Aprīkojums

Mednieka soma. Visas inovācijas vienā ierīcē. Ko varam sagaidīt no jaunā Pulsar Oryx LRF XG35?0

Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvia

Februāra beigās un marta sākumā notikušajā izstādē IWA Outdoor Classics 2025 Pulsar pirmo reizi atrādīja jauno termālo monokli Oryx LRF XG35. Latvijā jauno, tikko no rūpnīcas nākušo ierīci varēja paturēt rokās izstādes Outdoor Riga un Pavasaris apmeklētāji. Ir paredzams, ka apmēram jūnijā šī ierīce būs pieejama arī tirdzniecībā, taču, kamēr gaidām, aplūkosim, ar ko tā ir tik īpaša.

Jaunais Pulsar Oryx LRF XG35, kas veikalu plauktos varētu nonākt jūnijā
Foto no ražotāja mājaslapas

Atgādina Axion, bet ar uzlabojumiem

Pagājušā un aizpagājušā gada laikā ir izdevies dabā izmēģināt gandrīz visus Pulsar monokļus un arī daļu no tēmēkļiem. Kā ziemā, tā vasarā, gan spēcīgā lietū, gan miglainos rītos un skaidros vakaros. Tas ir palīdzējis noorientēties un saprast, kādus tehniskos parametrus vērtēju visaugstāk un kas noderības ziņā paliek otrajā plānā. Šī raksta tapšanas laikā mēs visi vēl nepacietīgi gaidām iespēju notestēt jauno Oryx LRF XG35 dabā, un, kā ar to veiksies medībās, noteikti pastāstīšu kādā no turpmākajiem žurnāla Medības numuriem. Taču ar ko šī ierīce ir tik īpaša un atšķirīga? Starp citu, kā stāsta Pulsar Latvija pārstāvis, gaidīšanas rindā uz šo monokli ir pieteikušies jau vairāk nekā divdesmit pircēji. Laikam jau nav brīnums, jo pirmais iespaids par to ir ļoti daudzsološs. Vizuāli tas diezgan atgādina Axion sērijas ierīces, kas, manuprāt, ir vieni no veiksmīgākajiem Pulsar produktiem. Pirmkārt, jau kompaktā izmēra dēļ. Vasaras medību rītos, ejot staigāt gar pļavām, laucēm, meklējot stirnāžus, Axion noteikti būtu mana pirmā izvēle. Tas ir mazs, to var viegli ielikt gandrīz jebkurā kabatā un, lai arī attēla kvalitāte nav pavisam ideāla, siltu objektu samērīgā distancē tas nekļūdīgi parādīs vienmēr. Arī divreiz nejauši nometot to zemē no torņa, ierīcei nav ne skrambas. Pulsar pārstāvis Viesturs Arklons vēl pastāstīja, ka viņa pieredzē ir bijuši trīs mednieki, kas Axion monokļiem ir netīšām pārbraukuši pāri ar mašīnu un veiksmīgi iztikuši bez ierīces remonta. Oryx ir saglabājis Axion līdzīgu formu, korpuss ir vēl izturīgāks, bet vienlaikus tas ir arī nedaudz masīvāks. Tas gan ir saprotams un loģisks kompromiss, ņemot vērā visus uzlabojumus, ko jaunā ierīce piedāvā papildus. Atgriežoties pie ērtas monokļa pārnēsāšanas, Oryx ir pirmā no Pulsar ierīcēm, kam ir ne vien plaukstas siksniņa, bet arī tāda kā sprādze, kas ļauj monokli piespraust pie kabatas līdzīgi kā, piemēram, rāciju vai suņu izsekošanas ierīces pulti. Tā kā sprādze ierīci piefiksē pie kabatas, to nav nepieciešams ikreiz vērt vaļā un ciet, lai nodrošinātos pret monokļa pazušanu. It kā izklausās ērti, bet, lai teiktu to droši, jātestē dabā, vai sprādze ir pietiekami stingra, lai ierīci noturētu pie apģērba arī tad, ja aktīvi jākustas, jālien cauri bieziem krūmiem. Vēl viena nianse, kas šo monokli padara izturīgāku par visiem iepriekšējiem, ir ierīces korpusā dziļāk iebīdīta objektīva lēca, ko korpuss tagad labāk pasargā no ārējiem bojājumiem, piemēram, skrāpējumiem. Tas nozīmē, ka, nejauši atstājot ierīci bez aizsargvāciņa vai to nometot zemē, ir mazāka iespēja saskrāpēt lēcu. Patiesībā ir gadījies lietot arī kādu Axion ar nedaudz apskrāpētu objektīva lēcu, taču attēla kvalitāti tas nekādā veidā neietekmēja.

