Pieredze

Tehnoloģiski viens no interesantākajiem uzdevumiem mednieka karjerā! Kā no meža izvilkt alni0

Decembris mums medniekiem bijis pārsteigumiem pilns ar sniega apjomu, kas paspēja sabirt pāris nedēļu laikā. Kā likums – neprognozēti laikapstākļi nāk ar saviem izaicinājumiem. Īpaši tad, ja runa ir par medīšanu lielajos masīvos un medījuma dabūšanu ārā no meža.

Tā nu sanāca, ka kādas ziemīgas dienas izskaņā zvana man mūsu kluba virsaitis Edmunds un saka, ka vajadzēs sniega moci, lai izvilktu alnīti no purvaina apvidus lielā masīvā, teju centrā. Kā likums alnis skrējis pa skrajāku jaunaudzi un pēc veiksmīga šāviena nokritis kādus 100-150 metrus no stidziņas. Vienīgā problēma ir tā, ka ienākt ar kājām un iznākt ar alni ir divas dažādas lietas, īpaši situācijā, ja sniegs ir līdz celim un zeme zem sniega izsutusi, jaunaudzi pārvērvēršot pārplūdušā purvainē. Izvērtējām visas opcijas – motorizētas vinčas, amfībijas, kvadraciklus un galu galā forvarderi, bet ej nu dabū kaut ko no tā tieši sezonas izskaņā.

Galu galā ķēros klāt internetam un iepazinos ar saistošo lasāmvielu. Pat atradu sava sniega moča manuāli, kurā vajadzētu būt atsaucei par vilkšanas jaudu. Izpētot Amerikas forumus, jāsecina, ka viedoklis dalās par potenciālo velkamās masas maksimālo apjomu no 80 līdz 600 kg, kas vedināja mani uz domām, ka tehnoloģiski tam nevajadzētu sagādāt problēmas. Atlika tikai sagatavoties nākamās dienas piedzīvojumam.

Pirmā lieta, kas bija pilnīgi skaidra, bija nepieciešamība pēc paklāja vai vannas. Kā paklājs var kalpot speciālās plēves, kuras var nopirkt dažādos ārvalstu interneta veikalos, vai arī kāds vecs PVC reklāmas plakāts, te gan izaicinājums varētu būt, kā to visu dabūt kopā ar alni un pāri jaunaudzes un stigas stumbenīšiem. Man paveicās, pēc nelielas sarunas ar brāli uzzināju, ka Būvniecības ABC tirgo speciālas plastmasas vannas mednieku vajadzībām, turklāt dažāda izmēra, ko man arī veiksmīgi izdevās iegūt par nepilniem 200 eiro. Steidzoties ar iepirkumiem, veikala pēdējās darba laika minūtēs sagrābos galu galā nevajadzīgus metāla elementus, ar kuriem biju plānojis pastiprināt vannas konstrukciju un radīt vilkšanai nepieciešamo konstrukciju.

Foto: Māris Simanovičs

Vakars deva laiku vēl papētīt interneta resursu un atradu kāda Amerikas izdzīvotāja video blogu tieši par plastmasas vannītes sagatavošanu lietošanai pārgājienos pa mežu. Pasmēlies iedvesmu no redzētā 5 min pēc Depo darba laika sākuma biju tur un iepirku nepieciešamās lietas – 15 metrus 10mm polipropilēna virvi, 150mm metāla plāksnes ar 10mm caurumiem un 3 karabīnes.

Vannas sagatavošana ir salīdzinoši vienkārša – pa visu perimetru saurbj caurumus augšejā apmalē un sākot no aizmugures, pirms tam rūpīgi piededzinot virves galu, to izver cauri pa perimetru vannas augšai un aizmugurē sasien mezglā. Virve kalpo gan kā rokturi, gan satur kopā vannas augšu un priekšā veidu cilpiņu, kurā var ievietot karabīni.

Foto: Māris Simanovičs

Nākamais solis ir uztaisīt vannas priekšpusē divus rokturus. Vajag apmēram 80 cm garu virvi, izurbj divus caurumus atbilstoši metāla plāksnes caurumu izvietojumam, mazākās vannās metāla plāksni var aizstāt ar lielākām metāla šaibām. Te viens uzlabojums, ko es izlaidu, bet tas būtu noderējis : paņemt plastmasas ūdens caurulītes 15mm vai tam līdzīgā diametrā un vannas priekšā virvi izlaist caur divām 20-30 centimetru garām trubiņām (viena garāka, otra īsāka). Līdz ar to virve priekšā veidotu trīsstūrus, to smailes savienojot priekšā kopā ar augšējo cilpu, izveidotos cietajai sakabei līdzīga konstrukcija, kas atturētu vannu no ietriekšanās mocī bremzējot. Neaizmirstiet vannas priekšā izurbt vienu caurumu caur kuru izlaist virvi, ko uzsiet medījumam uz deguna, un vannas priekšpusē – to izlaiž caur “cietās sakabes” konstrukciju, līdz ar to slodze vienmērīgi sadalās uz alni, vannas augšmalas perimetru un priekšu. Vēl viena atziņa, pie kuras nonācām, vanna jāliek cieši klāt mocim, jo braucot šaurākās vietās, gara striķa gadījumā, vanna var neizņemt vajadzīgo virāžu. Vēl viens vērtīgs šādas vannas pielietojums ir gan zvēru vilkšana ar rokām rudens mežā, gan arī pārtikas pievešana barotavām dziļākā sniegā.

