Pieredze

Nelaimes gadījumi medībās. Citu valstu statistika0

Foto – Imageforum/AFP/LETA

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijas medniecība varēja ar lepumu teikt, ka nelaimes gadījumu skaits medībās samazinās vai saglabājas zems. Tomēr 2020. gada nogale un 2021. gada sākums ieies vēsturē ar diviem bojāgājušiem. Pagājušā gada decembrī likumīgās dzinējmedībās, klaji ignorējot virkni drošības prasību, bojā gāja medību vadītājs. Savukārt, janvārī, nelikumīgu medību rezultātā, kad pārkāpts tika viss, ko vien var pārkāpt, tika nogalināts cilvēks, kas vienkārši pa lauku devās mājās. Latvijai šī ir katastrofāla statistika, tādēļ centāmies noskaidrot, kāda situācija ir citās valstīs.

Igaunija

Igaunijas Mednieku savienības vadītājs Tonis Korts žurnālam “Medības” zināja stāstīt, ka pirms trim gadiem arī Igaunijā situācija bija dramatiska. Gada laikā medībās tik nogalināti trīs cilvēki. Galvenokārt, tas notika, jo netika ievērotas elementāras drošības prasības. Vienā gadījumā mednieks, kas mašīnā kāpa, neizlādējot ieroci, nogalinājis otru mednieku. Pēc tam tika uzsākta kampaņa, aicinot medniekus ievērot drošības prasības medībās, un situācija strauji uzlabojās.

Francija

Pirms runāt par šo valsti jānorāda, ka Francijā ir ap 1 miljons mednieku un to skaits pēdējos gados ir ievērojami samazinājies. Pagājušā gadā medību sezona Francijā sākās septembrī un jau dažu dienu laikā tika ziņots par negadījumiem. Pirmajā sezonas dienā tika nejauši nogalināts 76 gadus vecs mednieks. Šāvējam bija šķitis, ka šāviens raidīts uz mežacūku. Vēl pēc dažām dienām tika ziņots par gadījumu, kad neuzmanības pēc mājās izšāva medību ierocis, par laimi neviens necieta. Tad sekoja ziņa, ka tūristu no Nīderlandes, kurš pārvietojās pa A63 ceļu, sašāva plecā. Tiek uzskatīts, ka šāvienu raidījis kāds vietējais mednieks, kurš piedalījās mežacūku medībās.

Francijā bieži tiek ziņots par gadījumiem, kad medību rezultātā cieš cilvēki, kuri medībās nepiedalās.

2018. gadā plašu rezonansi radīja gadījums, kad tika sašauts un rezultātā miris 34 gadus vecs Britu riteņbraucējas un restorāna īpašnieks. 22 gadus vecs mednieks skaidroja, ka domājis, ka viņam tuvojas mežacūka. Tajā pašā gadā tika ziņots par neticamu incidentu – kāds raidīts šāviens izlidoja cauri vilciena logam un trāpīja krēslā, kurā par laimi neviens nesēdēja. Divus mēnešus pēc Marka Satona nāves (nogalinātais riteņbraucējs) tika izveidota mājas lapa Victimeschasse (medību upuri – franču val.), kur jau konstatēti ap 30 gadījumiem.
Francijā pašlaik runā par to, lai aizliegtu medības svētdienās, lai sabiedrība droši varētu baudīt aktivitātes svaigā gaisā.

Televīzijas kanāla “France 2” veiktā pētījuma rezultātā secināts, ka medību negadījumu skaits, kur iesaistītas mājas un transporta līdzekļi pēdējo piecu gadu laikā pieaudzis par 40 %. Laika posmā no 2015. līdz 2017. gadam 157 mājās un 99 transporta līdzekļos bija trāpījusi medību munīcija. Lai gan Francijā ir aizliegts medīt māju tuvumā, tomēr medījumi dzīvo arvien tuvāk apdzīvotām vietām, meklējot ēdamo. Pieaug arī mežacūku un briežu medību skaits, tādēļ mednieki šauj tālākās distancēs, neievērojot drošības prasības.

Tomēr pētījumi liecina par to, ka letālu nelaimes gadījumu skaits medībās samazinās. Pēc Francijas Medību federācijas datiem 2019. gadā bijis 141 nelaimes gadījums, bet 2018. gadā – 131 gadījums, kas ir mazāk, nekā iepriekšējos gados, kad vidēji gadā tika konstatēti 158 nelaimes gadījumi. 2019. gadā no 141 nelaimes gadījuma 11 bija ar letālām sekām. Tikai vienā gadījumā bojāgājušais nebija mednieks.

Vācija

Vācijā ir mazliet vairāk par 300 000 mednieku, kas ir krietni vien vairāk nekā Latvijā. Pagājušā gada nogalē tika ziņots, ka kādam cilvēkam, kurš devās pastaigāties, rokā trāpīja ar skrošu lādiņu. Negadījumā iesaistīti divi mednieki, kuri medīja zosis. Pagājušā gada decembrī kāds 64 gadus vecs mednieks ejot pakaļ nomedītai ģemzei paslīdēja un kalnu apvidū nokrita, zaudējot dzīvību.

