Pieredze

Latgalē vilki aitu vietā ķērušies pie suņiem. Kas nākamie? Bērni?0

Satraucošas ziņas žurnāls Medības saņem no Latgales. Ja līdz šim vilki lielākoties uzbruka aitu ganāmpulkiem, burtiski izputinot to saimniekus un liekot izbeigt nodarboties ar šo lauksaimniecības nozari, tad šobrīd tie ķērušies jau pie suņiem māju pagalmos. Latgales Mednieku un makšķernieku biedrībā zina vismaz septiņus gadījumus, kad vilki aiznesuši vai turpat pagalmā saplosījuši mājas sargu, pametot vien suņa galvu. Vienā gadījumā taksis aiznests pat no verandas pilsētas teritorijā, izlaužot apdares dēļus.

Latgales Mednieku un makšķernieku biedrības pārstāvis un mednieku kluba Mežabrāļi valdes priekšsēdētājs Viktors Reblis ir ļoti satraukts par notiekošo:
“Vilku skaits Latvijā ir dramatiski pieaudzis un uzskaite nav precīza. Turklāt, rodas sajūta, ka reālo vilku skaitu statistiski cenšas spiest uz leju. Savukārt vilku medību limits nenosedz populācijas pieaugumu. Tā visa dēļ populācija visu laiku palielinās. Visā Latvijā izskanēja gadījums, kad vilki iznīcināja kāda aitkopja biznesu Balvu pusē. Tā noticis arī Dekšāres pagastā. Vilku uzbrukumiem nebeidzoties aitkopību nolemts pārtraukt. Diemžēl, šis īpašnieks par visiem vilku uzbrukumiem nav ziņojis. Situāciju kritisku padara tas, ka šobrīd ir sācies kārtējais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vilnis. Vilkiem līdz šim ir bijusi pietiekama barības bāze – mežacūku sivēni. Šobrīd ĀCM dēļ vilkiem pietrūkst ko ēst. Tāpēc arī notiek uzbrukumi aitām un tā kā ganāmpulku paliek arvien mazāk, dramatiski palielinājies uzbrukumu skaits suņiem. Vilki uzbrūk suņiem māju pagalmos un tos nokož. Kopā tādu gadījumu ir vairāk nekā septiņi. Arī tad, ja vilki nokož suņus, saimnieki ne vienmēr par to ziņo. Var pat izdalīt divus epicentrus, kur šādi gadījumi jau kļūst masveidīgi. Viens no šādiem epicentriem ir Gaigalava – Strūžāni. Šajā apkaimē ir kūdras purvs ar aizaugušiem dīķiem. Pirms nedēļas purva malā esošā mājā saimnieks dzirdēja, ka suns naktī iekaucās. No rīta atklājās, ka no mājas sarga pāri palikusi tikai galva… Turpat netālu kādās citās mājās saimniekam iznākot pagalmā vilki uzbrukumu sunim pārtrauca, taču dzīvniekam jau bija pārkosta rīkle un suns no gūtajiem ievainojumiem nomira. Turpat vēl vienās mājās uz Rogovkas pusi suns pa nakti saplosīts un apēsts. Pie Darvaskalna uz Bērzpils pusi suns tāpat saplosīts pagalmā.

Vilks – dzīvas miesas ēdājs! Aivars Dundurs. “Šauj garām!” #188 epizode

Otrs epicentrs ir… Zilupes pilsēta un tās apkārtne. Kādās mājās pilsētas teritorijā vilki pa puse apēduši krievu-Eiropas laiku. Turpat pilsētā no verandas, izplēšot apšuvuma dēlīšus, vilki aiznesuši taksi, kas nelūgtos ciemiņus aprējis. No mājas verandas pilsētā!

Savukārt Opoļu ciematiņā, divus kilometrus no Krievijas robežas, saimniece, dzirdot, ka suns istabā stipri rej, izlaida savu mīluli ārā. Viņa redzēja, ka pa šoseju pretī skrien tā kā stirna. Izrādās, tas bija vilks, kas sakampa suni un sita pret asfaltu. Neskatoties uz sievietes kliegšanu suns tika aiznests. Kur vēl trakāk! Vēlos jautāt, kur mēs ejam, pakļaujoties zaļo spiedienam?

