
Tukuma novada Džūkstes pagastā, nelielā piemājas saimniecībā ar 36 cūkām, konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums. Tas ir pirmais šogad konstatētais ĀCM gadījums mājas cūku novietnēs Latvijā.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajā novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās cūkas tiks likvidētas.
Ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.
Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā ir strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros. Likumsakarīgi, apkārtējā vidē – mežos, pļavās un laukos cirkulē ĀCM vīruss. Šogad Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 756 meža cūkām.
Vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar šo nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē.
Biodrošība nozīmē vienkāršus piesardzības pasākumus, kas jāievēro ikdienā:
Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem. Tas nozīmē, ka mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nekādā gadījumā nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem.
Tāpat nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
Lai vīrusu novietnē neienestu ar apaviem, pie ieejas cūku novietnē tie ir jānomaina un jādezinficē.
Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
Neskatoties uz to, ka daļā Latvijas teritorijas nomedītajām mežacūkām nav jāveic Āfrikas cūku mēra (ĀCM) analīzes, biodrošības prasības neviens nav atcēlis.
Veicamās darbības uzskaitītas Ministru kabineta noteikumos Nr. 226 “Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu medībās”, kas ir spēkā no 2018. gada 20. aprīļa.
Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants skaidro, ka pēc medībām no apaviem un to zolēm notīra augsnes daļas un netīrumus un medībās izmantotos apavus mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas iedarbīgi pret Āfrikas cūku mēra vīrusu.
Savukārt medībās izmantoto apģērbu un apavus aizliegts valkāt vietās, kur tur lauksaimniecības dzīvniekus un gatavo barību lauksaimniecības dzīvniekiem, veic citas darbības, ar kurām tieši vai netieši iespējams pārnest infekcijas slimības ierosinātāju no meža dzīvniekiem uz lauksaimniecības dzīvniekiem.
Pēc medījuma transportēšanas uz medījuma apstrādes vietām aprīkojuma un transportlīdzekļa virsmas, kas bijušas tiešā saskarē ar medījumu, tīra, mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas atbilst normatīvajiem aktiem par prasībām attiecībā uz darbībām ar biocīdiem.
Kāda ierēdnim daļa, ar kādu kalibru mednieks medī mežacūku! “Šauj garām!” #282 epizode
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