Ko varam sagaidīt no jaunā Pulsar Oryx LRF XG35

Divi akumulatori vienā monoklī

Viens no galvenajiem ieguvumiem, kura dēļ var arī piedot ierīces svara pieaugumu, ir divi akumulatori. Līdz šim no vērošanai paredzētajām ierīcēm divi akumulatori ir vien Merger sērijas binokļiem, taču nu šāds uzlabojums ir pieejams arī Oryx monoklim. Gana bieži otrs akumulators var pat nenoderēt, ja medības nav bijušas ļoti ilgas, taču ir situācijas, kad otra baterija vārda vistiešākajā nozīmē izglābj visu pasākumu. Gatavojot šajā numurā lasāmo rakstu par bebru medībām kopā ar Armandu Reķi, no rīta mājās uzlādēju Merger binokli un pirms likšanas somā vēlreiz ieslēdzu un pārbaudīju uzlādes līmeni. Vakarpusē, aizbraucot uz bebraini, izvilku no somas binokli un secināju, ka somā tas visu dienu nostāvējis ieslēgtā stāvoklī. Acīmredzot izslēgšanas pogu nebiju pieturējusi nospiestā stāvoklī pietiekami ilgi, lai ierīce tiešām izslēgtos. Tā nu viena baterija bija izlādējusies gandrīz pilnībā, bet otra vēl pilna. Par laimi, viss beidzās labi, jo ar to bija gana medībām, sanāca nofilmēt šāviena brīdi un vēl pietika lauku vērošanai pēc tumsas iestāšanās.
Projektējot Oryx, ir padomāts par vēl vienu funkciju, kas samazinās iespēju šādi nejauši ielikt somā ieslēgtu ierīci. Tas ir, vibrējošas pogas. Tās vibrē pie katra nospiediena, arī tad, kad ierīce tiek ieslēgta vai izslēgta. Tādējādi lietotājs ar tausti var pārliecināties, ka vēlamā darbība ir notikusi un nav nepieciešams vēlreiz ielūkoties ierīces ekrānā. Jaunajam Oryx līdzīgi tāpat kā Merger binoklim ir izņemama viena no abām baterijām. To var lādēt atsevišķi vai kopā ar ierīci. Tas nozīmē, ka vajadzības gadījumā atsevišķi var iegādāties vairākas maināmās baterijas, pirms ilgāka izbrauciena pie dabas tās uzlādēt un lietot monokli pat vairākas dienas. Otrs variants, ko mēdzu izmantot ar citām Pulsar ierīcēm, ir pieslēgšana pie ārējā lādētāja ar USB-C vadu.

