Pieredze

Tārpu ierosināta slimība aļņiem – parafascioloze0

Ilustrācija – “Medības”

Dace Keidāne, Dr.med.vet., docente, Anna Krūklīte, Mg.med.vet., lektore, Kristīne Ganola, vec. laborante

Cilvēku un dzīvnieku ilgās līdzāspastāvēšanas gaitā ir izveidojusies nozare medniecība, kam vajadzētu arī ietvert un uz zinātniskiem pamatiem nodrošināt dzīvnieku pasargāšanu no dažādu, sevišķi lipīgo (parazitāro, infekcijas), slimību ierosinātāju izplatības.

Parazitāro slimību ierosinātāji var būt vienšūņi, tārpi, posmkāji, kas par savu saimnieku izvēlas noteiktas sugas dzīvnieku, izmantojot to pilnībā savai dzīvei gan kā pārtikas avotu, gan kā vietu, kur dzīvot. Dažādām parazītisko dzīvnieku sugām dzīve un dzīves ilgums saimnieka organismā ir ļoti atšķirīgs, tas var būt no dažām stundām līdz vairākiem gadiem, kā arī bioloģiskais attīstības cikls var noritēt dažādu dzīvnieku starpsugu robežās arī cilvēkā.

Parazitārās slimības biežāk noris hroniskā formā bez izteiktām pazīmēm, līdz ar to kontrolei un ierobežošanai, sevišķi savvaļā dzīvojošajiem dzīvniekiem, netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Pēc medībām novērtējot dzīvnieku kā medījumu, bieži redzami orgānu audu bojājumi, kam par cēloni ir parazītu invāzija.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes parazitoloģijas laboratorijā paralēli mācību darbam veic pētījumus par mājās, kā arī nebrīvē un brīvībā, mežos dzīvojošo dzīvnieku sugu parazitofaunu, notiek sadarbība ar mednieku kolektīviem medījamo dzīvnieku parazitāro slimību ierosinātāju diagnostikā.

Šobrīd medniekiem satraukumu izraisa augstā parafasciolozes invāzija Latvijas aļņiem. Laboratoriski izmeklējot 30 aļņu aknu paraugus, to diagnosticēja 27 gadījumos. Slimību ierosina plakanais tārps (trematode) Parafasciolopsis fasciolaemorpha, kas ir 3 – 7 mm garš, apmēram 2 mm plats, dzīvo (parazitē) aknu žultsvados, tievo zarnu sākuma daļā, kā arī aizkuņģa dziedzerī. Ierosinātājs diagnosticēts Austrumeiropā jau 1932. gadā aļņiem, kā arī aitām, govīm, stirnām, briežiem un citiem zālēdājiem. Zinātniskās publikācijas liecina par invāzijas aktualitāti Polijā, Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā u. c. kaimiņvalstīs. Latvijā lielu un vērtīgu darbu ir veicis Arvīds Priedītis, pētījumos noskaidrojot medījamo dzīvnieku parazitofaunu, t. sk. arī Parafasciolopsis fasciolaemorpha invāziju.

Veterinārmedicīnas fakultātē laboratoriskai izmeklēšanai iesūtīto nomedīto aļņu aknu paraugos trematode tikusi diagnosticēta jau kopš 1970. gada Alūksnes, Balvu, Preiļu rajona mežniecībās nomedītajiem dzīvniekiem. Pēdējos trīs gados iesūtītajos nomedīto aļņu aknu paraugos parazīti konstatēti 80% gadījumu. Jāatzīmē, ka paraugus iesūtīja no visiem Latvijas reģioniem (Kurzeme, Vid­zeme, Zemgale, Latgale) un visos novados aļņi ir invāzijas skarti.

Invāzijas izplatītāji ir invadētie aļņi, jo tajos ilgstoši dzīvo pieaugušās trematodes un producē olas. Ar žults plūsmu olas nokļūst zarnās, tālāk ar zarnu saturu tiek iznestas vidē. Šādas no dzīvnieka izkļuvušas olas nevar uzreiz no jauna invadēt dzīvnieku, tām ir jāiziet noteiktas attīstības fāzes. Olai jānokļūst mitrumā, ūdenī, tur tā embrionējas 20 grādu temperatūrā, un apmēram 21 dienā attīstās kāpurs miracīdijs.

