Aprīkojums

Mednieka soma. Kā izvēlēties medību suņa izsekošanas iekārtas komplektu0

Kas ir medību suns? Ja uz šo jautājumu jāatbild medniekam, viņš noteikti teiks, ka tas ir vēl viens viņa ģimenes loceklis. Tikpat svarīgs kā cilvēki šajā pašā ģimenē. Galu galā tieši medību suns var būt mednieka pēdējā aizsardzības līnija bīstamā brīdī. Suns, daudz nedomājot, būs gatavs sava saimnieka dēļ atdot dzīvību… Un tāpēc mūsu, mednieku, pienākums ir pēc iespējas labāk rūpēties par savu kompanjonu un nepieciešamības gadījumā doties tam palīgā, lai kur viņš būtu nokļuvis.

Modernās tehnoloģijas ļauj precīzi zināt, kur tieši atrodas suns. Mani kolēģi mednieki, kuri jau lieto suņu izsekošanas sistēmas, zina stāstīt, ka tieši šīs sistēmas ļāvušas atrast un izglābt suni, kurš iekritis dziļā bedrē un paša spēkiem no tās nespēj izkļūt. Protams, ir arī bēdīgi stāsti, kad vilks suni jau saplosījis un GPS raidītājs palīdzējis atrast to, kas no suņa palicis pāri. Taču arī tā ir iespēja saprast, kas noticis ar ģimenes mīluli un kāpēc tas nav atgriezies no masta.

Čarlijs un Gatis

Mednieks Gatis Panavs, kurš medī kā Kurzemē, tā arī Zemgalē, samērā nesen ir kļuvis par medību šķirnes suņa īpašnieku. Viņam medībās palīdz somu špics Čarlijs.
“Jebkurš apzinīgs suņa saimnieks vēlas zināt, kur atrodas viņa mīlulis. Var taču būt ne tikai situācijas medībās, kad tas ir svarīgi, bet arī mirkļi, kad suns kādu iemeslu dēļ devies brīvsolī un viņš jāatrod pēc iespējas ātrāk. Īpaši, ja tas ir jauns suns, kurš vēl ne tik labi klausa komandām.

Pirmā iekārta, ko izvēlējos savam sunim, bija Huntloc. Izvēle par labu šai iekārtai bija tāpēc, ka siksnas raidītājam gaidīšanas režīmā baterijas enerģijas krājuma pietiek vismaz desmit dienām. Siksna ir jāaktivizē tikai tajā brīdī, kad nepieciešams ieraudzīt, kur suns atrodas. Sunim uz kaklasiksnas ir raidītājs, kurā ir ievietota SIM karte, savukārt tālrunī nepieciešams instalēt lietotni Huntloc. Es izmantoju arī lietotni Doglo, ko tāpat var savienot ar siksnu.
Cik tas maksā? Lai sistēma darbotos, jāiegādājas pati siksna ar raidītāju, kas maksā 349 eiro, tāpat reizi gadā ir jāveic maksājums par SIM karti, kas ir apmēram 30 eiro.
Sistēma strādā labi. Ir stresiņš, kad suns aizskrien un paiet laiks, kamēr lietotne siksnu sazvana un kamēr tiek saņemts GPS signāls. Uz raidītāju var piezvanīt un dzirdēt, kādas skaņas ir suņa apkaimē. Tāpat var dot balss komandas. Piemēram, komandu Šurp. Apmācīts suns zina, ka nekavējoties jāatgriežas pie saimnieka.
Taču jārēķinās, ka sistēma strādās tikai tad, ja suns un līdz ar to kaklasiksnas raidītājs būs mobilā tīkla uztveršanas zonā. Dziļākos laukos jēga no šādas sistēmas būs vien tad, ja suns pēkšņi ieklīdīs vietā, kur ir mobilā tīkla pārklājums un siksnas baterija vēl nebūs izlādējusies.
Taču medībās ir situācijas, kad zonas nav principā. Tāpēc lietoju arī Garmin suņu izsekošanas sistēmu – siksnu TT25 un uztvērēju Garmin Alpha 300. Šāds komplekts maksā 1150 eiro. Lietošanas laikā citu izdevumu, ja neskaita siksnas un uztvērēja uzlādi, nav.
Šis komplekts darbojas, izmantojot tikai GPS signālus un nav atkarīgs no tīkla pārklājuma. Jāteic, Alpha 300, kas ir viens no jaunākajiem modeļiem, ir ļoti pilnvērtīga navigācijas iekārta ar daudzām iespējam. Arī suņa trenēšanai un manis izvēlētajai kaklasiksnai šāda iespēja ir. Siksnai no pults var nodot signālu. Tāpat siksnai no attāluma var ieslēgt sarkanas mirgojošas gaismas diodes, kas ļauj suni tumsā saskatīt no liela attāluma. Vēl var padot pīkstienu un vibrāciju.
Ierīcēm ir ļoti ietilpīgi akumulatori. To enerģijas krājums ir pietiekams, lai sistēma darbotos vairāk nekā diennakti. Tāpat lielajā ekrānā var redzēt suņa pārvietošanos un to, ko suns konkrētajā mirklī dara – stāv vai rej.
Lai sistēma stabili darbotos vēl lielākā attālumā, plānoju iegādāties automašīnai domāto antenu. Pozitīvi, ka siksna uzkonstruēta tā, ka GPS raidītājs ir uz suņa skausta, nevis zem kakla – tā signāls ir stabilāks.
Bieži vien lietoju abas sistēmas vienlaikus. Tāpat iespējams siksnu pieslēgt pie vairākām pultīm. Tai, ko lietoju es, ir tikai viens mīnuss – tumšs ekrāns,” skaidro Gatis Panavs.

