Apsekojot būvobjektu pie Latvijas – Krievijas robežas, Sandris Koževņikovs kopā ar būvdarbu vadītāju satikuši pašu meža saimnieku – brūno lāci. Satikšanās beigusies veiksmīgi, lai gan Sandra dzimtā ir gadījums, kad lācis viņa vecvecvectēvam noplēsis skalpu…
“Esmu darba aizsardzības koordinators un ikdienā neesmu būvobjektā uz vietas. 8. augustā kopā ar būvdarbu vadītāju devāmies uz būvobjektu. Gājām pa meža stigu un būvdarbu vadītājs teica: “Paskaties, kas tev zem kājām!” Tur bija odze. Odzi, protams, biju redzējis arī iepriekš. Alūksnes pusē to ir tikpat daudz, cik skudru mežā! Izņēmu telefonu un nofilmēju rāpuli.
Tikko biju beidzis filmēt, kā būvdarbu vadītājs saka, paskaties, lācis! Paskatījos viņa norādītajā virzienā un priekšā nedaudz pa kreisi patiešām stāvēja lācis! Atlika tikai vēlreiz ieslēgt tālruņa kameru…
Lācis no sākuma bija nedaudz mums priekšā pa kreisi, bet pēc tam iznāca tieši tur, kur mums jāiet. Redzējām lāča muguru, un tad viņš piecēlās kājās. Sajūtas nebija ļoti patīkamas. Šķita, ka lācis cenšas mūs ielenkt. Pats meža saimnieks bija iznācis ar mums apsveicināties… No uztraukuma kājas šķita ieaugušas zemē. Ar prātu sapratu, ja skriesim, būsim lācim ļoti interesants medījums. Taču lācim šoreiz bija citi plāni, un viņš devās savās gaitās.
Kad bijām drošībā, atcerējos savu vecvecvectēvu. Viņš bija mednieks un dzīvoja Alūksnes pusē. Tajos laikos mednieki pēc medībām bisi, ja nebija šauts, neizlādēja un patronas atstāja stobrā. Ejot kopā ar suņiem, viņš bija saticies ar lāci. Viena patrona izsprāgusi, otra nē un lācis tika savainots…
Lācis metās vecvecvectēvam virsū un nogāza gar zemi. Pieturēja ar vienu ķepu, bet ar otru atgaiņājās no suņiem. Cīņas karstumā lācis ar nagu atplēsa medniekam skalpu… Beidzot suņi panāca savu un lācis mednieku atbrīvoja. Viņam izdevās atgriezties mājās un ar tautas līdzekļiem pat dziedēt savas brūces. Savukārt citi mednieki sapulcējās un nomedīja lāci, kas bija uzbrucis cilvēkam. Interesanti, ka tajā vietā, kur viņam uzbruka, vecvecvectēvs bija pametis gan savas drēbes, gan ieroci, gan medību somu. Lācis to visu bija sakrāvis skaistā čupiņā. Tā bija viņa trofeja…
Man saslēdzās šis stāsts ar paša pārdzīvojumiem, un es sapratu, ka lācis ir atnācis arī pēc manis…
No vienas puses – prieks par šādu negaidītu tikšanos ar meža saimnieku, no otras – uztraukums par situācijas iespējamo attīstību. Un pāri visam – liela bezpalīdzības sajūta lāča pastiprinātas intereses gadījumā…”
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.
Kad jūs žļambā lācis, izliecieties, ka jums nesāp! “Šauj garām!” #242 epizode
Kāmasūtra ar slotas kātu. Mārtiņu Gaņģi motivē uzvaras. “Šauj garām!” #243 epizode
Abonē žurnālu Medības!