Aprīkojums

Nomaini munīciju bez piešaušanas. Fox Bullets no Slovēnijas0

Foto: Kate Šterna

Kādās viesmedībās man bija iespēja uzzināt par Slovēnijā ražoto munīciju Fox Bullets. Mednieks un kompānijas HART pārstāvis Austrumeiropā Justins Kulbis no Lietuvas, kas personīgi ir pazīstams ar šo ložu un patronu ražotnes īpašnieku, pastāstīja par tām un pat bija sagādājis pietiekami munīcijas, lai piešķirtu katram medību dalībniekam izmēģināšanai.
Diemžēl toreiz man nepalaimējās tās likt lietā, taču ieinteresējos par šo zīmolu un, lūk, jūsu uzmanībai intervija ar izgudrotāju, ražotnes dibinātāju un kaislīgu mednieku Andreju Janežiču.

Ja es pareizi saprotu, jūs pats dibinājāt šo kompāniju un esat tās īpašnieks?

Jā, mēs sākām kopā ar sievu pirms astoņiem gadiem un te nu esam. Protams, ražot un pārdot medību munīciju nav tas pats, kas tirgot kāpostus. Es esmu mehānikas inženieris un medīju kopš bērnības. Pirms daudziem gadiem Hirtenberg rūpnīca Austrijā ražoja bezsvina lodes, ko sauca ABC, tās izmantoju es un daudzi citi mednieki.
Projekta autors ir slovēņu inženieris, taču padomju laikos nevienam nebija intereses ražot šādas lodes Dienvidslāvijā un patentu nopirka Hirtenberg, kas turpināja ražot ABC lodes līdz 1995. gadam, līdz šo ražotni nopirka citi īpašnieki. Tās bija vienas no pirmajām bezsvina lodēm, lai gan dažos modeļos joprojām mazliet tika izmantots svins – lodes galiņā.
Mednieki ļoti daudz runāja par šīm Hirtenberg lodēm, un mēs nodomājām, kāpēc gan nepamēģināt uzprojektēt modernizētu ABC lodes versiju.

Andrejs Janežičs
Foto no privātā arhīva

Kādi aspekti tika ņemti vērā, projektējot Fox lodes?

Pats galvenais fokusa moments bija Eiropas mednieku vajadzības, jo visas pārējās tāda tipa lodes tiek ražotas Amerikas Savienotajās Valstīs un tur ir citas prasības. Viņiem ir lielāki dzīvnieki, viņi šauj lielākās distancēs, līdz ar to ASV ražotās lodes ir citādas. Amerikas munīcijas ražotāji cenšas panākt maksimālu lodes sadalīšanos. Turpretī mēs medījam daudz mazākus dzīvniekus, piemēram, stirnas, mežacūkas, ģemzes. Es teiktu, pamata medījums ir aptuveni četrdesmit kilogramu robežās un mums ir vajadzīgas atšķirīgas lodes – tādas, kas atveras ļoti ātri un nogalina humāni.

Kādi materiāli tiek izmantoti Fox ložu ražošanā?

Galvenais, ko mēs vēlējāmies, lai lode atveras ļoti drīz pēc saskares ar medījuma ķermeni. Mums izdevās panākt darbību, kas ir praktiski identiska tam, kā strādā svinu saturošas karabīnes lodes, taču mūsu munīcija ir 100% bezsvina.
Vairākums citu munīcijas ražotāju ložu liešanai izmanto tīru varu, bet mūsu lodes ir izgatavotas no tombaka. Tas ir misiņa sakausējums ar lielu vara daudzumu, kam pievienoti pieci līdz divdesmit procenti cinka. Tas ir metāls, no kā izgatavo svina ložu apvalkus. Tombakam ir raksturīgs mazāks berzes koeficients, un lode atstāj mazāk pēdu stobrā.
Mēs izvēlējāmies šo materiālu nevis tādēļ, ka tas būtu lētāks vai vieglāk apstrādājams, gluži otrādi, bet tādēļ, ka tas dod medniekam vairāk priekšrocību.

Foto: Kate Šterna

Kādas tad ir galvenās priekšrocības?

No tombaka izgatavotās lodes ietekme uz stobru ir mazāka. Mazāka berze nozīmē lielāku lodes ātrumu ar to pašu pulvera daudzumu. Bet pats galvenais, pateicoties īpašajam lodes dizainam, tā atveras ļoti ātri. Mums ir svarīgi, kas notiek pirmajos 30 centimetros, nevis dziļāk.
Lodes dizainu izstrādāju es pats. Fox hunting lodes veido sēni, nevis četrus spārnus vai lapiņas kā vairākums citu monolīto ložu.
Kad mēs sākām darbu, SAKO vēl nebija sākuši ražot savas Blade lodes. Tās nāca vēlāk. Būtībā tajā laikā varbūt vienīgi Lapua Naturalis bija kaut kas līdzīgs. Taču mēs viennozīmīgi nelūkojāmies pēc citu kompāniju dizaina vai risinājumiem. Fox lodes ir simtprocentīgi mūsu.
Mēs gājām savu ceļu. Tādēļ izmantojam tikai tombaku. Mūsu lodēm ir monētas formas uzgalis (coin point). Mēs neizmantojam uzlabotās ballistikas ložu uzgaļus, jo vairākums mednieku Eiropā nešauj tālajās distancēs. Mūsu patronām līdz 300 metriem ballistiskais koeficients ir ļoti neliels. Plakanais lodes dibens arī sekmē ātrāku un humānāku dzīvnieka nonāvēšanu. Ir vēl vairāki aspekti. Katrai detaļai ir sava nozīme.