Monoklī ir viens iebūvētais un viens izņemamais – papildu – akumulators
Monoklī ir viens iebūvētais un viens izņemamais – papildu – akumulators

Sola vairs nežilbināt tumsā

Vēl viena jauna funkcija Pulsar monokļu klāstā, ar ko Oryx izceļas, ir automātiska attēla gaišuma regulācija, kas darbojas līdzīgi kā viedierīču ekrāns. Jo mazāk apkārtējās gaismas jo tumšāks kļūst ekrāns, lai nežilbinātu aci. Ilgstoši tumsā vai krēslā vērojot kādu dzīvnieku termālajā attēlā un pēkšņi novēršoties, šķiet, ka viena acs ir kļuvusi nedaudz akla. Šī iemesla dēļ, gatavojoties veikt šāvienu, nav ieteicams monokli turēt pie vadošās acs, tas ir, pie tās acs, kas tūlīt skatīsies tēmēklī. Kādu laiku pirms šāviena ir vērts piedomāt, ka monoklī jāskatās ar otru aci. Protams, ierīcēm spilgtumu ir iespējams regulēt, taču līdz šim tas ir bijis jādara manuāli. Domājams, šī automātiskā spilgtuma regulācija apžilbumu pilnībā novērst nespēs, taču, cerams, samazinās gan. Tāpat ierīcei ir Proximity sensor. Latviski to varētu tulkot kā pietuvinājuma sensoru. Šo funkciju pazīst tie, kas lietojuši Merger sērijas binokļus. Tas ir, līdzko ierīce ir pielikta pie acs, ekrāns ieslēdzas, bet, nolaižot to, attēls izslēdzas un ierīce pāriet miega režīmā. Tādējādi tiek taupīta baterija un, medījot tumsā, uz apģērba vai sejas neveidojas atspīdumi no ekrāna gaismas. Tas ir diezgan ērti gadījumos, ja līdz ieslēgšanas/izslēgšanas pogai ir grūti aizstiept pirkstus, taču biežāk slēdzu to ārā, jo nepatīk, ka attēls ieslēdzas ikreiz, kad okulāri nejauši piespiežas pie apģērba. Tā, protams, ir gaumes lieta – kad jautāju viedokli citiem medniekiem, viņi atzina, ka nesaskata to kā problēmu un laimīgi izbauda šī sensora priekšrocības.

Visas inovācijas vienā ierīcē. Ko varam sagaidīt no jaunā Pulsar Oryx LRF XG35?

Attēla stabilizācija un īpaši jaudīgs tālmērs

Pagājušajā rudenī braucu klausīties pēdējās briežu baura notis. Bulli medīt nebija paredzēts, bet tovakar Diāna atvēlēja stirnu kazlēnu. Līdzi bija paņemts Meger XT50 binoklis, kurā pirmo reizi varēju novērtēt arī attēla stabilizācijas funkciju. Tagad tā būs pieejama arī Oryx monoklim. Vēl ejot uz torni, laukmales krūmos samanīju kaut ko siltu, bet nesaprotamu. Soli pa solim lēnā garā nostaigājot gar laukmali un nepārtraukti pētot krūmus ar termālo attēlu, atklājās, ka tur slēpjas briežu govs ar teļu. Šādi lēnām pārvietojoties un pētot, attēla stabilizācija noder lieliski, tā slāpē soļu radītās attēla vibrācijas. Tāpat arī vēlāk atklājās, ka, pateicoties tai, ir iespējams uzņemt kvalitatīvāku videoklipu. Nav jau runa par nedaudz trīcošu roku vien, tas pats attiecas uz videoklipiem, kas tiek filmēti no iedarbinātas mašīnas loga.
Apskatot ražotāja piedāvāto specifikāciju tabulu, visvairāk izbrīna solījums par ierīces lāzera tālmēra jaudu. Jaunais Oryx spēšot pat sarežģītos laikapstākļos izmērīt objekta attālumu līdz 1500 metriem. Lai labāk būtu saprotams šis uzlabojums, salīdzināsim! Tas ir par veseliem 500 metriem tālāk, nekā spēj, piemēram, Telos un Axion 2 modeļi, un tieši tikpat, cik Merger binokļi, kas šādu rādījumu spēj sasniegt skaidros apstākļos. Tas ir diezgan jaudīgs uzlabojums, zinot, ka tas tagad būs pieejams arī monoklī, ne tikai binokļos. Protams, lai mērījums lielā distancē būtu precīzs, ierīce obligāti ir kaut kur jāatbalsta. Tas var nebūt arī speciāls statīvs, noderēs arī medību torņa mala. Vissarežģītākie darbības apstākļi lāzera tālmēram ir lietus, sniegs un bieza migla, jo gaisā esošās ūdens daļiņas var likt lāzeram atstaroties nevietā, tādēļ būs īpaši interesanti pārbaudīt, kā ar to tiek galā šī ierīce. Turklāt, pateicoties tālmēram, monoklim var pievienot arī ballistisko kalkulatoru.

