Aprīkojums

Mednieka soma. Kā izvēlēties medību suņa izsekošanas iekārtas komplektu0

Kas ir medību suns? Ja uz šo jautājumu jāatbild medniekam, viņš noteikti teiks, ka tas ir vēl viens viņa ģimenes loceklis. Tikpat svarīgs kā cilvēki šajā pašā ģimenē. Galu galā tieši medību suns var būt mednieka pēdējā aizsardzības līnija bīstamā brīdī. Suns, daudz nedomājot, būs gatavs sava saimnieka dēļ atdot dzīvību… Un tāpēc mūsu, mednieku, pienākums ir pēc iespējas labāk rūpēties par savu kompanjonu un nepieciešamības gadījumā doties tam palīgā, lai kur viņš būtu nokļuvis.

Modernās tehnoloģijas ļauj precīzi zināt, kur tieši atrodas suns. Mani kolēģi mednieki, kuri jau lieto suņu izsekošanas sistēmas, zina stāstīt, ka tieši šīs sistēmas ļāvušas atrast un izglābt suni, kurš iekritis dziļā bedrē un paša spēkiem no tās nespēj izkļūt. Protams, ir arī bēdīgi stāsti, kad vilks suni jau saplosījis un GPS raidītājs palīdzējis atrast to, kas no suņa palicis pāri. Taču arī tā ir iespēja saprast, kas noticis ar ģimenes mīluli un kāpēc tas nav atgriezies no masta.

Čarlijs un Gatis

Mednieks Gatis Panavs, kurš medī kā Kurzemē, tā arī Zemgalē, samērā nesen ir kļuvis par medību šķirnes suņa īpašnieku. Viņam medībās palīdz somu špics Čarlijs.
“Jebkurš apzinīgs suņa saimnieks vēlas zināt, kur atrodas viņa mīlulis. Var taču būt ne tikai situācijas medībās, kad tas ir svarīgi, bet arī mirkļi, kad suns kādu iemeslu dēļ devies brīvsolī un viņš jāatrod pēc iespējas ātrāk. Īpaši, ja tas ir jauns suns, kurš vēl ne tik labi klausa komandām.

Pirmā iekārta, ko izvēlējos savam sunim, bija Huntloc. Izvēle par labu šai iekārtai bija tāpēc, ka siksnas raidītājam gaidīšanas režīmā baterijas enerģijas krājuma pietiek vismaz desmit dienām. Siksna ir jāaktivizē tikai tajā brīdī, kad nepieciešams ieraudzīt, kur suns atrodas. Sunim uz kaklasiksnas ir raidītājs, kurā ir ievietota SIM karte, savukārt tālrunī nepieciešams instalēt lietotni Huntloc. Es izmantoju arī lietotni Doglo, ko tāpat var savienot ar siksnu.
Cik tas maksā? Lai sistēma darbotos, jāiegādājas pati siksna ar raidītāju, kas maksā 349 eiro, tāpat reizi gadā ir jāveic maksājums par SIM karti, kas ir apmēram 30 eiro.
Sistēma strādā labi. Ir stresiņš, kad suns aizskrien un paiet laiks, kamēr lietotne siksnu sazvana un kamēr tiek saņemts GPS signāls. Uz raidītāju var piezvanīt un dzirdēt, kādas skaņas ir suņa apkaimē. Tāpat var dot balss komandas. Piemēram, komandu Šurp. Apmācīts suns zina, ka nekavējoties jāatgriežas pie saimnieka.
Taču jārēķinās, ka sistēma strādās tikai tad, ja suns un līdz ar to kaklasiksnas raidītājs būs mobilā tīkla uztveršanas zonā. Dziļākos laukos jēga no šādas sistēmas būs vien tad, ja suns pēkšņi ieklīdīs vietā, kur ir mobilā tīkla pārklājums un siksnas baterija vēl nebūs izlādējusies.
Taču medībās ir situācijas, kad zonas nav principā. Tāpēc lietoju arī Garmin suņu izsekošanas sistēmu – siksnu TT25 un uztvērēju Garmin Alpha 300. Šāds komplekts maksā 1150 eiro. Lietošanas laikā citu izdevumu, ja neskaita siksnas un uztvērēja uzlādi, nav.
Šis komplekts darbojas, izmantojot tikai GPS signālus un nav atkarīgs no tīkla pārklājuma. Jāteic, Alpha 300, kas ir viens no jaunākajiem modeļiem, ir ļoti pilnvērtīga navigācijas iekārta ar daudzām iespējam. Arī suņa trenēšanai un manis izvēlētajai kaklasiksnai šāda iespēja ir. Siksnai no pults var nodot signālu. Tāpat siksnai no attāluma var ieslēgt sarkanas mirgojošas gaismas diodes, kas ļauj suni tumsā saskatīt no liela attāluma. Vēl var padot pīkstienu un vibrāciju.
Ierīcēm ir ļoti ietilpīgi akumulatori. To enerģijas krājums ir pietiekams, lai sistēma darbotos vairāk nekā diennakti. Tāpat lielajā ekrānā var redzēt suņa pārvietošanos un to, ko suns konkrētajā mirklī dara – stāv vai rej.
Lai sistēma stabili darbotos vēl lielākā attālumā, plānoju iegādāties automašīnai domāto antenu. Pozitīvi, ka siksna uzkonstruēta tā, ka GPS raidītājs ir uz suņa skausta, nevis zem kakla – tā signāls ir stabilāks.
Bieži vien lietoju abas sistēmas vienlaikus. Tāpat iespējams siksnu pieslēgt pie vairākām pultīm. Tai, ko lietoju es, ir tikai viens mīnuss – tumšs ekrāns,” skaidro Gatis Panavs.