Arī stirnu daudzās vietās paliek mazāk. Ir savairojušies un konkurē par barību gan vilki, gan lūši, gan lāči. Visus plēsējus regulāri redz medību kamerās. Iespējams, tā paša zaļo spiediena dēļ arī Valsts meža dienests neparāda patiesi plēsēju skaitu…

Kad būs beigušās stirnas, aitas, suņi, kurš būs nākamais? Bērni, kas krēslā dodas uz skolu un atgriežas mājās lauku viensētās? Veci cilvēki? Vai tiešām jāgaida, līdz būs cilvēku upuri, lai sāktu rīkoties un samazinātu vilku populāciju? Kāds pieredzējis vilku mednieks viena mežsarga apgaitā Krievijas pierobežā (Latvijas pusē) saskaitījis piecus (!) vilku barus. Tas ir ļoti daudz! Piecas vilku mammas ar kucēniem… Viņiem visiem vajag ēst!

Šobrīd arī Eiropā sāk runāt, ka vilka statuss jāmaina. Ir arī cilvēku upuri. Bail iedomāties situāciju, ka vilki sāk uzbrukt mums, mūsu bērniem. Latvijas līmenī mums jau tagad nopietni jāpārdomā attieksme pret vilku un šīs sugas apsaimniekošanu. Jau šobrīd citu medību laikā kopš sezonas sākuma ir nomedīti gandrīz 100 vilki. Nomedīti satiekot nejauši, jo īstais vilku medību laiks ir sākoties sniegam, kad iespējams salenkt pēdas! Tas liecina par populācijas apmēru!”

Uzmanību! Nepatīkami skati! Video no Facebook grupas “STOP! Vilki un lāči pārņem Baltiju”

***
VMD komentārs

Par netipisku vilku uzvedību jāziņo mednieku kolektīviem

Valsts meža dienests saņēmis vairākus ziņojumus par vilku uzbrukumiem suņiem. Dienesta Medību daļas speciālisti aicina ziņot par netipisku vilku uzvedību mednieku kolektīviem.

Latvijā vilks ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos – šajā medību sezonā ir atļauts nomedīt 300 indivīdus. Dienests uzsver, ka vilku medības palīdz uzturēt plēsēju dabiskās bailes no cilvēka un uzlabo lauku apvidu iedzīvotāju spēju līdzāspastāvēt ar vilku populāciju.

Valsts meža dienesta Medību daļas speciālisti atgādina, ka Latvijā vilku galvenais barības objekts ir savvaļas pārnadži – stirnas, staltbrieži un mežacūkas. Pēdējos gados pieaudzis ziņojumu skaits par vilku uzbrukumiem mājlopiem, lielākos postījumus nodarot aitu audzētājiem, tomēr šogad deviņos gadījumos cietuši arī suņi. Konkrētie vilku uzbrukumu gadījumi suņiem fiksēti Austrumlatgales virsmežniecības uzraudzībā esošajā teritorijā – Balvu, Ludzas un Rēzeknes novados.

“Suns kā vilka medību objekts saistāms ar indivīdu, kuram savvaļā ir apgrūtināta medījuma ieguve. Tas var būt vecs vai fiziskas traumas guvis atsevišķs indivīds vai pāris vilku, kuri nedzīvo barā, bet meklē savu teritoriju. Ja vilkam ir bijusi iespēja viegli nomedīt suni, ļoti ticams, ka tas šādu iespēju izmantos arī turpmāk. Tādēļ šādi indivīdi no vilku populācijas būtu jāizņem primāri,” uzsver Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Lai pasargātu mājdzīvniekus no iespējama vilku uzbrukuma Valsts meža dienesta Medību daļas speciālisti iesaka:
– Ja vilks vairākas reizes dažu dienu laikā novērojams māju tuvumā, informēt par to tuvāko mednieku kolektīvu. Informāciju par mednieku kolektīviem var saņemt Valsts meža dienesta mežniecībās;
– Ja netālu no apdzīvotas vietas manīti vilki ar netipisku uzvedību, piemēram, tādi, kas zaudējuši dabiskās bailes no cilvēka un regulāri manāmi klaiņojot, informēt tuvāko mednieku kolektīvu;
– Neturēt suņus pie ķēdes. To šobrīd ierobežo arī normatīvie akti. Ja sunim nav iespējas aizbēgt un patverties vietā, kur vilks netiek klāt, tas var kļūt par vieglu medījumu plēsējam. Arī žogs ap māju atturēs nelūgto ciemiņu.

