Cope

Uzvar viens, iegūst visi0


“Mammasdabas” spiningošanas čempionāta 2019 uzvarētāji Aivars un Māris Smilgas.
“Mammasdabas” spiningošanas čempionāta 2019 uzvarētāji Aivars un Māris Smilgas.
Foto: Aldis Sāvičs

Ievu ziedēšanas laiks šogad sakrita ne tikai ar drēgnāka un lietaināka laika iestāšanos, bet arī ar “Mammasdabas” atklātā spiningošanas čempionāta pirmo posmu. Un tā sestdien, 11. maijā, ievziedu ieskautajā Kaņiera ezera laivu bāzē atklāšanas parādē stājās astoņpadsmit komandas.

Var jau būt, ka laika maiņa bija samaitājusi plēsīgo zivju apetīti, bet dalībniekiem nācās likt lietā visu savu meistarību. Protams, pirmie lomu ailēs parādījās ieraksti par noķertajiem asariem, bet mazpamazām sāka pildīties arī līdaku ailes un noslēgumā pie zivīm un vērtīgiem punktiem tika gandrīz visi. Mārtiņš Kampāns un Dmitrijs Kručinskis no komandas “DM Team”, tikuši pie 71 centimetru garas zaļsvārces, uzspieda uz asariem, noķēra piecus strīpaiņus, no kuriem lielākais – 24 centimetri, un trešā vieta rokā gan.

Savukārt Roberts Nille un Toms Dzintarnieks no “Cleanful” gāja uz visu banku un tvarstīja līdakas. Taktika attaisnojās, un Roberts ar Toma palīdzību iedabūja laivā 94 centimetrus garu plēsoņu, puiši tai pievienoja vēl vienu 65 centimetrus garu zaļo un godam nopelnīja otro vietu, piedevām Roberts tika pie balvas par lielāko līdaku. Bet šo sacensību vecmeistari Māris un Aivars Smilgas no “Čuš” nodemonstrēja lielu meistarību un cīņas sparu, savām trim zaļsvārcēm pievienoja veselu duci asaru un kārtējo reizi pierādīja, ka arī čušam reizēm ir zelta vērte.

 

Otrais posms līdzīgs pirmajam

Tie “Mammasdabas” atklātā spiningošanas čempionāta dalībnieki, kuri uz Liel­auces ezeru patrenēties atbrauca jau piektdien, 17. jūnijā, izsportojās lieliski, jo zivis esot ņēmušas fantastiski, Raivis Dzenis ar komandas biedru Agni Tīfentālu (“Fisher”) no Tukuma teica, ka tik labu līdaku copi neesot sen redzējuši. Pāris stundu laikā vīriem laivā pabijušas septiņas līdakas, no kurām mazākā 54 centimetrus, bet lielākā virs 70, bet ieskaites punkti nāca smagi. Neskatoties uz to, ka ezera virsmu ņirbināja tīri žirgts vējiņš, var teikt, ka nestrādāja neviens Lielauces ezera iemītnieču iecienīts māneklis.

Pie “LVM” veicināšanas balvas par lielāko līdaku tika Artūrs Veidemanis (“Pils2”), trijnieka zemāko pakāpienu sasniedza Aigars Līdumnieks un Kaspars Grablovskis (“Komanda”), šo vīru kontā četras līdakas. Par vienu līdaku mazāk otrās vietas ieguvējiem Matīsam Rušam un Edgaram Kukutim (“Kubera”), bet par kārtējo pārsteigumu parūpējās Mārtiņš Kampāns un Dmitrijs Kručinskis (“DM Team”), kuri parādīja, ka Kaņierī izcīnītā trešā vieta nebija nejaušība, un ar piecām līdakām un trīs asariem godam nopelnīja augstāko Lielauces posma uzvarētāju pjedestāla pakāpienu.

 

Gulbīts mazs, bet zivju daudz

Gulbju ezers, kurš sacensību dalībniekus uzņēma divas nedēļas pirms Jāņiem, pierādīja, ka viņa seklumos mīt ne viena vien ievērības cienīga līdakmamma vai ducīgs asarpaps. Savukārt sacensību dalībnieki jau treniņu dienā pieteica sevi kā prasmīgus sportistus un lielākā šajā dienā noķertā līdaka bija 103 centimetrus gara. Bet visvairāk priecēja tas, ka zivis bija aktīvas, mānekļus ņēma droši un sparīgi un sacensību dienu iekrāsoja rozā cerību krāsā.

Stundas ritēja ātri, minūtes šaudījās gluži kā spāres virs ezera niedrēm, lomu lapa pildījās ar jauniem ierakstiem, un, lai arī šoreiz pie zivīm tika visas komandas, ne gluži visiem veicās tik raiti, kā bija iecerēts. Līderi divu posmu kopvērtējumā Mārtiņš Krampāns un Dmitrijs Kručinskis no “Dm Team” tā arī īsto atslēdziņu plēsoņu mutēm piemeklēt nespēja, ierindojās 11. vietā un noslīdēja uz trešo vietu kopvērtējumā.

