Cope

Par veidersiem jeb galvenais, lai kājas sausas0


Iebridu
Iebridu
Foto: Arturs Zabors

Arturs Zabors
Ar foreļu spiningošanas copi esmu aizrāvies jau vairāk nekā 10 gadus. Šajā laikā esmu gājis pāri visa veida inventāram: mānekļiem, kātiem, spolēm, kā arī brienambiksēm jeb veidersiem, kas ir neatņemama šī makšķerēšanas veida sastāvdaļa. Jāpiemin, ka veidersus izmanto ne tikai foreļu copei upēs, ar tiem esmu bridis arī pa seklajiem (Liepājas) ezeriem, kungi brienambiksēs dodas lašos, un tās noder arī jūras copē – dod iespēju iebrist tuvāk mērķa zivij, tostarp, ja paveicas, jūras forelei. Īsāk sakot, pielietojums ir plašs, un katram reiz var pienākt brīdis, kad veidersi noder. Brienambikšu moto ir – galvenais, lai kājas siltas (un sausas!), turklāt visā to garumā, ne tikai pēdās.
Foreļpuiku sociālo tīklu kanālos bieži saņemu jautājumus par to, kā izvēlēties sev piemērotus veidersus. Kurus izvēlēties? Kāpēc dārgie ir tik dārgi? Vai jāpērk bikses un zābaki atsevišķi, ja ir opcija, kur abi ir vienā? Kura ražotāja brienambikses izvēlēties, un kādu budžetu tam atvēlēt? Protams, atbildes atšķirsies atkarībā no copes veida, apstākļiem un makšķernieka paša vēlmēm un iespējām, taču, lai atvieglotu tavu ceļu brienambikšu pasaulē, apskatīsim, kādas ir pieejamās opcijas un kā izvērtēt, kura būs atbilstošākā tev.

Pirmais veids – ar iebrišanu parastos apavos. Pamosties no rīta, uzvelc treniņbikses, sporta botes, paķer pīckas un dodies uz upi. Dzestrā vasaras rītā meties iekšā aukstā ūdenī. Pirmkārt, uzreiz pamosties, momentāli. Ja vien pa ceļam līdz upei neesi iepēries kādā bebru grāvī un ieradies jau slapjš. Rakstot šo, atminos konkrētu situāciju, kad braucām ar komandas biedriem aplūkot jaunu upi. Izkāpjam no auto, saliekam pīckas, izvelkam vestes un somas, sākam ģērbties. Un es saprotu, ka manas brienambikses un zābaki palikuši otrā mašīnā. Atskan ļoti skaļi smiekli, kuri nekādi neiedvesmo. Atpakaļ braukt galīgi nav variants, būs vien jācopē. Un saldajam ēdienam piemetīšu, ka tik skarbos apstākļos es vēl nebiju copējis – krūmiem beigas neredz, mistiskas puķes metru virs galvas, nātres nejēgā, pa upi īsti nepabridīsi, zāle mitra un pretīgi vēsa, jo mitrina kājas lēnām, pa drusciņai, lai maksimāli nepatīkami. Secinājums: vienmēr pirms copes pārliecinos, ka veidersi ir līdzi, un tikai tad piedarbinu auto. Bet bērnībā ir bradāts gana daudz. Ķēru raudiņas ar pludu. Noķer trīs vienā točkā un dodies tālāk. Un saproti, ka tur ir jāķer no otra krasta. Nekas neatliek, ir jāmetas ūdenī līdz… nabai. 
Vērtējums: saudzējiet sevi, jo aukstais ūdens un veselības problēmas, gadiem ejot, liks par sevi manīt. Ir dzirdēti vairāku senioru stāsti. Tāpēc lasiet tālāk un izvēlieties atbilstošāko variantu sev, bet ilgstoši ar basām kājām ūdenī atrasties nav veselīgi.

