, arī šajā gadījumā tiks pieņemts līdzīgs lēmums. Varasiestādes ir informētas.

Kā atpazīt lāča migas vietu?

Tā kā lāči var izvēlēties ļoti dažādas vietas ziemas guļai, tās identificēt ne vienmēr ir viegli. Tomēr ir dažas pazīmes, kas var liecināt par lāča klātbūtni:
– Liela ieeja zemē, starp koku saknēm vai krūmu aizsegā, bieži vien daļēji pārklāta ar sniegu.
– Izrakumi un skrāpējumi zemes virsmā ap migas vietu.
– Mati un gultas materiālu klātbūtne, jo lāči izklāj savas migas ar lapām, sūnām un saviem matu kušķiem.
– Lāča pēdu nospiedumi apkārt migai pirms pirmā sniega.
Nav ieteicams apzināti meklēt lāču migas, jo iztraucēts lācis var kļūt bīstams.

Ko darīt, ja nonāc lāča migas tuvumā?

Ja pamanāt iespējamu lāča migas vietu, vislabāk ir saglabāt mieru un izvairīties no traucēšanas.
✅ Netuvojieties migai un nemēģiniet tajā ieskatīties, jo lācis var justies apdraudēts un uzbrukt.
✅ Klusām atkāpieties pa to pašu ceļu, pa kuru atnācāt – straujas kustības vai skaļš troksnis var izraisīt lāča agresiju.
✅ Neizpaudiet lāča migas atrašanās vietu sociālajos medijos, lai nepieļautu ziņkārīgu cilvēku pieplūdumu.
✅ Ja ziemā sastopat nomodā esošu lāci, tas var nozīmēt, ka tas ir iztraucēts vai izsalcis, tāpēc mierīgi atkāpieties un ziņojiet atbildīgajām instancēm. Latvijā informācija jāsniedz Valsts meža dienestam, kā arī lietotnē Mednis par lielo plēsēju novērojumiem.

Ja tomēr satiec lāci!

Nebaro lāci! Ja lācis pierod pie cilvēka kā pārtikas devēja, tas zaudē dabiskās bailes. Neatstāj pārtikas atliekas pie mājas, vasarnīcas vai telšu vietas. Nekādā gadījumā neatstāj pārtiku ārā pa nakti.
Lācis labi dzird – radi troksni! Pārvietojoties dabā, ik pa laikam radi skaņas vai klaudzini kādu priekšmetu. Tas dos lāčiem iespēju attālināties. Kāp sausām zariem – lācis šo signālu sapratīs un nemēģinās tuvoties.

Ja ieraugi lāča mazuļus, nekavējoties atkāpies! Ja nejauši nonāc starp lāceni un viņas mazuļiem, tu esi nopietnās briesmās. Neej tuvāk! Lēnām atkāpies tajā pašā virzienā, no kura nāci, jo lācene var tūlītēji uzbrukt, lai aizsargātu savus mazuļus.

Ja atrodi lāča nomedītu dzīvnieku, ej prom! Parasti lācis atrodas tuvumā un sargā savu medījumu, kas bieži ir apslēpts zem sūnām vai zariem. Dažreiz arī daļēji iemērkts purvā, un tomēr labi jūtams jau pa gabalu.

Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.

Daži fakti:
– 92% gadījumu piparu gāze efektīva brūno lāču, 90% melno lāču, bet 100% balto lāču uzbrukumu gadījumā
– 98% gadījumu, kad piparu gāze izmantota lāča uzbrukuma gadījumā, cilvēkiem izdevies izvairīties no jebkādiem ievainojumiem
– 7% gadījumu vēja virziens neveiksmīgi ietekmēja piparu gāzes efektivitāti
– 14% gadījumu, kad tika lietota piparu gāze, nedaudz cietis arī cilvēks, kas to izmantoja
– Piparu gāzes aerosolu nedrīkst turēt somā, tam jābūt pa rokai, jo lāča uzbrukums var notikt ļoti ātri un negaidīti

Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem

150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro

Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.