Ko dod monētas formas uzgalis?

Šādas formas lodes uzgalis ļauj izgatavot īsākas lodes. Tombaka vai vara blīvums ir mazāks nekā svinam. Lai sasniegtu to pašu svaru, jātaisa garāka lode. Vienlaikus vītnes solis stobrā uzliek savus ierobežojumus. Ja lode ir pārāk gara, to nevarēs nostabilizēt. Tādēļ mēs izvēlējāmies monētas formas uzgali, lai ražotu normāla svara lodes, kas labi stabilizējas standarta vītnes soļu stobros.

Lode ar plakanu (coin point) uzgali
Foto: Kate Šterna

Kādu tipu lodes ražo Fox Bullets?

Mēs ražojam tikai divu veidu lodes. Fox Classic Hunter (FCH) ir ekspansīvā bezsvina lode, kas ir domāta visu medījamo dzīvnieku medīšanai un tiek piedāvātā vairākumā populāro kalibru.
Fox Target dzima, pateicoties Skandināvijas mednieku pieprasījumam pēc lodēm, kas būtu piemērotas putnu medībām. Kā zināms, Eiropas ziemeļvalstīs medņu, rubeņu un zosu medības ir ļoti populāras. Lielos putnus lielākoties medī ar karabīni, un bija nepieciešama lode, kas radītu pēc iespējas mazākus bojājumus. Vienlaikus Fox Target lieliski der treniņiem.
Galvenā Fox Bullets priekšrocība – viena un tā paša kalibra lodes ir vienā svarā un patronas tiek lādētas ar vienādu pulvera daudzumu, līdz ar to, nomainot Target pret Hunter lodi, nav jāpiešauj ierocis! Tas nozīmē, ka, sēžot tornī un gaidot mežacūku, mednieks var nomainīt FCH patronas pret Target munīciju un ar to pašu ieroci nomedīt arī lapsu vai zaķi.
Fox Target lodēm ir tā pati forma, kas FCH, tikai bez uzgaļa un tās nedeformējas, saskaroties ar šķērsli. Tās ir piemērotas arī mazo kažokzvēru medīšanai, taču pamatā šīs lodes tika radītas putnu medībām.

Vai ir kādi kultūras, tradīciju vai ētikas aspekti, kas ietekmēja lēmumu sākt ražošanu?

Arī pirms tam, kad mēs dibinājām ražotni, es izmantoju bezsvina munīciju. Kāpēc ir jāsaindē savs ēdiens? Tad labāk nemedīt vispār. Tā bija viena no idejām, taču, kā jau teicu, galvenais iemesls bija tas, ka cilvēki ļoti ilgojās pēc tām ABC lodēm un mēs sapratām, ka tas var nostrādāt.

Kā attīstījās rūpnīcas darbs?

Vairākus gadus sadarbojāmies ar citiem ražotājiem, kas lādēja patronas, izmantojot Fox Bullets, taču kopš pagājušā gada paši nodrošinām pilnu ciklu. Firma tikko ir pārcēlusies uz jaunu ēku un šobrīd mūsu komandā ir astoņi cilvēki.
Patronu lādēšanai izvēlējāmies Lietuvas uzņēmuma GGG (ggg-ammo.lt) un PPU (prvipartizan.com) čaulītes, kas ļauj saglabāt konkurētspējīgu cenu, nesamazinot munīcijas kvalitāti.
Pagājušajā gadā mēs izgatavojām pusotru miljonu ložu. Fox Bullets tiek tirgotas vairākumā Eiropas valstu.

Gribu vaicāt par šaušanas distancēm.

Salīdzinot ar citu bezsvina munīciju, mūsu lodes atveras daudz mazākā ātrumā, tātad tās saglabā apturošo spēku lielākā attālumā. Mūsu klientu lokā ir mednieki no Mongolijas. Marālu medībās distances nereti ir līdz 500 metriem, un arī tādā attālumā tādu lielu dzīvnieku viņi sekmīgi nomedī. Tas tikai pierāda, ka mūsu munīciju var izmantot pietiekami lielās distancēs.
Tas pats ir ar lēnajiem kalibriem, piemēram, ar .308 Win 165 gr lodi var nomedīt buku 300 metru attālumā un tas nekādi nepasliktinās lodes sniegumu.
Mūsu lodes ir veidotas, lai rādītu vislabāko sniegumu 50–200 metros. Tā ir ierastā šaušanas distance vairākumam mednieku. Vienlaikus, ja nepieciešams, var medīt arī lielākā attālumā un lode tik un tā atvērsies un tās iedarbība nekļūs vājāka. Mēs netiecamies apmierināt pilnīgi visu mednieku prasības, mūsu ideja ir padarīt laimīgus lielāko daļu no viņiem.