Bezbiksis
Foto: Arturs Zabors

Garie gumijas zābaki jeb zvejnieku zābaki. Ja esi pārliecināts, ka daudz aprauti mānekļi tev neliks justies slikti un arī upe ir labi zināma, tad var iztikt ar tā sauktajiem zvejnieku zābakiem – gariem gumijas zābakiem, kas sienami pie jostas. Vasarā, kad ūdens līmenis upēs ir zems, šis ir pieņemams variants – arī pats esmu diezgan veiksmīgi bradājis ar garajiem zābakiem.
Plusi: ātri uzvelkami, kompakti, lēti – noteikti iekļausies katra budžetā.
Mīnusi: nevar iebrist dziļākās vietās, ja sanāk iemest mānekli ķērājā; zābakos iekšā birst zari, lapas, gruži, kukaiņi; pavasarī un vēsā ūdenī tie pievelk aukstumu.

Vērtējums: ja primārais kritērijs ir cena, turklāt tu necopē bieži, garie gumijas zābaki ir labs veids, ar ko sākt. Brīdinu – uzreiz jau vari gatavoties apgreidam, jo aprautie mānekļi agrāk vai vēlāk līdz tam novedīs. Man patīk ražotāja PROS zābaki (atrodami arī Salmo e-veikalā) – pateicoties tam, ka materiāls zābaka pagarinājuma vietā ir mīkstāks, pārvietošanās ir daudz ērtāka.

Zvejnieku zābaki
Publicitātes foto

Zābakbikses jeb vardulēns, kuru draugu lokā esam tā iesaukuši krāsas dēļ. Iedomājies pretī nākam kungu ar spiningu zaļās brienambiksēs un zaļā jakā… vardulēns kas vardulēns! Jaunie forelisti paši uz savu galvu visbiežāk izvēlas tieši zābakbikses. Loģiska izvēle! Arī man, sākot forelista gaitas, šīs bija pirmās brienambikses. Domu gājiens šāds – arī tad, ja man neiepatiksies, nebūšu izmetis lielu naudu. Turklāt ar vardulēnu var doties arī citos copes veidos – iebrist ezerā un arī jūrā. Tad gan noteikti ieteiktu piemeklēt jostu, lai, iekrītot ūdenī, nesanāk problēmas. Arī jau minētajā Salmo e-veikalā pieejami divi zābakbikšu varianti. Es ieteiktu izvēlēties vieglāko – pēc copes būsi nedaudz, nedaudz mazāk noguris.
Plusi: pieejama cena; nebūs grūti piemeklēt izmēru – jāsūta, vadoties pēc savas pēdas izmēra, savukārt bikšu augšdaļa derēs 99% gadījumu, atstājot vietu arī mānekļu kastītēm; praktiski nenokaujami – ļoti izturīgi.
Mīnusi: maksimāli neērti un smagi; vēsā ūdenī pievelk aukstumu, bet karstākā vasaras dienā no svīšanas neizbēgt.
Vērtējums: ja svarīgs budžets un sezonas laikā veidersus plāno izmantot vien retu reizi, tad šis ir labs variants. Rudenī visi velk ārā vardulēnu, lai piedalītos bebru dambju jaukšanā, tā ka pielietojums atradīsies arī tad, ja pāriesi uz nākamā līmeņa veidersiem.

Vardulēns
Publicitātes foto

Neoprēna brienambikses. Šeit ilgi nekavēsimies – neoprēna brienambikses forelistu vidū nav īpaši populāras. Līdz ar to arī pieredzes man nav, bet secinājumus no lasītā un dzirdētā izdarīsim.
Plusi: neoprēna veidersi paredzēti lietošanai aukstā ūdenī, tāpēc noderēs lašu copei vai makšķerniekiem, kas copē, brienot jūrā. Šīs brienambikses noderēs arī copei no krasta, ja paredzami draņķīgi laikapstākļi – paliksi sausumā un siltumā.
Mīnusi: biezā materiāla dēļ neoprēna brienambikses ir neērtas, ja plāno pārvietoties ilgi un tālu, tāpēc forelisti tās izvēlas reti.
Vērtējums: ja tev jau ir šādas brienambikses, tad droši vari aizbraukt izmēģināt foreļu copi mazajās upēs, tomēr rēķinies ar to, ka var nebūt komfortabli. Ja vēl tikai plāno gādāt veidersus, šajā cenu diapazonā forelists var atrast piemērotākus variantus.