Pie lielākās 69 centimetru garas līdakas tika Raivis Dzenis no “Fisher”, bet ar to nepietika, lai iekļūtu trijniekā. Krietni pacīnījās Māris Efners ar Jāni Gaborecu no “X-Fisher”, noķēra četras līdakas, četrus asarus, izcīnīja trešo vietu posmā. Ar stabilu sniegumu sevi pierādīja arī Māris un Aivars Smilgas no “Čuš”.

 

Dāsnā rīta stunda

Spirgts vējiņš saviļņoja pašā “Mammasdabas” sirdī esošās Tērvetes ūdenskrātuves virsmu, pamalē ausošās saules gaisma vārgi apspīdēja apkārtni, debesīs laiski peldēja mākonīši. Laika ap­stākļi viesa cerības uz lomu 26 vīru sirdīs, kuri priekšpēdējā augusta sestdienā, apņēmības un cīņas spara pilni, stājās uz kārtējās, nu jau ceturtā posma, atklāšanas līnijas, lai turpinātu cīņu par punktiem “Mammasdabas” atklātajā spiningošanas čempionātā.

Te uzreiz jāsaka, ka agrā rīta stunda bija dāsna un devīga, lomu lapa pildījās ar zivju ierakstiem, nepagāja ne pāris stundas un jau vairākām komandām kontā bija pa trīs, dažiem pat četras līdakas. Neiztika arī bez kurioziem, kāda komanda, ķeršanas drudža pārņemta, trīcošām rociņām, kabināja nost no āķa kārtējo asari, bet šis negantnieks sadomājis, ka pēdējā stundiņa un ceļš uz pannu klāt, taisīja pamatīgu trīskāršo salto, un veiksmīgi piezemējās atpakaļ ūdenī. Punkti vējā.

Teju vai par traģēdiju šis posms izvērtās tukumniekiem, kuri jau pāris dienas šeit trenējās un bija tikuši pie labiem lomiem un ievērības cienīgiem eksemplāriem, bet sestdienas ūdenskrātuves iemītnieku ēdienkartē nekas no iepriekšējo dienu ēdieniem nebija ierakstīts. Ļoti stabilu sniegumu atkal nodemonstrēja Māris un Aivars Smilgas (“Čuš”), viņiem trešā vieta un kopvērtējumā jau krietns atrāviens no sekotājiem. Ļoti sīva cīņa izvērtās starp “Rīgas asariem” (Gatis Gentvilo un Atis Švarcbahs) un “ZS Karotītes” (Dainis Podžuks, Andris Kušķis), un tikai Gata pieveiktā lielākā līdaka atnesa “Rīgas asariem” zeltu, bet “ZS Karotītes” samierinājās ar otro vietu.

 

Lielauces ezers makšķerniekus lutina

21. septembrī ierodoties pie Lielauces ezera un vērojot laika apstākļus, “Mammasdabas” spiningošanas sacensību piektā posma dalībniekiem bija skaidrs, ka šajā dienā lomiem ir jābūt, un bija, un vēl kādi! Sacensību vidusdaļā ezers izšāva, un komandas “Kubera” laivā atskanēja skaļas gaviles: Edgaram Kukutim bija izdevies iedabūt mērsilē šā gada sacensību lielāko līdaku – 95 centimetrus garu skaistuli.

Un atkal kuriozi: Māris Efners un Jānis Gaborecs (“X-Fisher”), atraduši strādājošos mānekļus, bija tā aizrāvušies ar līdaku gūstīšanu, ka nedaudz aizmirsa par sacensību nolikumu, un vienpadsmito mēra līdaku jau atmeta atpakaļ. Pēc sāncenšu vēlīga atgādinājuma par to, ka ieskaitītas tiek 20 līdakas, steidzās jau noķertajām desmit pievienot vēl trīs un izcīnīt pārliecinošu uzvaru ar 42 397 punktiem, kas ir 2,2 reizes vairāk par iepriekšējos posmos labāko iegūto punktu skaitu! Bet vecmeistari Kaspars Grablovskis un Aigars Līdumnieks (“Komanda”) deviņām līdakām godam nopelnīja augsto otro vietu. Trešajā vietā arī ar deviņām, tikai izmēros mazākām līdakām, – Raivis Dzenis un Agnis Tīfentāls (“Fisher”).

 

Tā saldā uzvaras garša

Tas vēsturiskais brīdis “Mammasdabas” atklātajās sacensībās spiningošanā beidzot ir klāt. 28. septembra rītā jau mazā gaismiņā, zosu klaigu mākoņainajās debesīs pavadīti, 13 komandu dalībnieki kāpj laivās, lai cīnītos par punktiem, uzvaru un balvām. Un atkal laiks nomainījies, iegriezies austrumu vējš, bet tas netraucēja tām komandām, kuras jau vairākus gadus piedalās šajās sacensībās, atrast pareizo pieeju zivīm un izvēlēties šīs dienas īstos mānekļus zaļsvārču gūstīšanai.