Foto: Māris Simanovičs

Sagatavošanās mežā. Jāatceras, ka sniega mocis nav parāk manevrīgs, un principā ir manevrējams tikai kustībā, līdz ar to sagatavojiet ceļu līdz medījumam, nozāģējot visus kritušos kokus pietiekamā, drošā platumā, pārliecinieties, ka ceļš pa kuru vilksiet ir nevis īsākais, bet gan vieglākais. Te man paveicās, jo kolēģis Mārtiņš šim procesam bija veltījis visu rītu. Treilēšanas špūrēs vai grāvīšos pie iespējas salieciet kaut ko, lai tiem tiek pāri gaitā. Mazākiem kociņiem var arī pārbraukt pāri. Vēlams paņemt līdzi lāpstu, cirvi vai zāģi un pilnīgi noteikti uzpildīt bāku. Turklāt, pēc pieredzes esot mežā, tehniku nekad nevajag slāpēt nost, jo, ja nu nevar piedabūt atkal pie dzīvības, jaunākiem močiem gan ir elektriskais starteris, bet var gadīties visādi (iesaku uzlādēt akumulatoru iepriekšējā vakarā. Īpaši, ja mocis nav lietots kādu brīdi, un neaizmirstiet pārliecināties, ka ir līdzi rezerves variatora siksna). Vēl viena lieta par ko vērts padomāt ir tas, kā apgriezt sniega moci notikuma vietā, vienam tas ir ļoti grūti izdarāms, it īpaši, ja nav kustības iespējas, kad zemi klāj biezs sniegs vai augsne ir purvaina, tā kā spēcīgs palīgs noteikti noderēs. Ceļot aizmuguri, īpaši ja tā ir iestigusi, jārēķinās ar moča amortizatoru, kas traucēs pa īstam pacelt arī piedziņas ķēdi. Līdz ar to moča priekša aiz slēpju rokturiem griežas daudz vienkāršāk.

Foto: Māris Simanovičs

Katru reizi, kad nepieciešams apstāties, izvēlies platāku un sausāku vietu, jo vienmēr ir risks, ka būs grūti uzsākt gaitu, ja nebūs gana sakarīga pamatne. Ja jūti ka mocis sāk grimt sniegā vai augsnē, tad jāsaka tā – galvenais ir turēt ātrumu, jo izlūzt cauri virskārtai, neatkarīgi no tā, kas ir apakšā, ir ļoti viegli un bīstami. Man reiz veiksmīgi izdevās ar visu moci ielūzt aizsnigušā ezerā –20 grādu salā, par laimi viss beidzās labi un izdevās izkļūt uz ledus pēc dažu minūšu peldes, parasti to visdrošāk ir darīt tieši tajā virzienā no, kurienes brauci. Te gan taisnības labad jāsaka, ka glābēju pieredzē parasti sniega močus no ūdenskrātuvēm izceļ ar visiem saimniekiem, tā kā pirms braukšanas ir obligāti jāpārliecinās, ka virsma spēj izturēt cilvēka svaru un nav risks ielūzt. Savukārt braukšana Latvijā pa upēm noteikti kvalificējama kā pašnāvības mēģinājums. Braucot pa dziļāku sniegu, jābūt pārliecinātam, ka moča slēpes slīd pa virsu un nejauši neaizķersies zem kāda sniegā nokritušā koka, jo tādas sadursmes rezultātā sekas var būt arī letālas.

Tehnoloģiski viens no interesantākajiem uzdevumiem mednieka karjerā! Kā no meža izvilkt alni

Protams, ka atbildīgi braucot ar sniega moci, ir jālieto ķivere un aizsargbrilles, jo zari sitās sejā un smaguma centrs strauji mainās, līdz ar to kāds krūms, kas kājāmgājējam draudus neveido, pie 20 kmh ātrumā trāpot acīs var radīt nopietnas problēmas.

Pēc visa šī sagatavošanās procesa jāsaka, ka pati izvilkšana bija salīdzinoši vienkārša un nekādus pārsteigumus mums neradīja, galvenais, lai alnis vannā guļ stabili iekšā t.sk. ekstremitātes nešūpojas pa gaisu un ir maksimāli nofiksētas, piemēram zem paša dzīvnieka.