Neoprēns
Publicitātes foto

Zemie veidersi (waist waders). Te nu varu izpausties visplašāk – tieši zemie veidersi ir mans sabiedrotais pēdējās trīs sezonas. Interneta plašumos atradīsi daudz un dažādu ražotāju piedāvājumu, ir vērts iedziļināties, atrodot sev piemērotāko. Mana izvēle krita uz Norfin pavisam banāla iemesla dēļ – bija forša atlaide. Atminos, kā ieslēdzos veikala ģērbtuvē aptuveni uz stundu, – pārmērīju visus iespējamos variantus gluži kā dāma, meklējot īsto kleitu. Svārstījos starp garajiem un īsajiem veidersiem, tomēr, balstoties uz sajūtām, izvēlējos īsos un šo pirkumu neesmu nožēlojis nevienu brīdi. Savas brienambikses esmu labojis tikai vienu reizi – paša suns izkoda caurumu tieši tur… Nē, nē, ar suni viss kārtībā, un arī bikses tobrīd man nebija kājās. Bet mācieties no citu kļūdām un ņemiet vērā, ka labāk šāda veida mantas kopā ar suni auto bagāžas nodalījumā nepārvadāt. Salaboju ļoti veiksmīgi mājas apstākļos. Varbūt kāds teiks, ka trīs sezonas nav daudz, taču esmu dzirdējis, ka dažkārt arī dārgā gala zīmolu izstrādājumi neiztur pat sezonu, lūk, tas ir sāpīgi. Iegādājoties rēķinājos, ka kalpos vienu sezonu, taču gluži kā labi apavi šis pirkums nedeva iemesla iegadāties ko citu, jo lieliski kalpo un, pats galvenais – esmu sausumā.
Plusi: ērti; neaizņem daudz vietas, ja plānots garāks pārgājiens.
Mīnusi: dažas reizes neesmu ticis līdz māneklim, kurš bija jāatstāj ķērājā, jo līdz krūtīm brist nevar; gribētos kādu kabatiņu, kurā ielikt telefonu vai mānekļu kastīti. 

Vērtējums: laba izvēle tiem, kuriem svarīgs ir komforts. Noteikti iesaku apsvērt šo variantu, ja mērķis ir Latvijas mazās foreļupes, 95% gadījumos ar šīm biksēm tiksi visur, kur nepieciešams.

Īsie waidersi
Publicitātes foto

Brienambikses (chest waders) ir visbiežāk izmantoto veidersu veids. Ar tiem varēsi izbradāt foreļupes krustu šķērsu, nebaidoties arī no kādas dziļākas bedres, jo līdz pat krūtīm būsi pasargāts no ūdens. Vienmēr var aizbrist pēc sava mīļākā voblera. Ko gan vēl šeit piebilst?! Laikam tikai to, ka šajā kategorijā ir vislielākais piedāvājums un līdz ar to arī vissarežģītākā izvēle – ļoti daudz ražotāju, plaša cenu amplitūda, daudz un dažādas copmaņu atsauksmes, kas var būt ļoti mulsinoši. Iedomājies, tu lasi atsauksmes par brienambiksēm, kuras tev ieteica it kā zinātājs: “Izturīgi, viennozīmīgi iesaku tikai šīs!”, turpretī nākamais komentētājs ir skarbs: “Netērējiet naudu, jo prece sabojājās pēc trešās lietošanas reizes.”
Visbiežāk veidersus forelists vēlas iegādāties ilgākam laikam – tas nav kāts vai spole, kuru var mainīt, pārdot, nopirkt jaunu. Tādēļ jārēķinās arī ar lielāku budžetu, jo, būšu godīgs – neviens no augstāk minētajiem variantiem, izņemot īsās brienambikses, nav salīdzināms ar mīksta, ērta, elpojoša materiāla veidersiem. Vasaras tveice vai dzestrs pavasara rīts – vazājies gar upi ar komfortu un izbaudi copi, nedomājot par sasutušām kājām vai nogurumu, kuru uzdzen smagie gumijas zābaki. Tieši par šo arī tu maksā – komforts, labsajūta. Jārēķinās, ka šī tipa brienambikšu cena sākas no 100 eiro (protams, ja paveicas trāpīt uz atlaidēm, tad var arī lētāk).
Šos veidersus var iedalīt divās kategorijās: vieni pēdu daļā beidzas ar neoprēna zeķi, otri – ar membrānai pielīmētiem gumijas zābakiem. Ja izvēlies vienkāršo variantu ar gumijas zābaku, tad iesaku pirkt pareizo izmēru – mazāku noteikti nevajag, bet arī daudz lielāks nebūs labi. Liekais brienambikšu materiāls sakrājas gumijas zābaka iekšpusē un staigājot nedaudz beržas. Manā gadījumā veidersi neizturēja pat sezonu un jau bija novērojama sūce.
Otrajam brienambikšu veidam papildus nepieciešami (specializētie) apavi, kas sadārdzina pasākumu, jo papildus jāiegulda apavos, kas nav lēts prieks. Par veidersu apaviem lasi zemāk.