Arī Lielauces posma lielākās līdakas pieveicējs Edgars Kukutis apliecināja, ka ar lielajām ir uz “tu”, iedabūja laivā 84 centimetrus garu līdaku, un “LVM” balva par lielāko zivi rokā. Kopvērtējuma līderi Aivars un Māris Smilgas (“Čuš”) nodemonstrēja līderu cienīgu, stabilu sniegumu, noķēra piecas līdakas un ierindojās noslēdzošā posma otrajā vietā, aiz viņiem ar četrām zaļsvārcēm Artūrs un Uldis Veidemaņi (“Pils2”).

Likās, ka viss ir vienkārši, Aivaram un Mārim ar otro vietu pēdējā posmā pietika, un viņi kļuva par “Mammadaba 2019” uzvarētājiem, bet tālāk rēķini nemaz tik gludi negāja. Talkā nācās ņemt datoru, lai salīdzinātu “Kuberas” un “X–Fisher”. Gala rezultāts sanāca tāds, ka Edgaram un Matīsam līdz otrajai vietai pietrūka tikai vienas 54 centimetrus garas līdakas, šoreiz trešā vieta kopvērtējumā, bet Māris Efners un Jānis Gaborecs priecājās par savu otro vietu.

Pirmajai vietai kopvērtējumā tika SIA “Salmo” ar “Lucky John” produktu līniju, makšķernieku veikalu “Fisher” un “Gold Fishing”, otrajai SIA “Dole Marine”, trešajai SIA “Laivu depo”, bet ceturtās līdz sestās vietas ieguvēji priecājās par balvām no “Copes Lietām”.

Nākamajā gadā “Mammasdabas” atklātais spiningošanas čempionāts svinēs desmit gadu jubileju, uz kuru varēs pieteikties aprīlī. Zivis “LVM” apsaimniekotajos ezeros ir, šogad sacensībās noķertas par 90 līdakām vairāk nekā pērn.

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Par protokoliem, garām šaušanu un smadzenēm. “Šauj garām!” #74 epizode
Speciālreportāža 19 stundas
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #28 epizode. Mežonīgais un dusmīgais Ford Ranger Raptor
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #16. Kristofers Klausens: sāku medīt 11 gadu vecumā
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #27 epizode. Pirmie iespaidi par PARD nakts redzamības uzliku
Ekskluzīvi 26. aprīlis, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #26 epizode. Gludstobra lode pret krūmiem
23. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par ārējām robežām, Medību likuma grozījumiem un medību pieteikšanu. “Šauj garām!” #73 epizode
Ekskluzīvi 21. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Gita Strode: “Lūšu aizsardzības stāvoklis ir vērtējams kā labvēlīgs”
Ekskluzīvi 19. aprīlis, 2021
Indulis Burka
Aprīkojums
Praktisks padoms. Pēc vilku taures uz latvāņu audzi
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Juris Lazdiņš: “Kurš būs atbildīgs par aizlieguma sekām?”
Ekskluzīvi 15. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par lūšiem, pašregulāciju un lēmumu pieņemšanu. “Šauj garām!” #72 epizode
14. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Danuta Priede: “Jābūt gataviem, ka lūši nāks pagalmos”
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Haralds Barviks. Par lūšiem jālemj, balstoties uz zinātniskiem faktiem
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Jānis Baumanis. Lūšu medību aizliegums iznīcinās populāciju?
11. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Saeimā diskutē par lūšu medību aizliegumu! Komentārs un fragmenti
Speciālreportāža 9. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Negadījums Lietuvā, pavasara medības, jauna sezona. “Šauj garām!” #71 epizode
7. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Video bloga #25 epizode. Bebru medības, apstrāde, pagatavošana
6. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par ieroču atļauju digitalizāciju, medību lietotni un konferenci. “Šauj garām!” #70 epizode
Intervija 31. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par optiskajiem tēmēkļiem – kādu izvēlēties? “Šauj garām” #69 epizode
24. marts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #24 epizode. Mednieka auto tests – Mitsubishi L200
Ekskluzīvi 19. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību apģērbu un ētiku. “Šauj garām!” #68 epizode
Intervija 17. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Praktisks padoms. Klabeklis un tāšu taure
Ekskluzīvi 16. marts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #23 epizode. Snaipera cienīgā Delta Stryker 4,5 – 30 x 56 FFP
Speciālreportāža 15. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Video praktiskais padoms. Ko darīt, ja nomedīta kašķaina lapsa?
12. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par ieroču glabāšanu, beigtiem kaķiem un lūšiem. “Šauj garām!” #67 epizode 3
10. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
#15 video ekstra. Jānis Zandbergs par drošību medības un nevēlēšanos braukt uz šautuvi
Intervija 5. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Kā nomedīju savu pirmo kuili. Mārtiņa Gabranova medniekstāsts
Speciālreportāža 4. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mēris, gripa, vīrusi. Vai pasaules gals?
Speciālreportāža 28. februāris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par pusautomātiem – gludajiem un spicajiem. “Šauj garām!” #65 epizode
24. februāris, 2021
Linda Dombrovska
Klausies!
#14 video extra. Sarunas un receptes svaigā gaisā
22. februāris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Induļa praktiskie padomi. Kā nenosalt medību tornī
20. februāris, 2021

Lasītākie