Aprīkojums

No šautuves līdz medījumam. Testējam jauno Meopta MeoStar R 2,5-15×50 RD tēmēkli0


Meopta MeoStar R 2,5-15×50 RD tēmēklis
Meopta MeoStar R 2,5-15×50 RD tēmēklis
Foto: Emīlija Mariševa

Jūnija sākumā ceļi ved uz Bārbeli ciemos pie mednieka Armanda Reķa. Vēl pavasarī mūsu pēdējās bebru medības Armandam beidzās ar viegli atvēsinošu peldi bebrārijā, toties šoreiz ir zināmas cerības sauszemi nepamest, jo dodamies meklēt āzi.

Kronšteini un tēmēkļa montāža

Sākam ar šautuvi, jo no veikala Huberts līdzi ir paņemti Meopta MeoStar R sērijas optiskie tēmēkļi. Meopta Latvijas tirgū ir gana labi pazīstams čehu zīmols, kas medniekiem piedāvā gan tēmēkļus, gan arī binokļus, bet tieši MeoStar R sērija ir 2024. gada jaunums. Kopumā tajā ietilpst trīs tēmēkļi, bet šoreiz līdzi ir divi. Viens drīzāk piemērots dzinējmedībām ar attēla palielinājumu no vienas līdz sešām reizēm un 24 milimetru priekšējo lēcu. Tuvām un vidējām šaušanas distancēm tas ir pilnīgi pietiekami, bet, lai āžu medībās justos pavisam ērti dažādās distancēs, šodien piešausim otru Meopta tēmēkli ar parametriem 2,5-15×50. Šim tēmēklim ir arī regulējama paralakse no desmit metriem līdz bezgalībai. Ražotājs šīm abām ierīcēm sola 91% gaismas caurlaidību, kas ir vairāk nekā līdz šim pazīstamo sēriju MeoPro un MeoSport tēmēkļiem. Ja ar to šķiet par maz, vēl viens solis uz augšu būtu MeoStar R2 sērija, taču tā uzreiz arī maksā dārgāk. Varētu teikt, ka šī MeoStar R sērija ir kā labs vidusceļš starp cenu un kvalitāti.

No šautuves līdz medījumam. Testējam jauno Meopta MeoStar R 2,5-15×50 RD tēmēkli

Kad ierodamies šautuvē, virs galvas ir savilkušies tumši mākoņi, bet laika prognoze telefonā spītīgi rāda, ka lietus tuvākajā laikā tomēr nav gaidāms. Trijatā ar kolēģi Nameju un Armandu sakrāmējam visas mantas uz piešaušanas stenda, un tieši tajā brīdī no debesīm sāk pilināt. Un nedaudz stiprāk. Un tad vēl stiprāk. Beigu beigās neatliek nekas cits kā grābt visu rokās un steigšus pārcelties uz lapeni. Armands medībām līdzi ir paņēmis karabīni .300 Win Mag kalibrā. Tai jau ir Recknagel Picatinny sliede, tādēļ tēmēkli plānots stiprināt ar tā paša ražotāja ātri maināmajiem gredzeniem. Šoreiz tēmēkli testējam tikai īslaicīgi, tāpēc, lai izvairītos no laides muguras paaugstinājuma meklēšanas, izvēlēti samērā zemi kronšteinu gredzeni, kas nepacels tēmēkli pārāk augstu. Nedaudz vēlāk gan atklājās, ka konkrētajam ieroča modelim tie tomēr ir par zemu, jo, pārlādējot ieroci, aizslēga svira nedaudz atsitas pret tēmēkļa sāniem. Vienas dienas testam var iztikt ar to, kas ir, bet ilgtermiņā droši vien būtu jāmeklē cits risinājums.
Pati tēmēkļa montāža nav sarežģīta, bet, pirms sākt kaut ko skrūvēt, jāpārliecinās, ka ierocis statīvā stāv taisni. Tam noder Nameja atvestais Wheeler līmeņrāžu komplekts. Vienu līmeņrādi noliek uz ieroča sliedes un, skatoties tajā, pielabo un iztaisno ieroča leņķi. Tad otru līmeņrādi piestiprina pie stobra tā, lai abu līmeņi būtu vienādi. Tad var sākt tēmēkļa stiprināšanu. Kronšteinu gredzenu pamatnes ar sānu svirām pievelk pie Picatinny sliedes, tēmēkli uz tām novieto tā, lai šāvējam būtu ērts tēmēkļa attālums līdz acij un pagaidām tikai viegli pieskrūvē gredzenu augšējās daļas. Lai tēmēklis uz ieroča būtu taisns, arī tas jālīmeņo attiecībā pret ieroci. Tagad to līmeņrādi, kas pirmīt bija uz ieroča sliedes, pārvieto uz tēmēkļa augšējā regulācijas tornīša. Dažiem tēmēkļiem tornīša aizsargvāciņa virsma ir noapaļota. Ja tā, vāciņu var vispirms noskrūvēt nost un līmeņrādi likt tieši uz tornīša. Tad tēmēklim piemeklē taisnu leņķi un ar ražotāja noteikto spēku pieskrūvē kronšteinu gredzenu augšējās daļas. Lai nekļūdītos ar spēku un nesabojātu tēmēkli vai kronšteinus, vislabāk izmantot dinamometrisko atslēgu.