Atgriežoties pie brienambikšu izvēles – kāpēc būtu jāmaksā 200, 500 un pat 1000 eiro par vienu veidersu pāri? Materiāls. Dārgais gals tiek ražots no GORE-TEX, kam piemīt ļoti laba elpotspēja. Savukārt lētākie varianti ražoti no membrānām, kuras nelaiž cauri ūdeni, toties to elpotspēja ir sliktāka, kas karstās vasaras dienās var radīt nelielu diskomfortu (tomēr svīšana ir nesalīdzināmi mazāka nekā zaļajā vardulēnā). Tāpat jāmin arī apdares kvalitāte, piegriezums, vizuālais baudījums, kā arī citas sīkas, bet ļoti pārdomātas detaļas, kas ikdienas copē atšķir labu no izcila. Ja ir interese, tad internetā atradīsi daudz informācijas, vien piebildīšu, ka cenas/kvalitātes attiecība šajā izvēlē ir likumsakarīga. Ja līdzekļi atļauj – iepriecini sevi ar dārgu mantu; ja jāpierauj josta, tad arī budžeta segmentā atradīsi sakarīgas alternatīvas. Lai gan der aizdomāties… Ja esi svētdienas copmanis, kāda jēga izvēlēties dārgā gala preci, pat tad, ja budžets atļauj? Par ietaupīto naudu labāk iepriecināt sievu, lai biežāk palaiž uz copi un nav jālūdzas/jāstrīdas. Cita lieta, ja laiku pa laikam dodies kādā ārzemju copes piedzīvojumā vai arī uz ūdens atrodies tik bieži, ka veidersi knapi paspēj izžūt un vajag izspiest maksimumu.
Vērtējums: viennozīmīgi labākā izvēle, ja meklē universālu opciju. Ja esi nolēmis uz ūdens būt bieži, tad der apsvērt dārgāku veidersu iegādi. Ja esi aktīvs staigātājs, izvēlies opciju ar neoprēna zeķi + atsevišķie apavi. Par ļaunu nenāktu pielaikošana veikalā, tas ir labākais veids izmēra piemeklēšanai.

Garie waidersi
Publicitātes foto

Veidersu apavi. Protams, vienmēr var izlīdzēties ar parastu gumijas zābaku apgraizītu versiju, lielāka izmēra krosenēm vai krokšiem, bet specializētie apavi ir specializētie apavi. Tie piekļausies kājai, neļaus zeķei dilt, būs daudz, daudz komfortablāki un ir ražoti, lai izturētu ilgstošu mitrumu.
Iedalīsim apavus pēc zoļu tipa: filcs un gumija. Filca zoles priekšrocība ieslēdzas brīdī, kad brien pa ūdeni, tur tie ir nepārspējami. Tie pasargās no negaidītas ievelšanās aukstā ūdenī, ja pagadās uzkāpt uz kāda gluma akmens. Lai gan katram forelistam noteikti ir gadījies paklupt un samērcēties. Arī es esmu ievēlies pilnā augumā – negaidīti atvēsinošs brīdis (jāpiebilst gan, ka no tizluma nevieni apavi nepasargās). Jūras copei es viennozīmīgi izvēlētos filca zoles apavus. Tā kā makšķerēšanas apstākļi bieži vien saistīti ar pārvietošanos ne tikai pa ūdeni, bet arī pa ūdenstilpju krastiem, kur mūsu kājas min smiltis, dubļus un pat sniegu, ir svarīgi, lai apavi būtu vienlīdz labi visiem apstākļiem.
Gumijas zole būs labākā izvēle Latvijas upēm. Būtiskas cenu atšķirības nav. Bieži vien ražotāji piedāvā viena modeļa apavus ar abu veidu zolēm, te nu katram pašam atliek saprast un izvēlēties piemērotāko variantu.