Savukārt pagājušā gada 9. decembrī kāds mednieks sajaucis Islandes poniju ar mežacūku. 34 gadus vecs mednieks ap plkst. 23 novērojis mežmalu ar termokameru. Ieraudzījis mežacūku baru, raidījis šāvienu. Pieejot klāt medījumam tika konstatēts, ka ievainots ponijs. Mednieks nekavējoties sazinājies ar policiju. Ponijam, kurš bija ievainots vēderā, sniegta nepieciešamā palīdzība, veikta operācija un tiek lēsts, ka tas izdzīvos.

Interesanti, ka par medīju negadījumiem Vācijā visplašāko informāciju piedāvā pretmednieciski noskaņota organizācija PETA, kas publicējusi statistiku kopš 2013. gada. Lapā tiek uzskaitīti šādi 2020. gadā notikuši nelaimes gadījumi.

Augustā kāda sporta kluba teritorijā ieklīdusi lapsa ar dīvainu uzvedību. Izsaukts vietējais mednieks, lai dzīvnieku nogalinātu. Raidot šāvienu, rikošetā tika trāpīts policistam. Polistists izveseļojies. Tajā pašā mēnesī divi mednieki devušies medīt mežacūkas, viens ausī ievainojis otru. Jūlijā, pielādējot ierocis, tika sašauts kāds cits mednieks, kurš pēc operācijas, atveseļojies.

Arī jūlijā nenoskaidrotos apstākļos ar medību munīciju tika sašauts vīrietis. Jūlijā 80 gadus vecs mednieks, šaujot uz bēgošu mežacūku, sašāva 68 gadus vecu vīrieti pie peldbaseina. Traumas nebija smagas. Jūnijā pēc medībām izlādējot ieroci, tika sašauts zirgs ganībās. Zirgs gāja bojā. Maijā medību laikā raidīts šāviens izbiedēja zirgu, kurš nometa zemē savu jātnieku. Jātnieks ar glābšanas helikopteru tika nogādāts slimnīcā. Martā dodoties medībās 64 gadus vecs mednieks nogalināja 44 gadus vecu mednieku. Mednieki medīja neatkarīgi viens no otrs, nezinot par otra klātbūtni medību platībās. Janvārī astoņgadīga meitene cieta nelegāli izliktās kājķeramās lamatās. Jānorāda uzreiz, ka kājķeramo lamatu izmantošana Eiropas Savienībā ir aizliegta. Janvārī, šaujot uz mežacūku, tika sašauts ēzelis. Dzīvnieks gāja bojā.

Savukārt Vācijas mednieku asociācija piedāvā statistiku par letāliem negadījumiem ar medību šaujamieročiem. Statistika liecina, ka gadu gaitā letālo gadījumu skaits samazināt. 2002. gadā tie bija 25 gadījumi, 2003. – 25, 2004. – 18, 2005. – 12, 2006. – 23, 2007. – 13, 2008. – 16, 2009. – 17, 2010. – 17, 2011. – 13, 2012. – 12, 2013. – 16, 2014. – 8, 2015. – 7.

Nelaimes gadījumi Vācijā apmēram pēdējo 10 gadu laikā.
Foto no mājas lapas https://www.proplanta.de/Maps/Jagdunfall-karten.html

Somijā pagājušā gadā pieaudzis nelaimes gadījumu skaits

Tiek ziņots, ka Somijā 2020. gadā ievērojami pieaudzis nelaimes gadījumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Pagājušā gada decembrī mednieks nejauši sestdienas pēcpusdienā sašāva cilvēku, kurš pastaigājās mežā. Ievainojumi nebija letāli. Lai gan Somijā katru gadu medībās vidēji notiek 5 -20 nelaimes gadījumu, tomēr par laimi letāli negadījumi ir reti. Vidēji katru otro gadu Somijā notiek kāds letāls negadījums medībās.

Saistītie raksti

Pagājušā gadā bez jau minētā gadījuma kopumā notikuši četri nopietni negadījumi, divi no kuriem letāli. Nedēļas laikā oktobrī notika trīs nopietni negadījumi. Kāds mednieku kaklā sašāva cits mednieks – ievainojums nebija nāvējošs. Šāvējs atradies apmēram 45 metru attālumā un šāvis ar skrošu munīciju. Tajā pašā mēnesī traģiskā negadījumā iekštelpās izšāva ierocis, nogalinot mednieka draugu. Mednieks, apejoties ar karabīni, bija domājis, ka tā ir izlādēta. Vēl viens negadījums notika Lapzemē, kad oktobrī mednieks raidīja šāvienu un tika nogalināts riteņbraucējs.

Nav skaidrs, kādēļ Somijā pagājušā gadā pieaudzi nelaimes gadījumu skaits. Tiek lēsts, ka medībās un mežā laiku pavada vairāk cilvēku, tāpat tiek pausts viedoklis, ka medniekiem pietrūkst adekvātas apmācības par drošības prasību ievērošanu medībās. Lielākajā daļā gadījumu vainojama ir bezatbildīga apiešanās ar šaujamieroci un drošības prasību neievērošana.

Lasi un abonē žurnālu Medības šeit!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Ja tu gribi sačakarēt kolektīvu, sadali to grupās! Artūrs Surmovičs “Šauj garām!” #228 epizode
Ekskluzīvi 15 stundas
ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lapsu riesta dejas kameras priekšā. Savvaļas dzīvnieki
24. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
SKATIES! Neliels ieskats medību un makšķerēšanas izstādē Zalcburgā
Ekskluzīvi 23. februāris, 2024

Lasītākie