Kronšteini un tēmēkļa montāža

Ātra piešaušana

Kad tehniskie darbi apdarīti, arī lietus, par laimi, ir mitējies. Armands no veikala ir atvedis arī spilgtus Norica līmējamos mērķus. Tajos trāpījumu var redzēt pa gabalu, jo melnajā mērķī ap katru lodes caurumiņu parādās koša kontūra. Arī ar munīciju šoreiz viss ir ļoti vienkārši – ir jau zināms, ka konkrētajam stobram garšo 180 greinu Fox Classic Hunter bullet bezsvina munīcija, tādēļ atliek vien piešaut pašu tēmēkli.
Vēl pirms šaušanas Armands izņem aizslēgu un, skatoties caur stobru, aptuveni pieregulē tēmēkli vajadzīgajā virzienā. Mērķītis nav ļoti liels, un atliek vien cerēt, ka simt metru distancē lode to vismaz kaut kur ķers un būs skaidrs, kurā virzienā ir vajadzīgas korekcijas. Regulācijas tornīši šķiet kvalitatīvi, katrs klikšķis ir labi saklausāms un sajūtams. Klikšķa vērtība ir septiņi milimetri simt metros jeb 0,25 MOA. Tēmēklim ir klasiskais medību tipa tēmēšanas tīkliņš otrajā fokālajā plaknē, kura centru var izgaismot sešās pakāpēs.
Līdzko atskan pirmais šāviens, Armands, turpinādams lūkoties tēmēklī, skaļi iesmejas. Lode ir tieši desmitnieka centrā. Vēl divi kontrolšāvieni, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā un ir savākusies grupa, kas šķiet gana laba medību vajadzībām.

Ātrā piešaušana

Armanda pieredze, medībās lietojot Fox Bullets munīciju

“Ir padomāts par īpašu lodes konstrukciju, tās pamats ir rievots, kas nodrošina mazāku berzi stobrā un arī uzlabo precizitāti. Nupat kā pats esmu sācis lietot šo munīciju, un divu pēdējo nedēļu laikā ar to ir izdevies nomedīt divus mežarukšus. Teikšu, ka lodes precizitāte un efektivitāte mani apmierina. Gadījās pērnais ruksis, un šāvienu raidīju no torņa apmēram 35 vai 40 metru distancē. Tā kā medīju ar Magnum kalibru, kam bezsvina lode tuvās distancēs reizēm šuj cauri mērķim, nemaz neatveroties, tad Fox Bullets iedarbība patīkami pārsteidza. Lode nostrādāja labi, ekspansijas efekts līdzīgs kā svina munīcijai. Pēc trāpījuma ruksis paskrēja desmit metrus un turpat arī nokrita.”

