Pieredze

Lasītājs jautā. Dot vai nedot sunim grauzt ragus?0


Dot vai nedot sunim grauzt ragu?
Dot vai nedot sunim grauzt ragu?
Foto iesūtījis lasītājs

Aprunājoties ar medību suņu īpašniekiem, daudzi atzīst, ka lielākā daļa saviem četrkājainajiem palīgiem ragu graušanu neliedz. Tas ir visai loģiski – zooveikalos šie graužamie kārumi maksā bargu naudu, toties medniekiem tie ir daudz brīvāk pieejami. Un tomēr arī mednieku sabiedrībā viedokļi atšķiras, un kāds lasītājs satraucies jautā: “Runā, ka, graužot pārnadžu ragus, tie siekalu iedarbībā pārvēršas šķiedrās, kas varētu kaitēt suņa zarnu traktam un zobiem. Drošs paliek drošs, pagaidām esmu savam krievu medību spanielam atņēmis visus ragus. It kā zooveikalos tos tirgo, tātad tiem nevajadzētu būt kaitīgiem, bet, no otras puses raugoties, arī cigaretes taču ir iespējams nopirkt… Arī veterinārārstu viedoklis nav viennozīmīgs, tāpēc netiekam skaidrībā – dot vai nedot sunim grauzt ragus?”

Kas sakāms speciālistiem?

Veterinārmedicīnas doktors, LBTU veterinārārsts ar specializāciju stomatoloģijā Agris Ilgažs
“Būtībā kaula veidojumus tiešā veidā savvaļas plēsēji neēd – tie lielākoties apgrauž skrimšļus, zelē jēlādu. Arī tad, kad staigājam pa mežu, reizēm izdodas atrast nokritušos pārnadžu ragus. Jā, reizēm tie ir nedaudz apgrauzti, taču, neskatoties uz to, rodas loģisks jautājums – ja jau tie ir tik uzturvērtībām bagāti, tad kādēļ nav pilnībā nograuzti un ilgu laiku nevienu neinteresējoši mētājas mežā? Reizēm mednieki jautā – kādēļ tad, nomedītam plēsējam, kam par mutes veselību neviens nerūpējas, zobi ir balti un veselīgi? Ir jāsaprot, ka tas lielākoties ir nevis kaulu un ragu, bet gan jēlādas nopelns, kas līdzīgi kā gumija zobus nopulē. Plēsēju zobi jau pēc būtības nav paredzēti ilgai barības košļāšanai, to saberšanas virsma paredz nokošanu un tūlītēju norīšanu. Pastāv uzskats, ka no ragu graušanas vairāk cieš mazo šķirņu suņu zobi, praksē tas izrādās mīts, jo vairāk tie dilst tieši lielajiem suņiem. Jāsaka, galvenā problēma ir tieši ar kucēniem un jaunajiem suņiem līdz četru gadu vecumam, kad vēl zobi pilnībā nav attīstījušies, tiem aizvien ir pārāk plāns dentīns. Šajā vecumposmā pastāv vislielākais risks, ka četrkājainais palīgs zobus var nejauši aplauzt, kas sunim nozīmē sāpes un diskomfortu, bet saimniekam – liekus izdevumus veterinārārsta kabinetā.
Ragu sakarā bieži vien tiek minēti ieguvumi, kas rodas no to sastāvā esošajām minerālvielām, taču tas ir aktuāli vien ar priekšnosacījumu, ka gremošanas trakts spēj šos lielmolekulāros savienojumus sadalīt. Ņemot vērā nokošanas un norīšanas īpatnību, suņa zarnu traktā, visticamāk, nonāks pārāk lieli ragu gabali, lai kuņģa sula tos spētu pienācīgi sadalīt. Labākajā gadījumā tie nedos nekādu efektu, bet sliktākajā – zarnas ar laiku var pat nosprostoties.
Šo iemeslu dēļ ragu vietā būtu labāk sunim piedāvāt kaltējumus, piemēram, trahejas un ausis, vai graušanai speciāli izstrādātos kārumus, piemēram, visiem labi zināmo Dentastix. Šiem graužamajiem kārumiem ir arī savi plusi – tie ne vien tīra zobus, stiprina gremošanas muskulatūru, bet arī vienkārši nodarbina mīluli. Lai rūpētos par zobu tīrību un veselību, var izvēlēties arī īpašu šim mērķim paredzētu sauso barību, taču noteikti nedrīkst aizmirst par regulāru zobu tīrīšanu. Paļauties uz to, ka graužamie kārumi vien var nodrošināt suņa zobu tīrību, būtu tāpat kā cilvēkam cerēt, ka košļājamā gumija aizstās ikdienišķo zobu tīrīšanu.”