Miracīdijs atbrīvojas no olas, ūdenī, aktīvi kustoties, peld, uzmeklē gliemezīti Planorbarius corneus, ieurbjas tajā un tad turpina nākamo attīstības fāzi līdz kāpura (cerkārija) stadijai. Tā vasarā ilgst apmēram 96, bet ziemā 197 dienas. Cerkārijs gliemezi pamet, ūdenī peld, cenšas pieķerties dažādiem augiem, priekšmetiem. Kad cerkārijs ir nostiprinājies pie auga, tam sāk darboties cistogēnās šūnas, notiek iecistēšanās un izveidojas invadēt spējīgs kāpurs (adoleskārijs). Dzīvnieki invadējas, apēdot adoleskāriju, un ar šo brīdi sākas tārpa parazitēšana (augšana, attīstība, dzīve) saimniekā un tā kaitīgā ietekme uz dzīvnieka organismu. Parazītiem atrodoties kāpuru attīstības fāzē, notiek migrācija. Alnī kāpuri pārvietojas, bojā audus, nes līdzi zarnu saturu, ceļā sastapto patogēno mikrofloru, slimību ierosinātājus.

Radušajos audu bojājumos atsevišķos gadījumos var sākt attīstīties mikrobu infekcija. Pieaugušie parazīti, to dzīve žults­vados rada epitēlija deskvamāciju (lobīšanos), seko hiperplāzija (audu daudzuma palielināšanās), šūnu proliferācija (atjaunošanās), pastiprināta gļotu izdalīšanās. Žultsvadi paplašinās, apkārt saviešas fibriozie audi. Augstas invāzijas gadījumā tie var tikt nosprostoti, pievienojas bakteriālais žultsvadu iekaisums. Iespējama ab­scesu un hepatokarciomu – ļaundabīga audzēja – veidošanās.

Parazitozes ierosinātājs tārps Parafasciolopsis fasciolaemorpha izraisa ne tikai atsevišķu orgānu – aknu un aizkuņģa dziedzera – saslimšanu. Parazīta radītās pārmaiņas orgānos un audos ir kā rādītājs vielmaiņas traucējumiem, distrofiskiem procesiem parenhimatozos orgānos, nervu sistēmā, alerģiskās un imunomorfoloģiskās reakcijās utt., kuras ir kā atbildes reakcija uz parazīta ietekmi. Parazītu radīto patoloģisko izmaiņu pakāpi ietekmē invāzijas intensitāte, svarīga loma var būt bojā gājušajiem audiem (citotoksīni) – veidojas autoalerģija. Slimība var izpausties ar nervu reflektorās, trofiskās, alerģiskās, imunoloģiskās darbības traucējumiem. Atbilstoši seko neirohumorālās novirzes, hipoavitaminozes, mikroelementu deficīts, oksidācijas procesu traucējumi, nepareiza dziedzeru sekretorā, rezorbcijas funkcija kuņģa un zarnu traktā.

Parazītu kaitīgās ietekmes dēļ invadētiem aļņiem traucēta augšana, attīstība, kas būtiski var iespaidot augstvērtīga medījuma un trofeju ieguvi. Medījumu izvērtējot pārtikai, nosaka parazītu radītās patoloģiskās izmaiņas orgānos un audos.

Jāatzīmē, ka, izmeklējot no aļņiem iegūtos un iesūtītos paraugus (fekālijas, dažādus audus un orgānus, ādu), laboratoriski diagnosticēti arī citi parazitožu ierosinātāji: Moniezia spp., Protostrongylus spp., gremošanas orgānos parazitējoši strongilīdi, kā arī parazitozes, kas saistītas ar gaļēdāju invāziju un kam aļņi ir kā starpsaimnieki – Cysticercus tenuicollis, Echinococcus granulosus (larvae). Lai ierobežotu parafasciolozi aļņiem un pasargātu no invāzijas citus zālēdājus, t. sk. arī mājdzīvniekus, ir nepieciešams veikt epidemioloģiskus pētījumus, kā arī konkrētu pretparazitāro pasākumu plāna izstrādi. Tomēr pats svarīgākais ir profilakse:

1. Katram medniekam būtu jāzina un jāievēro elementārie pasākumi lipīgo (infekcijas, parazitāro) slimību profilaksei, ierosinātāju kontrolei un ierobežošanai.