Zābaki ar gumijas tipa zoli
Publicitātes foto

Ieteikumi.

– Remkomplekts. Tu dodies ārzemju copes piedzīvojumā un muļķīgi uzrauj brienambiksēs mazu caurumiņu. Ja tas notiek pirmajā dienā, turpmāk vai nu nebridīsi ūdenī vispār, vai arī varēsi iebrist līdz caurumotajai vietai. Šādām situācijām man vienmēr ir līdzi mazs remonta komplekts: speciālais ielāpa materiāls un aquaseal līmīte. Gluži kā prezervatīvs – labāk, lai ir pa rokai, pat ja nenoder, nekā otrādi.
– Izmērs. Ideālā variantā – pielaikojiet, salīdziniet dažādus modeļus un piemeklējiet izmēru. Man gan pašam patīk arī interneta pirkumi, tomēr tāpat kā jebkuram apģērbam arī brienambikšu ražotāji nav vienojušies kādos noteiktos izmēru standartos, lai, nopērkot vienus, tu skaidri saprastu, ka arī cita zīmola precei tev jāņem tieši šis izmērs. Ja pirkumu veic interneta vidē, noteikti lasi atsauksmes, klienti bieži vien uzraksta par izmēru neatbilstību. Tāpat var vadīties pēc ražotāju izmēru tabulas, un der arī apvaicāties paziņu lokā – iespējams, kāds var iedot pielaikot, lai ir skaidrība par izmēru.
– Termoveļa un zeķes. Lai pavasarī silti – siltās termoveļas bikses zem veidersiem. Vasarā izvēlies pirmā slāņa termoveļas bikses, lai tās novadītu sviedrus. Esmu redzējis, ka puikas lec iekšā veidersos ar džinsām – to gan labāk nedarīt, jo tiek bojāta veidersu membrāna. Līdzīgi ar zeķēm – noteikti tās velciet arī karstā vasaras dienā, mazāk svīdīs un nebojāsies veidersa neoprēna zeķe.
– Uzglabāšana. Lai brienambikses un apavi kalpotu ilgāk, tie ir jākopj. Primāri – jāžāvē. Gan iekšpuse, lai nerastos nepatīkamas smakas, gan arī ārpuse, lai membrāna saglabātu savas īpašības. Tos nedrīkst žāvēt paaugstinātas temperatūras apstākļos (radiators, tuvu ugunskuram, tieši saules stari). Ja veidersi nosmērēti, vislabāk tos vienkārši noskalot ar vēsu ūdeni. Teorētiski pieļaujama mazgāšanas līdzekļa izmantošana, bet ņemiet vērā, ka jebkurš apģērbs ar katru mazgāšanas reizi lēnām zaudē savas labās īpašības.
– Populārākie ražotāji. Izvēle ir jūsu! Norfin, Vision, Patagonia, Guideline, Simms, Orvis, Redington, Scierra, Frogg Toggs, Rapala, Daiwa. Noteikti esmu kādu piemirsis, bet no šī saraksta varēsiet atrast veidersus gan pirmajai pieredzei, gan arī premium klases veidersus.

Lai mums visiem sausas kājas!

Lasi un abonē žurnālu Lielais loms!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Mēģināt trāpīt 800 metros. Vienoti valstij un nakts šaušana ar Pulsar Latvija. Video bloga #78 epizode
Ekskluzīvi 17 stundas
ME
Medības
Klausies!
Ja tu gribi sačakarēt kolektīvu, sadali to grupās! Artūrs Surmovičs “Šauj garām!” #228 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lapsu riesta dejas kameras priekšā. Savvaļas dzīvnieki
24. februāris, 2024

Lasītākie