Veterinārmedicīnas maģistre, mājdzīvnieku svaigās barošanas konsultante Ilze Pētersone
“Runājot par raga cietību – tas nav mīkstāks par jebkuru citu skeleta kaulu. Ir nelielas atšķirības starp brieža un aļņa ragu, bet tie tik un tā ir cieti un grūti graužami. Tiesa, salīdzinājumā ar kaulu rags neplaisā tik lielās šķēpelēs. Tas ir daudz saudzīgāk gremošanas traktam, taču joprojām netiek izslēgta iespēja nolauzt zobu, kas sunim būs ļoti sāpīgs piedzīvojums un, visticamāk, beigsies ar zoba ekstrakciju. Ragu graušana ir neviennozīmīgs jautājums – citiem suņiem mūža garumā problēmu nav, citi satraumējas. Sliktākais ir tad, ja rodas zarnu aizsprostojums, taču tas visbiežāk rodas dzīvniekiem, kam tiek doti zooveikalos nopērkamie ragi, kas ir sazāģēti mazos gabaliņos. Tos suņi mēdz norīt veselus, tādēļ, izvēloties graužamo kārumu, to ir svarīgi pielāgot suņa izmēram. Ideāli, ka ragu var piedāvāt veselā veidā, bet bieži vien suni tas neinteresēs, jo tas nebūs tik smaržīgs kā porainās kaula smadzenes raga iekšpusē. Mani suņi veselu ragu tikai panēsā riņķī, bet labprātāk izvēlas citus gaļīgākus kaulus vai brieža kājas ar ādu. Tādēļ, ja ragus tomēr zāģē, tad tie jāsazāģē lielākos gabalos, ko nevar norīt.

Kad ragu sazāģē, var ieraudzīt tā poraino iekšpusi – tieši tā ir gana smaržīga, lai ieinteresētu suni. Ja tomēr ragu sunim piedāvā, noteikti nevajadzētu to sazāģēt mazos, viegli norijamos gabaliņos.
Foto: Emīlija Mariševa

Kas jāsaprot attiecībā uz zobu nodeldēšanu – to var panākt, arī bieži spēlējoties ar bumbiņām, tādēļ viss, tostarp arī ragi, ir jāpiedāvā ar mēru. Zobu dilšanas ātrumu lielā mērā ietekmē arī šķirne, ģenētika, pat graušanas temperaments. Tādēļ, ka ragi pastāvīgi aug, tie ir bagātīgi ar minerālvielām – kalciju, fosforu, magniju, nātriju un citiem vērtīgiem mikroelementiem, bet šī uzturvērtība nav daudz augstāka par to, ko piedāvā skeleta kauls. Jautājums – vai šai nelielajai atšķirībai ir kritiska nozīme? Domāju, ja suns ikdienā tiek barots veselīgi, viņš jau saņem visas organismam nepieciešamās vielas. Nav tā, ka tieši rags uzturam dotu kaut ko tādu, bez kā nevarētu iztikt. Var saberztu raga pulveri likt klāt pamatbarībai, taču nevajag pārspīlēt, pretējā gadījumā var rasties aizcietējums.
Runājot par alternatīvām, kā svaigās barošanas konsultante teiktu, ka mākslīgie kārumi nudien labāki par ragiem vai kauliem nebūs. Piemēram, veikalos nopērkamās ādas nereti ir mākslīgi apstrādātas ar dažādām skābēm, ar tām suns var aizrīties, jo tās mēdz uzbriest, attīties vaļā un lielos gabalos nokļūt barības vadā. Savukārt dabiskās, medībās iegūtās ādas būs pat ļoti derīgas, jo tās vienlaikus tīrīs arī zobus. Tāpat arī svaigas vai kaltētas ausis, lielās locītavas, arī nagi, kas būs mīkstāki par ragu un nebūs tik viegli norijami.”

Vai ragus mēdz grauzt savvaļas plēsēji?

Bet kā ir ar savvaļā sastopamo plēsēju, piemēram, vilku, lūšu un lapsu diētu? Stāsta Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks, bioloģijas doktors Jānis Ozoliņš: “Varu tikai apgalvot, ka vilku un lūšu diētā, kuru mēs pētām, pārnadžu nomesto ragu atliekas nav atrastas. Arī literatūrā par to neesmu neko lasījis. Tas gan neizslēdz iespēju, ka kādu svaigi nomestu ragu kāds vilks vai lapsa nepakošļā vai nepārnes uz citu vietu. Uz nomestiem ragiem bieži gan var redzēt sīko grauzēju zobu pēdas.”

Secinājumi

Dot vai nedot? Izskatās, ka arī šajā gadījumā patiesība slēpjas nevis vienvārdīgā atbildē, bet gan paša saimnieka saprātīgi pieņemtajos lēmumos. Ja sunim rags tomēr tiek piedāvāts, tas jādara ar mēru, bet vislabāk būtu izvēlēties citas dabiskās alternatīvas, piemēram, dažādus kaltējumus.