Šanele un Kaspars

Arī Kaspars Vaišļa, kuram medībās palīdz Šanele (Chanel) – norvēģu aļņusuns –, lielākoties vienlaikus izmanto kā Huntloc, tā arī Garmin siksnas. Ja rocība atļauj, viņš iesaka tā rīkoties arī citiem medniekiem. Kāpēc?
Huntloc ir savas priekšrocības. Piemēram, šī sistēma ļauj redzēt suni arī ļoti lielā attālumā, kaut viņš būtu aizskrējis desmitiem kilometru tālu. Garmin šādas iespējas nav. Tāpat lietotnē var redzēt satelītkarti, tajā var pievienot savas atzīmes – torņus, sāls laizītavas, citus medību infrastruktūras elementus. Viegli izmērīt attālumu līdz ceļam, izcirtuma malai. Tā vieglāk orientēties. Savukārt Garmin lielā priekšrocība – tam nav nepieciešams mobilā tīkla pārklājums. Tāpat šī sistēma ērtāka, meklējot asinspēdas, kur ir svarīgs katrs metrs. Signāla atjaunošanās biežums Garmin ir tikai 2,5 sekundes. Savukārt Huntloc tas ir krietni ilgāks. Un suns šajā laikā var aizskriet visai tālu. Ir tikai aptuvenais maršruts,” stāsta Kaspars Vaišļa.

Foto: Kaspars Vaišļa

Vaicāts, kurā brīdī šādu siksnu var sākt izmantot kucēnam, viņš atklāj, ka vispirms sācis lietot Huntloc. Un licis, tiklīdz kucēns atvests mājās, – paša sirdsmieram, kamēr kucēns vēl nezina, cik tālu ir viņa teritorija, kurā drīkst iet. Protams, bijuši piedzīvojumi, kad ierīce nav bijusi zonā…

Savukārt Garmin siksna ir mazliet smagāka un tai ir gara antena, kas mazam kucēnam var būt apgrūtinoši.

“Un tomēr, ja kucēns pastaigā tiek palaists no pavadas, vislabāk, ja tam GPS raidītājs uz kaklasiksnas jau būtu. Pirmajā gadā suns testēja arī mani un medības. Gāja pa pēdām un nāca atpakaļ. Tā arvien tālāk un tālāk. Iespējams, mana kļūda bija, ka neapbalvoju viņu par atgriešanos, un Šanele var sekot medījumam pa pēdām ļoti tālu. Ir bijis tā, ka suns ar medījumu atrodas purvā, kur es tumsā neriskēju ieiet. Nakšņoju turpat purva malā un no rīta gāju pie suņa. Medības bija veiksmīgas. Taču jāņem vērā, ka spēja ilgi noturēt uz vietas medījumu ir viena no norvēģu aļņusuņa īpašībām,” atklāj Kaspars Vaišļa. “Taču vislabāk, ja suņa saimnieks iemācās lietot šīs navigācijas iekārtas un spēj strādāt ar suni tandēmā. Izvēloties iekārtu, galvenie nosacījumi – tīkla pārklājums medību objektā un medību veids.”