Saistītie raksti

Piešaut ieroci, nestabili kronšteini, kā reaģēt jebkurā medību situācija. “Šauj garām!” #279 epizode

Apģērbs, kas pasargā no ērcēm, medību torņi un aktuālais termiķu pasaulē. Outroor Riga 3. diena

Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Vai drīkst medīt bīstamu lāci savā pagalmā? Komentējam Zemkopības ministra izteikumus
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Revolveri medībās, kāpēc auto jābauda ik pēc 2 stundām un par odiem. “Šauj garām!” #293 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
Kate Šterna
Aprīkojums
Mednieka soma. Ultra vieglais un kompaktais termobinoklis Nocpix Quest!
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Skūta bārda, satraukums un kvieši piena gatavībā. Termālās ierīces medniekiem no Pixfra un Falcon
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Brīnumi ar limitiem, pīļu šaušana dzinējmedībās un ragi dūņās. “Šauj garām!” #292 epizode
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Vilki teju vai pagalmā uzbrūk briežu bullim, lūsis ķer bebru un iekuļas nepatikšanās. Meža ziņas #12
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Trāpīt mērķī, kad vējš iepūš lodei sānos un kam jābūt 72 stundu somā. SIA “Ieroči” tradicionālais pasākums “Izaicinājums 2025”
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tagad jāpiesaka visas medības, lai VMD turpinātu mednieku izsekošanu? “Šauj garām!” #291 epizode
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Nākamā paaudze jaudīgāka un taupīgāka – ThermTec Cyclops
Ekskluzīvi 7. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mazāk letālu negadījumu medībās Eiropā: Gudrākas medības, drošākas medības. Mēs, mednieki #1
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Vai 205 metros var saskatīt buka ragu pērlītes? Binoklis ar attēla stabilizatoru
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ekstrēmās medības! Kārtīgam medniekiem jābūt sunim un termokamerai! Video bloga #94 epizode
Ekskluzīvi 30. jūnijs, 2025
ME
Medības
Virtuve
Briežu vairāk nekā odu, odi kož acis ārā un gatavojam mežacūkas sautējumu. No dabas līdz galdam #19
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Nakts tēmēklis 399 eiro, jaunās paaudzes termotēmēkļi un ērti apģērbi. Video blogs #93 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā izvēlēties, trenēt un nesajukt prātā? Medību suņi bez filtriem! “Šauj garām!” #289 epizode
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lācis atkal atgriežas Viļņā. Eksperti ir ļoti noraizējušies
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lūsis pagalmā ķer kaķi, lāči gandrīz kāpj laivā, bet vilks kaitina alni. Meža ziņas #11
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tuvcīņa ar kuili uz dzīvību un nāvi, un trīs vilki vienā vakarā! “Šauj garām!”#288 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Iestādes brīvdienās, iedzīvotāji šokā, mednieki ceļ trauksmi. Lācis Viļņā. Meža ziņas #10
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Alkohols medībās, ieroču pārvadāšana, divos naktī ar stīvu briedi. Pajautā medību inspektoram
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Rusan gredzeni termālajām uzlikām: stacionārais un noņemamais
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Droni un novērošanas shēmas, medības ar naktiniek un svešās platībās
Ekskluzīvi 12. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā tikt pie smadzeņu satricinājuma un trāpīt mērķī divos kilometros? “Šauj garām!” #287 epizode
Ekskluzīvi 11. jūnijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Dzīvnieku mazuļu glābšanas epidēmija. Glābējs vai bērnu zaglis?
Ekskluzīvi 9. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad nogalināt nedrīkst, bet pautus nogriezt gan vajadzētu! “Šauj garām!” #286 epizode
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Izdevusies stirnāžu sezonas atklāšana. Liela nozīme ir tēmēklim
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Whatsapp grupas nodevēji, kad gaidīt inspektoru, torņu mērītāji
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Optikas, kalibri un klusinātāja ietekme – tālšaušana ar Aivaru Bundzēnu. Praktiskais semnārs #56
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kad čomi uzmet, bet mežacūkas kāp tornī un tēmēkli aizmirsti auto. Video bloga #92 epizode
Ekskluzīvi 30. maijs, 2025

Lasītākie