Foto: Emīlija Mariševa

Dodamies medībās

Lietus ir pierimis tieši un precīzi tik, cik bija vajadzīgs tēmēkļa piešaušanai, un, kad sēžamies mašīnā, lai brauktu uz mežu, atsāk līņāt. Lai arī nav nemaz tik vēls, šķiet, ka ir tumšāks nekā parasti šajā pašā laikā. Pagaidām plāns ir pabraukt pa ceļiem medību platībās, ar termālo monokli apskatīt laukus, saprast, vai tādā lietū vispār ir manāma kāda kustība. Paverot mašīnas logu, katrs lauks un izcirtums jāapskata bez kavēšanās, citādi lietus ātri pielej klēpi un mašīnas salonu. Tomēr par spīti nokrišņiem dzīvniekus mana visapkārt. Ir stirnas, gana daudz āžu, retā mežaudzē turpat ceļmalā stāv jauns briežu bullēns, acīmredzot domādams, ka plānie krūmi to veiksmīgi paslēpj no mūsu acīm. Līdzko piestājam, lai viņu nofilmētu, jauneklis izlemj neizaicināt likteni un laižas lapās.
Pēc kāda laika piestājam netālu no mazas aizaugušas pļaviņas, jo termiķī ir paspīdējis viens nodevīgs ausu pāris, ko citādi ar acīm garajā zālē nebūtu iespējams saskatīt. Armands izraušas no mašīnas, uzmet galvā kapuci un saliecies lēnām iet dzīvniekam klāt. Tagad ir īstais brīdis, lai dabā ieraudzītu tēmēkļa MeoDrop lēcu pārklājuma darbību. Tas liek lietus lāsēm savelties mazās lodītēs, nekrāties, bet gan nobirt nost no lēcas. Pateicoties slāpekļa pildījumam, tēmēklis mitrumā arī neaizsvīst no iekšpuses. Lai arī vēl ir tikai jūnija sākums un līdz riestam vēl nedaudz jāpagaida, vairākas reizes iepūšu Nordik Roe svilpē, lai pievērstu dzīvnieka uzmanību. Āzis reaģē pārsteidzoši labi un, palēkdamies, brīžiem parādoties virs garās zāles, skrien mūsu virzienā, taču kaut kas to samulsina, tas sametas un ielec krūmos. Intuīcija saka, ka vēl nedaudz jāpagaida, ka nekur tālu tas nebūs ticis. Nudien, pēc brīža sāk brakšķēt vistuvākie krūmi un tajos termiķī uz neilgu brīdi var apjaust siltu tēlu. Tad tas atkal nozūd. Acīmredzot jaunais, ziņkārīgais āzītis caur krūmiem mēģināja mums pienākt no sāniem. Sāk jau lēnām krēslot, tādēļ dodamies tālāk. Labā ziņa ir tā, ka lietus nedaudz pierimst, negāž kā no spaiņiem, bet viegli smidzina. Arī dzīvnieku aktivitāte, tumsai tuvojoties, palielinās. Pēc kāda brīža nonākam pie lauka, uz kura tālumā stāv divi āži – viens lielāks, otrs mazāks un ar tievākiem, īsākiem radziņiem. Lielā āža uzmanību saista jaunākais, tas sastindzis stāv un nenolaiž ne aci no konkurenta. Solis. Tad vēl viens un vēl viens. Tad, izstiepis galvu uz priekšu, tas metas skriešus virsū mazākajam āzim. Tas, briesmas sajutis, sāk nepārliecinoši tipināt prom, uz mirkli palūr atpakaļ, bet lielais āzis ir uzņēmis tādu ātrumu, ka mazajam neatliek nekas cits kā mukt. Kā zemē iemīts teritorijas saimnieks apstājas vietā, kur tikko bija stāvējis mazais, un cītīgi osta zemi. Tikmēr Armands vēro mazāko āzi, kas nu jau mīņājas diezgan lielā attālumā. Pavisam drīz seko šāviens, un dzīvnieks nokrīt uz vietas, kur stāvējis.

Ejot klāt āzim.
Foto: Emīlija Mariševa

Armands par Meopta MeoStar R 2,5-15×50 RD tēmēkli

“Šoreiz varēja savā labā izmantot tēmēkļa piedāvāto lielo attēla palielinājumu. Ja pie rokas nav binokļa, tēmēklī var nopētīt arī ragus. Medījot arī vakara krēslā, attēls ir gaišs, ļauj pienācīgi izvērtēt medījumu.”

Plusi:
– Cenas un kvalitātes attiecība
– Universāls – der gan gaides medībām, gan dzinējmedībām
Mīnusi:
– Gribētos vēl lielāku priekšējo lēcu

Meopta MeoStar R 2,5-15×50 RD specifikācijas
Ražots: Čehija
Priekšējās lēcas diametrs: 50 mm
Attēla palielinājums: 2,5–15 x
Tīkliņš: 4C/1
Gaismas caurlaidība: 91%
Paralakse: 10 m – ∞
Garums: 35,1 cm
Svars: 820 g

Meopta MeoStar R 1-6×24 RD specifikācijas
Ražots: Čehija
Priekšējās lēcas diametrs: 24 mm
Attēla palielinājums: 1–6 x
Tīkliņš: 4C/1
Gaismas caurlaidība: 91%
Paralakse: nav regulējama
Garums: 27,4 cm
Svars: 630 g

