
Šodien, 8.maijā, Eiropas Parlaments balsoja par Eiropas Komisijas priekšlikumu grozīt vilku aizsardzības statusu saskaņā ar ES Biotopu direktīvu, ziņo FACE. Atbalstot vilka pārcelšanu no Biotopu direktīvas IV pielikuma (“stingri aizsargājams”) uz V pielikumu (“aizsargājams”), Parlaments ir spēris nozīmīgu soli pretī līdzsvarotākai un pragmatiskākai lielo plēsēju apsaimniekošanas pieejai Eiropā.
Šis rezultāts seko gadiem ilgiem aicinājumiem no lauku kopienām, zemes īpašniekiem, lauksaimniekiem un ieinteresētajām pusēm, kā arī Eiropas Medību un dabas aizsardzības federācijas (FACE) un Eiropas Zemes īpašnieku organizācijas (ELO) aktīvām aizstāvības aktivitātēm. Tas arī atspoguļo intensīva 18 mēnešu politiskā procesa iznākumu pēc Eiropas Komisijas priekšlikuma 2023. gada decembrī un Bernes konvencijas Pastāvīgās komitejas atbalsta.
Balsojums atzīst gan vilku populāciju veiksmīgo atjaunošanos saskaņā ar Biotopu direktīvu, gan arvien pieaugošo nepieciešamību pēc plašākiem rīkiem reģionālā un valsts līmenī. Vilku skaits daudzviet Eiropā ir ievērojami pieaudzis, radot arvien vairāk konfliktu ar cilvēku saimniecisko darbību.
Eiropas Parlamenta deputāts un Eiropas Parlamenta Biodaudzveidības, medību un lauku attīstības intergrupas prezidents Huans Ignasio Zoido pauda atbalstu šim lēmumam: “Esmu lepns, ka mūsu intergrupa vairāku gadu garumā ir kalpojusi kā viena no galvenajām platformām šīs tēmas apspriešanai. Tagad dalībvalstu ziņā ir izmantot lielāku elastību, lai ieviestu pielāgotus aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumus, kas atspoguļo vietējo realitāti.”
Lai gan vilks joprojām ir aizsargājama suga ES līmenī, šīs izmaiņas ievieš praktiskāku juridisko ietvaru, kas palīdzēs mazināt pārmērīgu birokrātiju un juridiskās grūtības dažās dalībvalstīs. Tas dod iespēju iestādēm un vietējiem dalībniekiem efektīvāk reaģēt uz sociāli ekonomisko spiedienu, turpinot ieguldīt līdzāspastāvēšanas rīkos, piemēram, bojājumu novēršanas pasākumos, monitoringa sistēmās un ieinteresēto pušu iesaistē.
Laurenss Hūdemākers,FACE prezidents, norādīja: “FACE atzinīgi vērtē šo balsojumu, kas mazinās smagos birokrātiskos un juridiskos sarežģījumus, kas saistīti ar ‘stingro aizsardzību’. Turklāt tas parāda, ka ES tiesību akti var pielāgoties, kad tas ir nepieciešams.”
Eiropas Zemes īpašnieku organizācijas (ELO) ģenerālsekretārs Dr. Jurgens Taks piebilda: “Šodienas balsojums ir skaidrs apliecinājums tam, ka aizsardzības politika ir jāattīsta saskaņā ar ekoloģiskajām realitātēm. Ieviešot lielāku elastību, ES dod iespēju dalībvalstīm efektīvāk pārvaldīt vilkus, vienlaikus nodrošinot stingrus aizsardzības standartus. Nākamais izaicinājums ir pārvērst to uz pierādījumiem balstītos, lokāli pielāgotos apsaimniekošanas plānos, kas patiešām atbalsta līdzāspastāvēšanu.”
FACE un ELO šo rezultātu uzskata par būtisku un nepieciešamu attīstību ES dabas politikā. Tas vēlreiz apliecina principu, ka aizsardzībai ir jāattīstās, reaģējot uz ekoloģisko panākumu un sabiedrības vajadzībām, un ka ilgtermiņa līdzāspastāvēšanai ar lielajiem plēsējiem ir nepieciešama elastība, atbildība un lokāli pielāgoti risinājumi.
Video! Būtiska uzvara medniekiem!
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