Varbūt ir kādi specifiski ieteikumi?

Saistītie raksti

Mūsu lodes atvēršanās, teiksim tā, ir agresīva. Klientiem es parasti iesaku ņemt smagākas lodes, sevišķi šaušanai tuvās distancēs. Mēs izveidojām lodi, kas darbojas ļoti līdzīgi svinu saturošajām patronām, un, izvēloties lodes svaru, var izmantot to pašu pieeju un filozofiju, kā medījot ar svina munīciju.

Munīciju iespējams iegādāties veikalos Huberts!

Laukos visi normāli džeki ir mednieki – Jānis Misiņš. “Šauj garām!” #239 epizode

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Naktī vilku teritorijā kopā ar vilku vārdotāju Aivaru Dunduru. 1.daļa. Video bloga #83 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kārtējais mēģinājums nomelnot medniekus? Sašauts staltbriedis bez kājām!
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Virtuve
Mega pīrādziņš ar steiku jeb brieža filejas Velingtons ar baravikām. No dabas līdz galdam #11
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Medību suņu galvenās uzvedības problēmas un to iespējamie risinājumi. Praktiskais seminārs #49
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Izmēram ir nozīme? Mazītiņais bet jaudīgais Pixfra Chiron C650
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Notīrīt pulvera pēdas, lodes paliekas un saeļļot. Tīrām ieroci! Video bloga #82 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aprīkojuma tests. Četru termoiekārtu tests. Kas patīk, kas nepatīk, kā rāda?
Ekskluzīvi 17. oktobris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Dzīvnieku marķēšanas dzinējmedībās, vēlme satikt lāci un lūšu sāga. “Šauj garām!” #253 epizode
Ekskluzīvi 16. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Pamata paklausības komandas medību sunim: apmācības sākums. Praktiskais seminārs #48
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Indulis Burka
Virtuve
Sāls ar garšaugiem. Lai gaļa garšotu labāk!
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kad ar mugurkaulu jūti, ka vilki ir tuvumā. Negaidīta tikšanās
Ekskluzīvi 14. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Tērauds, bismuts, volframs – testējam bezsvina munīciju dabā
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Aļņi bez teļiem, asinsparaugi un bezpalīdzīgi sunīši ceļmalā. “Šauj garām!” #252 epizode
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mežacūku bariņš Piņķos netraucēti uzrok mauriņu. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Asinspēdas meklēšana. Suņa apmācība, meklēšana reālos apstākļos. Praktiskais seminārs #46
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Briežu drāma caur termālo prizmu. Testējam jauno Pulsar Axion XG30
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Vilka statusa maiņa, stirnu slimības un kolektīvās bailes. “Šauj garām!” #251 epizode
Ekskluzīvi 2. oktobris, 2024
Sintija Dozberga
Pieredze
Valgalciema bērnu laukumā brieži uzrīko tusiņu. Tas tik ir harēms! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
ME
Medības
Virtuve
Visātrāk pagatavojamais ēdiens. Brieža tartars ar dzīslkātu beku sviestu. No dabas līdz galdam #10
Ekskluzīvi 30. septembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Mazliet stalbriežu riesta drāmas; trīs kritēriji, lai izvēlētos termoierīci. Video bloga #81 epizode
Ekskluzīvi 30. septembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kad pasaulē ieskaties ar Pulsar Telos LRF XP50 aci, tai ir pavisam citas krāsas!
Ekskluzīvi 27. septembris, 2024
Sintija Dozberga
Pieredze
Lāča klātbūtni apzināju tad, kad tas metās rēkdams virsū! Aculiecinieka stāsts
Ekskluzīvi 26. septembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Izdalīt mežakuiļiem prezervatīvus un ieskatīties lācim acīs. “Šauj garām!” #250 epizode
Ekskluzīvi 25. septembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ieraudzīt skropstiņas 70 m attālumā. Vai tas ir iespējams ar budžeta klases tēmēkli?
Ekskluzīvi 20. septembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lācene Valkas novadā metas virsū mērniekam, tikai pēdējā brīdī apstājoties. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 18. septembris, 2024
Sintija Dozberga
Aprīkojums
Apģērbs, kas liks lepoties, ka esi mednieks un citi labumi. Aktuālais medībām un medību sunim
Ekskluzīvi 18. septembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kur Tev tas ierocis mājās stāvēs – blakus gultai? “Šauj garām!” #249 epizode
Ekskluzīvi 18. septembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kad riesta laikā alni izdodas ievilināt ezerā. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Sintija Dozberga
Pieredze
VIDEO! Ieroci var netīrīt, bet galvenais, lai nav kļūme, kad pakaļ dzenas lācis! Kā tīrīt gludstobru?
Ekskluzīvi 16. septembris, 2024

Lasītākie