
Ceturtdien (3.jūlijs, 2025) Rumānijā dzīvību zaudējis motociklists – tūrists no Itālijas, kuru saplosījis lācis pēc tam, kad viņš bija mēģinājis uzņemt selfiju ar lāci. Dažādi ziņu avoti informē, ka tā bijusi lācene ar lācēniem.
49 gadus vecais itāļu tūrists Omārs Farangs Zins brauca ar motociklu pa Karpatu kalniem Rumānijas centrālajā Ardžešas reģionā, kad viņam uzbruka lācis, kuru tūrists visticamāk bija izprovocējis uz šādu rīcību, un ievilka tā ķermeni stāvā gravā.
Policija un neatliekamās palīdzības dienesti kopīgā paziņojumā norādīja, ka par uzbrukumu viņiem ziņojuši citi tūristi. Pēc stundas ilgas meklēšanas Omaru atrada jau bez dzīvības pazīmēm par spīti izturīgajam motociklista apģērbam un ķiverei.
„Diemžēl, kad ieradāmies notikuma vietā, viņš jau bija miris,” medijiem stāstīja kalnu glābšanas dienesta vadītājs. „Ievainojumi bija ārkārtīgi smagi. Pat ķivere un pilns aizsargtērps viņu neglāba,” viņš piebilda. Tiek ziņots, ka upuris bija novietojis savu motociklu pie brīdinājuma zīmes, uz kuras rakstīts: „Nedrīkst barot lāčus.”
„Mans padoms ir vienkāršs – nestājieties, nebarojiet viņus un turieties pa gabalu,” viņš uzsvēra.
Tikai dienu pirms traģiskā notikuma motociklists savā Facebook profilā bija publicējis vairākus attēlus ar lielu lāci, kas atradās pārsteidzoši tuvu Omāram. Viņš dalījās arī ar selfiju, kurā pozē kopā ar lāci – fotogrāfijā viņš redzams smaidīgs, neapzinoties tuvojošos traģēdiju. Citā, atsevišķi uzņemtā video, Omārs redzams braucam ar motociklu gar lāci, kas sēž ceļa malā.
“Re, kur lācis!”, viņš dzirdams sakām. “Cik skaisti. Tas nāk man virsū.”
Vēlāk Rumānijas varasiestādes apstiprināja, ka lācis ir eitanazēts.
Rumānijā mīt lielākā brūno lāču populācija Eiropas Savienībā. Cilvēku un lāču sastapšanās pēdējos gados kļūst aizvien biežākas, vairāki letāli incidenti raisījuši aicinājumus pēc skaidrākiem regulējumiem un preventīvu pasākumu stiprināšanas. Daudzi norāda uz to, ka pie ievērojamā lāču skaita pieauguma un pieaugušā incidentu skaita vainojams pirms vairākiem gadiem ieviestais lāču medību aizliegums. Pagājušā gadā medības atkal tika atjaunotas, bet ļoti ierobežotā skaitā.Lai kontrolētu lāču populācijas lielumu un izņemtu dzīvniekus, kas pieraduši apmeklēt pilsētas pārtikas meklējumos, pagājušajā gadā Rumānijas parlaments noteica ikgadējo lāču nomedīšanas kvotu līdz 481 indivīdam gadā.
Pagājušajā gadā kāda pusaudze gāja bojā, kad nikns lācis viņai uzbruka pārgājiena laikā. Dzīvnieks meiteni nometis no aptuveni 100 metru augstas klints. 19 gadus vecā jauniete cieta nāvējošā uzbrukumā Bucegi kalnos centrālajā Rumānijā pagājušā gada jūlijā, un viss notika viņas šausmās sastingušā drauga acu priekšā.
Pēc meitenes drauga teiktā, lācis vispirms sagrābis pusaudzei kāju un aizvilcis viņu nost no takas, pēc tam metis lejā no klints. Kad glābēji ieradās notikuma vietā, viņi atrada niknu, rūcošu lāci, kas riņķoja ap meitenes ķermeni.
Rumānijā brūno lāču populācija, pēc vairāku gadu DNS pētījuma sākotnējiem rezultātiem, tiek lēsta no 10 000 līdz 13 000 indivīdu, un varasiestādēm kļūst arvien grūtāk nodrošināt iedzīvotāju un tūristu drošību kalnu pilsētās. Pēc Vides ministrijas datiem, pēdējo divdesmit gadu laikā lāču uzbrukumos dzīvību zaudējuši gandrīz 30 cilvēki. Lāču sastapšanas gadījumi Rumānijā ir bieži, un vietējie mediji regulāri ziņo par uzbrukumiem gan cilvēkiem, gan mājlopiem.
Dabas aizstāvji norāda, ka šī traģēdija atklāj dziļākas problēmas Rumānijas savvaļas dzīvnieku pārvaldībā. Vides organizācijas Agent Green dibinātājs Gabriels Pauns uzsver, ka galvenā problēma nav lāču pārpopulācija, bet saimnieciskā un institucionālā nolaidība.
„Atkārtotās traģēdijas pie Transfagarasa ceļa ir vairāku kļūmju sekas – tūristi apstājas un mijiedarbojas ar savvaļas dzīvniekiem, vietējās varas iestādes nepietiekami aktīvi dzen lāčus atpakaļ mežā, bet valsts – īpaši Vides ministrija – nav ieviesusi efektīvu plānu cilvēku un savvaļas dzīvnieku līdzāspastāvēšanai,” norāda Pauns.
Savukārt savvaļas dzīvnieku eksperti uzskata, ka ir nepieciešami stingrāki sodi, lai novērstu līdzīgus nāves gadījumus. „Risinājums, manuprāt, ir vienkāršs: lielāki naudas sodi un pat cietumsodi tiem, kuri baro lāčus vai apstājas, lai tos fotografētu.”
Savvaļas dzīvnieku eksperti norāda, ka uzbrukumu skaita pieaugums ir tieši saistīts ar cilvēku rīcību, tostarp dzīvotņu iznīcināšanu, ko veicina apbūve, mežizstrāde un klimata pārmaiņas. Lāčus piesaista arī atkritumu izgāztuves pilsētu nomalēs un pamesta pārtikai, norāda eksperti. Savvaļas dzīvnieku speciālisti kritizē atbildīgās institūcijas par nepietiekamu rīcību, lai stiprinātu preventīvos pasākumus, tostarp elektrisko žogu uzstādīšanu un efektīvāku atkritumu apsaimniekošanu.
Tomēr Rumānijas mednieki norāda, ka jāatjauno kontrolētas un legālas lāču medības, samazinot lāču skaitu, lai šīs problēmas sāktu risināt.
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Žurnāla Medības jūlija numurā lasi par limitiem