Šanele un Kaspars

Arī Kaspars Vaišļa, kuram medībās palīdz Šanele (Chanel) – norvēģu aļņusuns –, lielākoties vienlaikus izmanto kā Huntloc, tā arī Garmin siksnas. Ja rocība atļauj, viņš iesaka tā rīkoties arī citiem medniekiem. Kāpēc?
Huntloc ir savas priekšrocības. Piemēram, šī sistēma ļauj redzēt suni arī ļoti lielā attālumā, kaut viņš būtu aizskrējis desmitiem kilometru tālu. Garmin šādas iespējas nav. Tāpat lietotnē var redzēt satelītkarti, tajā var pievienot savas atzīmes – torņus, sāls laizītavas, citus medību infrastruktūras elementus. Viegli izmērīt attālumu līdz ceļam, izcirtuma malai. Tā vieglāk orientēties. Savukārt Garmin lielā priekšrocība – tam nav nepieciešams mobilā tīkla pārklājums. Tāpat šī sistēma ērtāka, meklējot asinspēdas, kur ir svarīgs katrs metrs. Signāla atjaunošanās biežums Garmin ir tikai 2,5 sekundes. Savukārt Huntloc tas ir krietni ilgāks. Un suns šajā laikā var aizskriet visai tālu. Ir tikai aptuvenais maršruts,” stāsta Kaspars Vaišļa.

Foto: Kaspars Vaišļa

Vaicāts, kurā brīdī šādu siksnu var sākt izmantot kucēnam, viņš atklāj, ka vispirms sācis lietot Huntloc. Un licis, tiklīdz kucēns atvests mājās, – paša sirdsmieram, kamēr kucēns vēl nezina, cik tālu ir viņa teritorija, kurā drīkst iet. Protams, bijuši piedzīvojumi, kad ierīce nav bijusi zonā…

Savukārt Garmin siksna ir mazliet smagāka un tai ir gara antena, kas mazam kucēnam var būt apgrūtinoši.

“Un tomēr, ja kucēns pastaigā tiek palaists no pavadas, vislabāk, ja tam GPS raidītājs uz kaklasiksnas jau būtu. Pirmajā gadā suns testēja arī mani un medības. Gāja pa pēdām un nāca atpakaļ. Tā arvien tālāk un tālāk. Iespējams, mana kļūda bija, ka neapbalvoju viņu par atgriešanos, un Šanele var sekot medījumam pa pēdām ļoti tālu. Ir bijis tā, ka suns ar medījumu atrodas purvā, kur es tumsā neriskēju ieiet. Nakšņoju turpat purva malā un no rīta gāju pie suņa. Medības bija veiksmīgas. Taču jāņem vērā, ka spēja ilgi noturēt uz vietas medījumu ir viena no norvēģu aļņusuņa īpašībām,” atklāj Kaspars Vaišļa. “Taču vislabāk, ja suņa saimnieks iemācās lietot šīs navigācijas iekārtas un spēj strādāt ar suni tandēmā. Izvēloties iekārtu, galvenie nosacījumi – tīkla pārklājums medību objektā un medību veids.”

UZZIŅAI

Huntloc ir suņa izsekošanas ierīce, kas darbojas reāllaikā, izmantojot mobilos datus (GSM) un GPS savienojumus. Izsekošanas ierīcē ir iebūvēta Igaunijas mobilo sakaru operatora Telia SIM karte, kas nodrošina pārklājumu visā Eiropā. Ierīcei nav attāluma ierobežojuma, un to var ieslēgt no liela attāluma, lai noskaidrotu suņa atrašanās vietu.