Kāmasūtra ar slotas kātu. Mārtiņu Gaņģi motivē uzvaras. “Šauj garām!” #243 epizode

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Nenokavē! Jau šodien notiks tiešsaistes seminārs par to, kā rīkoties, satiekot meža dzīvnieku
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
Sarežģītākais no medību veidiem! Mednieka dienasgrāmata #32
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Rāda labāk, nekā bija cerēts. Pirmie iespaidi par termālo monokli
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Vai jāpārceļ dzinējmedības un no Kurzemes un Latgali jāved briežu buļļi? “Šauj garām!” #248 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Virtuve
Varenskaists stirnāzis, medību piedzīvojums un rāmens! No dabas līdz galdam #9
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kā pareizi lietot meža dzīvnieku atbaidītāju? Praktisks padoms
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Pieredze
Lētākais un ātrākais veids, kā uzlabot savas šaušanas iemaņas, šaujot no rokas. Šaušanas skola #9
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kad jāpārlauž lāsts, briežu invāzija un buciņš trešās dienas vakarā! Medību piedzīvojums
Ekskluzīvi 5. septembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mācamies meklēt asinspēdu. Medību suņu apmācība. Praktiskais seminārs #45
Ekskluzīvi 4. septembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Vairāk mēra, mazāk mežacūku. Būs jauna ziņošanas sistēma. “Šauj garām!” #247 epizode
Ekskluzīvi 4. septembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Viegli un pozitīvi! Kā iemācīt sunim iet blakus un neraustīt pavadu
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
VIDEO! Zaķa ausis 77 metru attālumā – tā nav problēma!
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
ME
Medības
Virtuve
Stirnas šašliks ar čilli aukstajā zupā satikās. No dabas līdz galdam #8
Ekskluzīvi 29. augusts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Atcelt staltbriežiem limitu, lai mazinātu postījumus? “Šauj garām!” #246 epizode
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai naktī drīkst medīt briežus un vai dienā drīkst medīt ar termiķi? Video bloga #80 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lietotnes “Mednis” lamatas ūdensputnu medībās. Valters Lūsis. “Šauj garām!” ekstra #44
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Mirklis, kad visa dzīve pazib gar acīm. Kad pārsteidz lapsu nesagatavotu
Ekskluzīvi 25. augusts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Aizkadri! Kā Jānis Pūtelis stirnāzi Latvijā medīja
Ekskluzīvi 23. augusts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vakuumpakotāji, vegānā munīcija un spēcīgi lukturi, ko acīs spīdināt nevajag
Ekskluzīvi 23. augusts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ja medībās gribas šaut tālākā distancē par 100 metriem, to noteikti nevajag darīt uz dullo
Ekskluzīvi 22. augusts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kā izjaukt, iztīrīt un saskrūvēt kopā Hausken klusinātāju?
Ekskluzīvi 20. augusts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kā apstrādāt medījumu, apmācīt suni un iemācīties šaut? Kļūsti par Youtube kanāla dalībnieku
Ekskluzīvi 20. augusts, 2024
Sintija Dozberga
Pieredze
Mednieki sarosās! 205 dalībnieki trenējas šaut lielās distancēs. “Vienoti valstij 2024”
Ekskluzīvi 19. augusts, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Kad izmēram ir nozīme. Termālā uzlika Hikmicro Thunder TQ50CR 2.0
Ekskluzīvi 16. augusts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Tas nav lācis, kas mežā rēc! Staltbriežu riesta laiks tuvojas! Klausies briežu balsīs
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ne visiem medniekiem ir lielais rublis kabatā. GPSPRO jaunumi augustā
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Divi vilki netraucēti dodas savās gaitās starp Kandavu un Talsiem
Ekskluzīvi 14. augusts, 2024
Kate Šterna
Aprīkojums
Lai odi un ērces nekostu, bet stirnas nepamanītu? HART Stilk un Ural pretērču kostīmi medībām vasaras svelmē
Ekskluzīvi 14. augusts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Divi vilki dupletā un kā var zināt, kur ies kuilis. Aldis Sāvičs . “Šauj garām!” #244 epizode
Ekskluzīvi 14. augusts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Trīs vienā? Nē, četri vienā! Multispektrālais binoklis Hikmicro Habrok HE25LN
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024

Lasītākie