P.S. Ja nu ar vilkšanu viss iet gludi, noteikti nevajag aizmirst par sunīšiem mašīnā… Pēc Edmunda nesenās pieredzes, drošs paliek nedrošs, izlaidiet suni izskrieties pirms adrenalīns un benzīns pārņem jūsu prātus.

Autors: Māris Simanovičs

Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

Saistītie raksti

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Slazds līdz pusei ūdenī un šaušana šaušanas pēc! “Šauj garām!” #172 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ragu drudzis, kriminālpārkāpumi un maksa par rācijām. “Šauj garām!” #171 epizode
Ekskluzīvi 22. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Sezonas kartes, bebru piebarošana un kad katastrofa nav nekas īpašs. Šauj garām!” #170 epizode
Ekskluzīvi 15. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Informatīvais seminārs klubu vadītājiem par lietotnes “Mednis” ieviešanu
Speciālreportāža 14. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas skola #2. Ieplecošana – trīs pozīcijas
Ekskluzīvi 14. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
“Mednis” ir izdējis trešo olu! Mežacūkām nebūs savilcēju. “Šauj garām!” #169 epizode
Ekskluzīvi 8. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Ja nomedī nepareizi, tad aprok! Dobeles trofeju izstādes secinājumi. “Šauj garām!” ekstra #38
Ekskluzīvi 7. marts, 2023
Sintija Dozberga
Aprīkojums
Bore Snake – rīks medniekiem, kam patīk kopt ieroča stobru
Ekskluzīvi 3. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Šauj garām! dalībniekiem #32. Juris Lazdiņš par dažādām problēmām – ekskluzīva informācija par Medni
Ekskluzīvi 2. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vai policija medniekus padara par pārkāpējiem? “Šauj garām!” #168 epizode
Ekskluzīvi 1. marts, 2023
LL
Lielais Loms
Pieredze
Bez uzraudzības atstāti klaiņojoši suņi iedzen jūrā briežu teļu! Aculiecinieka video
25. februāris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Lidl vakuuma pakotāja tests. Funkcionalitāte, vakuumošanas laiks un citas fīčas
Ekskluzīvi 24. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
“Kāda eža pēc ar tozeni jābrauc uz pīlēm?” “Šauj garām!” #167 epizode
Ekskluzīvi 22. februāris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
What the h..ll? Tas ir Hellcat binoklis Razor HD!
Ekskluzīvi 21. februāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Pieredzējusi lācene atgriezīsies pie lācēniem! Igaunijas pieredze. “Šauj garām!” ekstra #36
Ekskluzīvi 15. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Caunu Janka un Rīmdari. Kas kopīgs caunu medībām un repam? “Šauj garām!” #166 epizode
Ekskluzīvi 15. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par PVD ārštata palīgiem, smirdīgām cūkām un kaiju jūrā. “Šauj garām!” #165 epizode
Ekskluzīvi 8. februāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Jaunaudžu kopēji Limbažu pusē uziet midzeni ar lācēniem! Aculiecinieka video
Speciālreportāža 3. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Medību demonizācija, svina aizliegumu un medību izstāde Dortmundē. “Šauj garām!” #164 epizode
Ekskluzīvi 1. februāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā sacirst medījumu. Praktiskais seminārs #25
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kuilis, suns un dzelzs zirgs! Mednieka dienasgrāmata #18
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par izsolītām medību platībām, barotavu aizvākšanu un lauztiem līgumiem. “Šauj garām!” #163 epizode
Ekskluzīvi 25. janvāris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Ar binokli nomēra objektu 3000 m attālumā? Izrādās, ka var!
19. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
30-06 kalibrs opīšiem, 6,5×55 – pilsētas švītiņiem. “Šauj garām!” #162 epizode
Ekskluzīvi 18. janvāris, 2023
Sintija Dozberga
Pieredze
Kārlis Dadeiks: “Man nav lielākas cieņas pret mednieku pat ar trīsdesmit gadu stāžu, kad, atbraucot uz šautuvi, viņš palūdz, lai pamāca šaut!”
Ekskluzīvi 16. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kura munīcija aptur labāk, karabīnes izvēles kritēriji. “Šauj garām!” #161 epozide
Ekskluzīvi 11. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Būtiskākās kļūdas un padomi. Kā pareizi ierīkot mākslīgās pīļu ligzdas
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Medījuma pirmapstrāde – izvēdināšana soli pa solim. Praktisks padoms. UZMANĪBU REĀLI MEDĪBU SKATI
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Praktiskais seminārs #2. Caunu ķeršana ar lamatām – ieteikumi un kļūdas
Ekskluzīvi 17. februāris, 2022
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
VIDEO! Nomaini tēmēkli ātri un ērti! Dentler sistēmas priekšrocības
Ekskluzīvi 7. janvāris, 2023

Lasītākie