
Ikviens rūpīgs mednieks būs ievērojis, ka uz vītņstobra medību munīcijas iesaiņojuma lodes svars vispirms norādīts greinos (gr) un tikai pēc tam gramos. Tā ir ne tikai tradīcija, jo greins ir viena no senākajām svara mērvienībām, bet arī tāpēc, ka tā ir daudz precīzāka. Galu galā viens greins atbilst 0,0648 gramiem (g).
Smalkāka mērvienība
Šaujampulvera devas, ko izmanto, pielādējot patronu, ir ļoti nelielas, un grami, lai arī sadzīvē šī mērvienība pie mums ir pierasta un šķiet ērta, munīcijas lādēšanā ir… pārāk rupja mērvienība. Piemēram, tikai piecu greinu starpība ir 0,32 grami. Un tik liela neprecizitāte, sverot šaujampulveri, ir pārāk liela kļūda, kas var radīt ne tikai neprecīzu un neprognozējamu šāvienu, bet bīstamu situāciju, kas var izraisīt nelaimes gadījumu. Šaujampulvera lādēšanā pat 0,1 grama atšķirība var būt bīstama, savukārt greini nodrošina smalkāku gradāciju. Piemēram, ja pulvera deva ir 42,3 gr, to ir daudz vieglāk korekti nosvērt un kontrolēt nekā 2,74 g.
Ieroču un munīcijas jomā greini tiek izmantoti jau gadsimtiem, un tā ir vispārpieņemta mērvienība visā pasaulē. Protams, visiem zināmu iemeslu dēļ postpadomju valstis šajā jomā ir izņēmums un greini kā munīcijas sastāvdaļu svara mērvienība pat šobrīd daudziem šķiet jaunums.
Visu rakstu lasi žurnāla Medības pirmajā pielikumā vai portālā lasi.lv.
Ar dakšām pret lāci, robežas pārkāpēji un pirmais lācēns. Par lāču situāciju Lietuvā!
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