Pavisam jauns pogu izvietojums

Līdz šim esošais pogu izvietojums uz monokļiem necik neatšķiras. Tas ir praktiski vienāds gan Telos, gan Axion ierīcēm. Merger binokļiem to uzbūves dēļ atšķiras pogu izvietojums, taču to dizains ir tāds pats. Savā ziņā tas ir ļoti ērti, jo ikreiz nav jāmācās no jauna, ko dara katra poga, tomēr ir visnotaļ interesanti, vai un kā pogu lietošanu var padarīt vēl ērtāku. Qryx šajā ziņā ir ieviesis pavisam jaunu kārtību. Piemēram, pogas ir veidotas atšķirīgos izmēros – vismazākā no visām ir foto un video uzņemšanas poga. Tāpat arī trīs iestatījumu regulācijas pogas ir apvienotas vienā slēdzī. Taču šķiet, ka no šī visa pats labākais jaunums ir attēla fokusa gredzena izmaiņas. Tagad tas vairs nav gredzens pie ierīces priekšējās lēcas, bet gan mazs, ar pirkstu paritināms rullītis tuvāk pie okulāra. Protams, liela nozīme ir tam, cik viegli vai smagi rullītis ritinās, taču to vislabāk varēs pārbaudīt tieši medībās. Tas nozīmē, ka tagad varam droši teikt, ka šī ir ierīce, kuras pilnvērtīgai lietošanai vajag tikai vienu roku. Okulāra regulēšanas gredzens gan ir saglabāts savā ierastajā vietā.

Pogu izkārtojums ir stipri mainījies, turklāt uz ierīces priekšpusi ir pārcēlies arī attēla fokusa regulators
Pogu izkārtojums ir stipri mainījies, turklāt uz ierīces priekšpusi ir pārcēlies arī attēla fokusa regulators

Secinājumi

Ir svarīgi saprast, ka katrai no ražotāja ierīcēm ir sava specializācija – stiprās un vājās puses. Kādam labāk patiks viens, bet citam kaut kas pavisam atšķirīgs, tādēļ šajā rakstā lasāmais salīdzinājums ar citu Pulsar sēriju modeļiem nav paredzēts, lai tos nopeltu, bet gan lai saprotamāk skaidrotu galvenos Oryx jaunumus, parādītu tos jau esošā piedāvājuma kontekstā. Protams, patiesie secinājumi par šī monokļa funkcionalitāti radīsies tikai pēc testa medību apstākļos, taču, spriežot pēc pašreiz pieejamās informācijas un pirmā iespaida izstādes stendā, šis monoklis noteikti sevi pieteiks kā nopietns konkurents termālo ierīču tirgū. Kādēļ? Jo, neraugoties uz daudzajiem uzlabojumiem un jaunumiem, tā cena būšot iekļaujama Pulsar budžeta klasē.

