
Latvijā, Balvu novadā, nule nomedīts pirmais jenots. Dzīvnieks bija manīts jau iepriekš – viņu bija fiksējušas meža kameras. Tā kā tā ir Eiropas Savienībā oficiāli atzīta invazīva suga, tika izdarīts viss, lai jenotu nomedītu.
Mednieks Jānis Šakins žurnālam Medības pastāstīja, ka saņēmis informāciju no Valsts meža dienesta Medību daļas vadītāja Jāņa Mikijanska, kurš atsaucoties uz Dabas aizsardzības pārvaldi uzdevis organizēt meža kamerās fiksētā jenota medības. Saņemta atļauta izmantot arī dzīvķeramās lamatas.
“Kasti novietoju mežacūku pievilināšanas vietā, kur jenots jau iepriekš bija nofotografēts. Kā ēsmu izmantoju svaigas gaļas gabalu. Tāpat kasti novietoju tā, lai noķeršanas brīdi fiksētu meža kamera.
Gaidīju, kad kamera ziņos par fiksēto kustību, taču ziņu nebija. Nolēmu vakarā braukt kasti pārbaudīt klātienē, taču ap vieniem dienā kamera atsūtīja bildi, kurā redzams, ka kaste ir aizkritusi.
Tuvojoties lamatām, domāju, ka tajās iekritis jenotsuns, taču nē, tas patiešām bija jenots! Pirmais, kas nomedīts Latvijā!
Dzīvnieks (tēviņš) bija visai izkāmējis un stresā. Tā kā tas ir Eiropā invazīvas sugas pārstāvis, tas saskaņā VMD un Dabas aizsardzības pārvaldes norādījumiem tika nonāvēts. No medījuma tiks izgatavots izbāznis,” tā Jānis Šakins.
Uzziņai
Līdz šim Latvijā jenots savvaļā oficiāli nebija reģistrēts, un šis ir pirmais pierādījums, ka invazīvā suga sāk ienākt arī mūsu teritorijā.
Jenots ir Eiropas Savienībā oficiāli atzīta invazīvā suga, kas rada būtiskus draudus vietējai dabai. Tas ir pielāgoties spējīgs, ļoti mobils dzīvnieks, kas var nopietni ietekmēt vietējās putnu populācijas, izpostīt ligzdas, izplatīt slimības (piemēram, trakumsērgu) un konkurēt ar vietējām sugām par barību un teritoriju.
Jenotu nomedīšanas apjomi desmitkāršojušies Lietuvā! Vai ir jāmaina Latvijas Medību noteikumi?
Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