2. Termiski neapstrādātas (svaigas) aļņu aknas un citus orgānus nedrīkst izbarot suņiem – suņos aknu un parazītu parenhīma sagremojas, bet parazīta olas ar suņa zarnu saturu nokļūst ārvidē un piesārņo laukus, mežus.

3. Invadēto aļņu aknas, zarnas un to saturs jāiznīcina, lai tajos esošās parazītu olas nenokļūtu ūdenī un nenonāktu saskarsmē ar saldūdens gliemežiem.

Saistītie raksti

4. Vietās, kur vairāk pulcējas aļņi, būtu vēlama vides dezinvāzija ar mērķi ierobežot parazītu olu attīstību ārvidē, kā arī gliemežu (starpsaimnieku) populāciju.

5. Parafasciolozes izplatību veicinošs faktors ir slapju, purvainu vietu veidošanās mežos.

Apēdi lenteni? Kas notiks? Parazīti medījuma gaļā. “Šauj garām!” #44 epizode

Lasi un abonē žurnālu Medības arī nākamgad!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Apgāžam mītus par lodes jaudu! Kā to ietekmē klusinātājs
Ekskluzīvi 16 stundas
ME
Medības
Uncategorized
Izlikt asinspēdu un lasīt suni. Praktiskais seminārs #53
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kur pasūtīt medību torni? Dažādi veidi, piegāde visā Latvijā!
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Atgaiņāties no lāča ar cirvi, staigāt tikai pa iezīmētām takām un sargāt suņus. Meža ziņas #6
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kompakts dizains, lēcā iebūvēts tālmērs un jaudīgs sensors. GPSPRO jaunumi aprīlī
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Piešaut ieroci, nestabili kronšteini, kā reaģēt jebkurā medību situācija. “Šauj garām!” #279 epizode
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Kas jādara, lai šautu kā olimpietis? Hakhan Dahlby ieteikumi medniekiem un sporta šāvējiem
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Cope
Slinkās Latvijas zivis, parastas laivas un 400 kg motori. Laivu apskats: Outdoor Riga 2025
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Apģērbs, kas pasargā no ērcēm, medību torņi un aktuālais termiķu pasaulē. Outroor Riga 3. diena
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Preces patriotiem, lūsis ķer stirnas, it kā normāls binoklis. Outroor Riga 2. diena
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Redaktores izvēle aprīlī: Laikam mīļākie gumijnieki Treksta Lofoten Neo 18”
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaudīgas lēcas un karstākie jaunumi medniekiem. Atskats no izstādes “Pavasaris 2025”
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Džentlmeņa komplekts medībām no Pixfra
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Medības vajadzīgas, lai tostarp novērstu postījumus; bebrkopības kursi! “Šauj garām!” #278 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Kā iztīrīt ieroci pēc kārtīgas šaušanas? Testējam līdzekļus no Ukrainas
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Inspektors nav bieds medniekam. Ko par Medni domā mednieki un amatpersonas?
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Skaties, mācies, trāpi! Kā ShotKam stobra kamera var palīdzēt šaušanas treniņos
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Praktiski padomi. Kā izaicināt bebru uz kautiņu. Bebru medības postījumu vietās
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Latvijā ražotas lodes droniem, optiskais zūms termiķim un padomi medniekiem no četrkārtēja olimpieša
Ekskluzīvi 4. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ierīce visām situācijām un regulē asumu ar pirkstu. Ar ThermTec Wild 650D uz bebriem
Ekskluzīvi 3. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 1. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. “Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Virtuve
Medīt var visu, kas kustās, tik jāapēd uz vietas. Pokijs mednieku gaumē. No dabas līdz galdam #16
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Ekskluzīvi 28. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Ekskluzīvi 27. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Gribi trīs lapsas vienā vakarā? Trenējies ar maseni un būs!
Ekskluzīvi 25. marts, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Ragu meklēšana vai nelikumīgas medības? Kā nepārkāpt Medību likumu un noteikumus!
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa, jeb medības ar Pulsar Thermion 2 LRF XL60
Ekskluzīvi 17. marts, 2025

Lasītākie