UZZIŅAI

Huntloc ir suņa izsekošanas ierīce, kas darbojas reāllaikā, izmantojot mobilos datus (GSM) un GPS savienojumus. Izsekošanas ierīcē ir iebūvēta Igaunijas mobilo sakaru operatora Telia SIM karte, kas nodrošina pārklājumu visā Eiropā. Ierīcei nav attāluma ierobežojuma, un to var ieslēgt no liela attāluma, lai noskaidrotu suņa atrašanās vietu.

Papildus suņa uzraudzībai jūs varat veikt zvanu uz ierīci un klausīties suņa aktivitātēs vai arī dot balss komandas, jo tā ir aprīkota ar skaļruni un mikrofonu.

Garmin suņu izsekošanas sistēma darbojas reāllaikā un izmanto tikai GPS signālu. Tā ļauj ar vienu pulti vienlaikus sekot vairākiem suņiem, kas aprīkoti ar speciālajām kaklasiksnām.

Pļauka lācim, savilcēju loterija, gads klusinātāja iegādei. Jānis Pūtelis “Šauj garām! #237 epizode”

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Skaties līdz galam! Maģiskā svilpīte jeb kā kontrolēt suni ar svilpienu komandām?
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Māris Ūselis: Problēma ir samilzusi, bet tagad vismaz ir redzamas sadarbības iespējas un risinājumi
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Ērces un parazīti – sunim var būt nāvējoši! Sarunas par suņiem #17
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mežacūku medības postījumu vietās – vasaras piedzīvojums. Mednieka dienasgrāmata #31
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ja biedrs taujā pēc statūtiem, tas nav jāizslēdz no kluba! “Šauj garām!” #240 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Virtuve
Trīs labas lietas! Dinozaura steiks, šašliks un trihinelizēta mežacūka! No dabas līdz galdam #7
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienkāršākais no stirnāžu mānekļiem – Buttolo. Lietošanas pamācība un padomi
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sezonas atklāšana – kā to visu uz torni aiznest? Mednieka dienasgrāmata #30
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Talsos atklāta pneimatiskā šautuve! Kāpēc vajadzīga? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Talsiem
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Kas tas ir un ko tas ēd? Multispektrālais binoklis HIKMICRO HABROK HQ35LN
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medībās ar Jāni Pūteli – āzītis, ruksītis un basas kājas! Mednieka dienasgrāmata #29
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Laukos visi normāli džeki ir mednieki – Jānis Misiņš. “Šauj garām!” #239 epizode
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suns. Kā mācīt sunim iet asinspēdu? Praktiskais seminārs #40
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lapsa apbērnojusies mājas pagalmā! Ko darīt? Aculiecinieka video
7. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mācieties, no štoka nebūs, bet vajadzētu nolaizīt bulli! Mums 5 miljoni skatījumu!
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Satriecoši labs attēls ar 640 pikseļu matricu
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Meža ķēniņš ar samta ragiem? Nē – Kvazimodo! “Šauj garām!” #238 epizode
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Mazs un kompakts – ThermTec Vidar 335
Ekskluzīvi 1. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai drīkst izmantot šaujamieroci pašaizsardzībai! “Šauj garām!” dalībniekiem #44
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai puskilometrā var izpētīt ragus? Pulsar Telos monokļu salīdzinājums un lietošanas pieredze
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Pļauka lācim, savilcēju loterija, gads klusinātāja iegādei. Jānis Pūtelis “Šauj garām!” #237 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienīgais, kas strādā! Aktuālais stirnāžu medību sezonā! Iesaka SIA Ieroči!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai ar termo monokli var redzēt papardes ziedu? Skaties un saņem atlaižu kodu!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Lauksaimnieki ir gatavi pirkt dzesētavas, lai mednieki medītu briežus
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ar pamatīgu šaušanos supermedniekā! 15 reizi notiek Purnavu muižas kauss 2024
Ekskluzīvi 22. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses klubu šaušanas mači!. Kāpēc vajadzīgi? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Kokneses
Ekskluzīvi 21. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vieglākais veids, kā iemācīt sunim komandu “Guli”! Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Sintija Dozberga
Virtuve
Gatavojam spiedienkatlā. TOP 11 šefpavāra ieteikumi, kā ātri pagatavot bagātīgu meža zupu
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Termiķis, kam ekrānā jābūt paziņojumam Don’t use while driving*
Ekskluzīvi 10. jūnijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
TESTS! Termotēmēklis ar 60 mm lēcu! THERMTEC Ares 360 LRF 384×288
Ekskluzīvi 8. jūnijs, 2024

Lasītākie