Specifikācijas

Sensors: 640×480 px
Pikseļa izmērs: 12 µm
Sensora NETD: < 40 mK Objektīva lēca: 35 mm Attēla palielinājums: 2,5–20 x Objekta uztveršanas distance: 1800 m Displeja izšķirtspēja: 1024x768 px Iebūvētā atmiņa: 64 GB Svars: 0,5 kg

Izveidot jaunu pievilināšanas vietu! Kamera, sāls un pievilinātāji

Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Mednieka soma. Visas inovācijas vienā ierīcē. Ko varam sagaidīt no jaunā Pulsar Oryx LRF XG35?
Ekskluzīvi 13 stundas
ME
Medības
Klausies!
Kāda ierēdnim daļa, ar kādu kalibru mednieks medī mežacūku! “Šauj garām!” #282 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Pierīga. Te medīt tīko daudzi!
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Pieredze
Dinamiskākā un ātrākā no šaušanas disciplīnām – apaļais stends. Šaušanas disciplīnas #1
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Pieredze
Ar dakšām pret lāci, robežas pārkāpēji un pirmais lācēns. Par lāču situāciju Lietuvā! Meža ziņas #7
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Kad 100 dzīvnieki nav sapuvuši mežā, bet medījuma gaļu nenovērtē. “Šauj garām!” #281 epizode
Ekskluzīvi 30. aprīlis, 2025
ME
Medības
Virtuve
Cūcisks radījums, kas ložu nebijās. Piečakarēti mednieki un gardi burgeri. No dabas līdz galdam #17
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Apgūstot pamatprincipus, kā ar tēmēšnas tīkliņu var mērīt arī attālumu
Ekskluzīvi 28. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Apgāžam mītus par lodes jaudu! Kā to ietekmē klusinātājs
Ekskluzīvi 25. aprīlis, 2025
ME
Medības
Uncategorized
Izlikt asinspēdu un lasīt suni. Praktiskais seminārs #53
Ekskluzīvi 22. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kur pasūtīt medību torni? Dažādi veidi, piegāde visā Latvijā!
Ekskluzīvi 22. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Atgaiņāties no lāča ar cirvi, staigāt tikai pa iezīmētām takām un sargāt suņus. Meža ziņas #6
Ekskluzīvi 21. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kompakts dizains, lēcā iebūvēts tālmērs un jaudīgs sensors. GPSPRO jaunumi aprīlī
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Piešaut ieroci, nestabili kronšteini, kā reaģēt jebkurā medību situācija. “Šauj garām!” #279 epizode
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Kas jādara, lai šautu kā olimpietis? Hakhan Dahlby ieteikumi medniekiem un sporta šāvējiem
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Cope
Slinkās Latvijas zivis, parastas laivas un 400 kg motori. Laivu apskats: Outdoor Riga 2025
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Apģērbs, kas pasargā no ērcēm, medību torņi un aktuālais termiķu pasaulē. Outroor Riga 3. diena
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Preces patriotiem, lūsis ķer stirnas, it kā normāls binoklis. Outroor Riga 2. diena
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Redaktores izvēle aprīlī: Laikam mīļākie gumijnieki Treksta Lofoten Neo 18”
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaudīgas lēcas un karstākie jaunumi medniekiem. Atskats no izstādes “Pavasaris 2025”
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Džentlmeņa komplekts medībām no Pixfra
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Medības vajadzīgas, lai tostarp novērstu postījumus; bebrkopības kursi! “Šauj garām!” #278 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Kā iztīrīt ieroci pēc kārtīgas šaušanas? Testējam līdzekļus no Ukrainas
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Inspektors nav bieds medniekam. Ko par Medni domā mednieki un amatpersonas?
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Skaties, mācies, trāpi! Kā ShotKam stobra kamera var palīdzēt šaušanas treniņos
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Praktiski padomi. Kā izaicināt bebru uz kautiņu. Bebru medības postījumu vietās
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Latvijā ražotas lodes droniem, optiskais zūms termiķim un padomi medniekiem no četrkārtēja olimpieša
Ekskluzīvi 4. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ierīce visām situācijām un regulē asumu ar pirkstu. Ar ThermTec Wild 650D uz bebriem
Ekskluzīvi 3. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 1. aprīlis, 2025

Lasītākie