Papildus suņa uzraudzībai jūs varat veikt zvanu uz ierīci un klausīties suņa aktivitātēs vai arī dot balss komandas, jo tā ir aprīkota ar skaļruni un mikrofonu.

Garmin suņu izsekošanas sistēma darbojas reāllaikā un izmanto tikai GPS signālu. Tā ļauj ar vienu pulti vienlaikus sekot vairākiem suņiem, kas aprīkoti ar speciālajām kaklasiksnām.

Pļauka lācim, savilcēju loterija, gads klusinātāja iegādei. Jānis Pūtelis “Šauj garām! #237 epizode”

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Mazāk letālu negadījumu medībās Eiropā: Gudrākas medības, drošākas medības. Mēs, mednieki #1
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Vai 205 metros var saskatīt buka ragu pērlītes? Binoklis ar attēla stabilizatoru
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Klausies!
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Ekstrēmās medības! Kārtīgam medniekiem jābūt sunim un termokamerai! Video bloga #94 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Virtuve
Briežu vairāk nekā odu, odi kož acis ārā un gatavojam mežacūkas sautējumu. No dabas līdz galdam #19
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Nakts tēmēklis 399 eiro, jaunās paaudzes termotēmēkļi un ērti apģērbi. Video blogs #93 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā izvēlēties, trenēt un nesajukt prātā? Medību suņi bez filtriem! “Šauj garām!” #289 epizode
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lācis atkal atgriežas Viļņā. Eksperti ir ļoti noraizējušies
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lūsis pagalmā ķer kaķi, lāči gandrīz kāpj laivā, bet vilks kaitina alni. Meža ziņas #11
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tuvcīņa ar kuili uz dzīvību un nāvi, un trīs vilki vienā vakarā! “Šauj garām!”#288 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Iestādes brīvdienās, iedzīvotāji šokā, mednieki ceļ trauksmi. Lācis Viļņā. Meža ziņas #10
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Alkohols medībās, ieroču pārvadāšana, divos naktī ar stīvu briedi. Pajautā medību inspektoram
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Rusan gredzeni termālajām uzlikām: stacionārais un noņemamais
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Droni un novērošanas shēmas, medības ar naktiniek un svešās platībās
Ekskluzīvi 12. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā tikt pie smadzeņu satricinājuma un trāpīt mērķī divos kilometros? “Šauj garām!” #287 epizode
Ekskluzīvi 11. jūnijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Dzīvnieku mazuļu glābšanas epidēmija. Glābējs vai bērnu zaglis?
Ekskluzīvi 9. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad nogalināt nedrīkst, bet pautus nogriezt gan vajadzētu! “Šauj garām!” #286 epizode
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Izdevusies stirnāžu sezonas atklāšana. Liela nozīme ir tēmēklim
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Whatsapp grupas nodevēji, kad gaidīt inspektoru, torņu mērītāji
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Optikas, kalibri un klusinātāja ietekme – tālšaušana ar Aivaru Bundzēnu. Praktiskais semnārs #56
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kad čomi uzmet, bet mežacūkas kāp tornī un tēmēkli aizmirsti auto. Video bloga #92 epizode
Ekskluzīvi 30. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas tehnika, ballistika un treniņi ar Aivaru Bundzēnu. Prakstiskais seminārs #55
Ekskluzīvi 29. maijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Foto un video! Labākajiem šāvējiem cepures vienos caurumos! Atskats uz Mednieku līgas 3.posmu Rēzeknē!
Ekskluzīvi 29. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Mednieku kabatās palika 400k eiro. Haralds Barviks un Juris Buškevics. “Šauj garām!” #285 epizode
Ekskluzīvi 28. maijs, 2025
ME
Medības
Virtuve
Savādi rituāli ar asinīm, kā pazust ar asinspēdu suņiem un lapsas kotletes. No dabas līdz galdam #18
Ekskluzīvi 27. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Distances, atbalsti, kalibri un efektivitāte. Stāsta Aivars Bundzēns. Praktiskais seminārs #54
Ekskluzīvi 27. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Limitu atcelšana un sadarbības memorands. Medību saimniecības aktualitātes
Ekskluzīvi 22. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Solis pret medniekiem, labāk domāt bonusa sistēmu! “Šauj garām!” #284 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Rezultātu var sasniegt sadarbojoties ar medniekiem. Briežu postījumu apjoms Saldus novadā samazinās
Ekskluzīvi 20. maijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
WOW efekts pirmo reizi ieskatoties. Neparastas formas optiskais binoklis ar attēla stabilizāciju
Ekskluzīvi 19. maijs, 2025

Lasītākie