Par medību suņiem un asinspēdu. “Šauj garām!” #49 epizode

Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

Saistītie raksti

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Slazds līdz pusei ūdenī un šaušana šaušanas pēc! “Šauj garām!” #172 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ragu drudzis, kriminālpārkāpumi un maksa par rācijām. “Šauj garām!” #171 epizode
Ekskluzīvi 22. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Sezonas kartes, bebru piebarošana un kad katastrofa nav nekas īpašs. Šauj garām!” #170 epizode
Ekskluzīvi 15. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Informatīvais seminārs klubu vadītājiem par lietotnes “Mednis” ieviešanu
Speciālreportāža 14. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas skola #2. Ieplecošana – trīs pozīcijas
Ekskluzīvi 14. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
“Mednis” ir izdējis trešo olu! Mežacūkām nebūs savilcēju. “Šauj garām!” #169 epizode
Ekskluzīvi 8. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Ja nomedī nepareizi, tad aprok! Dobeles trofeju izstādes secinājumi. “Šauj garām!” ekstra #38
Ekskluzīvi 7. marts, 2023
Sintija Dozberga
Aprīkojums
Bore Snake – rīks medniekiem, kam patīk kopt ieroča stobru
Ekskluzīvi 3. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Šauj garām! dalībniekiem #32. Juris Lazdiņš par dažādām problēmām – ekskluzīva informācija par Medni
Ekskluzīvi 2. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vai policija medniekus padara par pārkāpējiem? “Šauj garām!” #168 epizode
Ekskluzīvi 1. marts, 2023
LL
Lielais Loms
Pieredze
Bez uzraudzības atstāti klaiņojoši suņi iedzen jūrā briežu teļu! Aculiecinieka video
25. februāris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Lidl vakuuma pakotāja tests. Funkcionalitāte, vakuumošanas laiks un citas fīčas
Ekskluzīvi 24. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
“Kāda eža pēc ar tozeni jābrauc uz pīlēm?” “Šauj garām!” #167 epizode
Ekskluzīvi 22. februāris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
What the h..ll? Tas ir Hellcat binoklis Razor HD!
Ekskluzīvi 21. februāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Pieredzējusi lācene atgriezīsies pie lācēniem! Igaunijas pieredze. “Šauj garām!” ekstra #36
Ekskluzīvi 15. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Caunu Janka un Rīmdari. Kas kopīgs caunu medībām un repam? “Šauj garām!” #166 epizode
Ekskluzīvi 15. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par PVD ārštata palīgiem, smirdīgām cūkām un kaiju jūrā. “Šauj garām!” #165 epizode
Ekskluzīvi 8. februāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Jaunaudžu kopēji Limbažu pusē uziet midzeni ar lācēniem! Aculiecinieka video
Speciālreportāža 3. februāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Medību demonizācija, svina aizliegumu un medību izstāde Dortmundē. “Šauj garām!” #164 epizode
Ekskluzīvi 1. februāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā sacirst medījumu. Praktiskais seminārs #25
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kuilis, suns un dzelzs zirgs! Mednieka dienasgrāmata #18
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par izsolītām medību platībām, barotavu aizvākšanu un lauztiem līgumiem. “Šauj garām!” #163 epizode
Ekskluzīvi 25. janvāris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Ar binokli nomēra objektu 3000 m attālumā? Izrādās, ka var!
19. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
30-06 kalibrs opīšiem, 6,5×55 – pilsētas švītiņiem. “Šauj garām!” #162 epizode
Ekskluzīvi 18. janvāris, 2023
Sintija Dozberga
Pieredze
Kārlis Dadeiks: “Man nav lielākas cieņas pret mednieku pat ar trīsdesmit gadu stāžu, kad, atbraucot uz šautuvi, viņš palūdz, lai pamāca šaut!”
Ekskluzīvi 16. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kura munīcija aptur labāk, karabīnes izvēles kritēriji. “Šauj garām!” #161 epozide
Ekskluzīvi 11. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Būtiskākās kļūdas un padomi. Kā pareizi ierīkot mākslīgās pīļu ligzdas
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Medījuma pirmapstrāde – izvēdināšana soli pa solim. Praktisks padoms. UZMANĪBU REĀLI MEDĪBU SKATI
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Praktiskais seminārs #2. Caunu ķeršana ar lamatām – ieteikumi un kļūdas
Ekskluzīvi 17. februāris, 2022
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
VIDEO! Nomaini tēmēkli ātri un ērti! Dentler sistēmas priekšrocības
Ekskluzīvi 7. janvāris, 2023

Lasītākie