Valsts meža dienests aicina medniekus primāri medīt vilkus tajās medību platībās, kurās ir saņemtas ziņas par vilkiem ar netipisku uzvedību un medību platībās, kurās ir fiksēti vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem.

Šogad Valsts meža dienests ir saņēmis 48 ziņojumus par vilku uzbrukumiem mājlopiem un mājdzīvniekiem. Dienests aicina ziņot par katru vilku uzbrukumu, jo tikai tie uzbrukumi, kura sekas pārbaudījuši dienesta speciālisti, tiek oficiāli atzīti par notikušiem, un tas ļauj pēc iespējas operatīvāk pieņemtu nepieciešamos drošības pasākumus.

Suņi atšķirībā no vilkiem ar savu medījumu spēlējas. Kas vainojams pie klaiņojošo suņu problēmas?

Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu

Saistītie raksti

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Video. Vilks ļoti drošs, jo nāca virsū strādājošam ekskavātoram
3 stundas
ME
Medības
Klausies!
Ja ēdams, tad medījams – Erlends Sebris. “Šauj garām!” #197 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Asinspēdas meklēšana: mīti, kļūdas un risinājumi
Ekskluzīvi 15. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi novērtēt līdz divus gadus jaunu staltbriežu bulli? Padomi jaunajiem medniekiem #1
Ekskluzīvi 14. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Ekskluzīvi 13. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kas meklē, tas atrod! Divas stundas pēc pīles. Mednieka dienasgrāmata #21
Ekskluzīvi 8. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Ekskluzīvi 6. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Katrā jau bišķiņ tas maliķa gēns sēd iekšā! Arvīds Ozols. “Šauj garām!” #194 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2023
Kate Šterna
Aprīkojums
Praktisks padoms. Karamele briežiem. Pārējiem… nav aizliegta!
27. augusts, 2023
Linda Dombrovska
Pieredze
NEPATĪKAMI SKATI! Nomedī briesmīga izskata stirnāzi – mušas to dzīvu apēdušas
Ekskluzīvi 24. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilnis Jaunzems par to, kā medniekiem nešaut garām. “Šauj garām!” #193 epizode
Ekskluzīvi 23. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par mednieku nevar kļūt 40 stundās. Minhauzens 2023. “Šauj garām!” #192 epizode
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki nezina, kā lasīt mežu – Māris Simanovičs. “Šauj garām!” #191 epizode
Ekskluzīvi 9. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO! Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” atklāšana
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
REZULTĀTI. Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” foto un video – apbalvošana
Ekskluzīvi 6. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Postījumi aug, vai būs sankcijas? “Šauj garām!” #190 epizode
Ekskluzīvi 2. augusts, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
VIDEO un FOTO! Dupletu šaušana un tēmēkļa izloze. Kā aizvadīts mednieku līgas finālposms?
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
FOTO un VIDEO! Kur nedēļas laikā apgūt medību zinību esenci? Atskats uz nometni Vanaga acs 2023
Ekskluzīvi 31. jūlijs, 2023
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO! Tik lieli ragi! Cik aļņu var būt vienā laukā? Filmēts ar Pulsar Thermion XQ50 Pro LRF
27. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vai visas medības būs jāpiesaka? Valters Lūsis. “Šauj garām!” #189 epizode
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Informatīvais seminārs “Mednis” par koplīgumu medību atļauju sadali
Ekskluzīvi 21. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas pozīciju pamats un ieroča pielāgošana. “Izaicinājums 2023”. Noderīgi padomi
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilks – dzīvas miesas ēdājs! Aivars Dundurs. “Šauj garām!” #188 epizode
Ekskluzīvi 19. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki kā bezmaksas naktssargi? Grozījumi Medību likumā! “Šauj garām!” #187 epizode
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam HikMicro RAPTOR RQ50LN termālo binokli. Video bloga #52 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Viss Latvijā turas tikai uz entuziasmu. Uģis Dronka. “Šauj garām!” #186 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam Alpen Apex termo monokli ar 54 mm lēcu. Video bloga #51 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Labākie laika apstākļi, kad doties medībās. Praktiskais seminārs #28
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Nofilmē, kā vilks uz mežu aizvelk vēl dzīvu briežu gotiņu. NEPATĪKAMI SKATI!
Speciālreportāža 3. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Meža dzīvniekus vajag tikai medniekiem – Viesturs Arklons. “Šauj garām!” #185 epizode
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2023

Lasītākie