Pieredze

Kas ietekmē dzīvnieku aktivitāti? Laika apstākļi0


Pēc lietus dzīvnieki nāk ārā no meža.
Pēc lietus dzīvnieki nāk ārā no meža.
Foto: Linda Dombrovska

Raksts no izdevuma “Mednieka gads 2020”

Lai izskaidrotu neizprotamo, cilvēka dabā ir meklēt likumsakarības. Kas ir tas, uz ko paļaujamies, prognozējot dzīvnieku aktivitāti un, galu galā, medību iznākumu – akli minējumi, pamatoti pieņēmumi, gadiem krāti novērojumi vai varbūt tomēr ticējumi?

Mednieki runā:
● Valters: “Novērots, ka tad, kad ir pilnmēness, tātad gaišāks, cūkas pie barotavas nāk vēlāk. Bet nu to, protams, nevar pieņemt kā teoriju vienmēr un visur.”
● Dzintars: “Pēc maniem vērojumiem jaunā mēnesī dzīvnieki vairāk nāk vakarpusē, bet vecā – pirms saullēkta. Pilnmēnesī cūkas ir ļoti piesardzīgas. Dzird, kā gar lauka malu staigā, bet ārā nenāk.”
● Jānis: “Es īsti neesmu novērojis citu mēness fāžu ietekmi, bet, ja ir pilnmēness, tad ārā nāk ļoti vēlu. Tas laikam ir gaismas dēļ, un dzīvnieki zina, ka ir pamanāmāki. Es domāju, ka nozīme ir laikapstākļu izmaiņām – ja kādu brīdi ir nemainīgi laikapstākļi, tad dzīvnieki uzvedas drošāk un staigā biežāk. Tikko notiek krasas pārmaiņas (uzsnieg sniegs, parādās stiprs vējš vai ilgāku laiku lijis vai tamlīdzīgi), dzīvnieku aktivitāte mazinās. Esmu nomedījis kuilīti un briedi stiprā vējā ar lietu un sniegu, tā ka tas, ka sliktā laikā dzīvnieki ir neaktīvi, nav tiesa.”
● Māris: “Pēdējā laika novērojumi liecina par to, ka visu nosaka populācijas blīvums. Bet aktivitāte uzlabojas nelielā vējā. Bezvējš, stiprs vējš un pilnmēness padara mežacūkas dikti tramīgas. Pilnmēnesī un skaidrā laikā nāk ārā uz lauka ļoti vēlu un ēd visu nakti.”
● Jānis: “Mēness fāzes vairāk ietekmē dzīvnieka aktivitātes laiku, proti, kad tā būs izteiktāka – vakarā vai vēlu naktī, bet ne aktivitāti kā tādu kopumā.”
● Mārcis: “Cik esmu novērojis, atrast, kur atrodas dzīvnieki, var jebkuros apstākļos. Tikai citreiz tie ir uzmanīgi un sevi neatklāj, savukārt citreiz ir viegli pamanāmi atklātās vietās. Taču galvenais nosacījums, manuprāt, ir barības pieejamība. Jo dabā viss ir pakārtots barībai. Gan zāle aug labā augsnē, gan dzīvnieki uzturas tur, kur laba barība (labība, kukurūza, jaunaudzes, barotavas). Dzīvnieki dabā nekad nekustas haotiski, kā pagadās. Tie pārvietojas ar vienu mērķi – paēst. Visas sugas. Ziemā, medījot ar slazdiem, trapera labākie draugi un palīgi ir sals, sniegs un bads.”

Mēness fāzes
Mēness diametrs ir apmēram 3500 kilometru, un tas atrodas nepārtrauktā rotācijā attiecībā pret Zemi. Ap savu asi tas apriņķo 27,3 dienās, un katra Mēness fāze atkārtojas ik pēc 29,5 dienām. Mums ir redzama tikai viena Mēness puse – tā, kas ir pavērsta pret Zemi, un Mēness izskats ir atkarīgs no puses, kuru tobrīd apspīd Saule. Ir četras Mēness fāzes:
1. fāze – jauns Mēness. Mēness atrodas starp Zemi un Sauli, apgaismota ir tā otra puse.
2. fāze – augošs Mēness. Saule apgaismo Mēness labo pusi.
3. fāze – pilns Mēness. Mēness atrodas otrā pusē Zemei, Saule pilnībā apgaismo to pusi, kas vērsta pret Zemi.
4. fāze – dilstošs Mēness. Saule apgaismo Mēness kreiso pusi.

Video. Reportāža no torņa. Par novērojumiem dabā

Viedokļu par dzīvnieku aktivitāti Mēness fāžu ietekmē ir daudz, tie nereti atšķiras, trūkst arī plašu zinātniski pamatotu pētījumu, kas pilnībā apstiprinātu kādu apgalvojumu. Tomēr daudzos mednieku novērojumos ir redzamas līdzīgas tendences, proti, līdz ar pilnmēnesi, kad naktis kļūst gaišākas, dzīvnieki kļūst piesardzīgāki un atklātās vietās parādās vēlāk. Lai vēl pilnīgāk izprastu Mēness fāžu ietekmi, var analizēt meža kameru datus, novērojumus apkopojot tabulā, kā to ir izdarījis mednieks Kristaps Blūms.

Savā pētnieciskajā darbā viņš pievērsās tieši šim jautājumam, praksē pārbaudot dažādos avotos minētos pieņēmumus. Pētījuma autors raksta: “Pētījuma materiālu savākšanai tika izmantota “Uovision UM565-3G” kamera. No 2018. gada 1. janvāra līdz 12. aprīlim tā tika novietota Neretas novada “Saleniekos” pie sāls laizītavas piebarošanas lauka malā. Izpētes laikā no 2018. gada janvāra līdz decembrim tika uzņemtas 5400 bildes, kurās parādās 12 sugu dzīvnieki dažādās diennakts stundās. Apkopojot briežu un stirnu aktivitāti atbilstoši Mēness fāzēm, ir redzams, ka stirnas visvairāk parādās pie sāls laizītavas no 19.00 līdz 6.00 un brieži no 22.00 līdz 4.00. Brieži parādās vēlu pēc saulrieta un agri pirms saullēkta, tie izvēlas tumšākās diennakts stundas. Stirnas pie sāls laizītavām pārsvarā parādās neilgi pirms saulrieta un neilgi pēc saullēkta. Riesta un ragu augšanas laikā stirnas pie sāls laizītavas parādās daudz biežāk. No tabulas datiem ir grūti noteikt Mēness fāžu ietekmi uz medījamo savvaļas dzīvnieku aktivitāti pie sāls laizītavām. Secinu, ka savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku aktivitāti pie sāls laizītavas citi faktori ietekmē daudz vairāk nekā Mēness fāzes.”

Vējš
Atšķirībā no Mēness fāzēm vējš ir krietni pamatojamāks un saprotamāks arguments medību vietas un veida izvēlē. Zinot, ka lielākā daļa medījamo dzīvnieku apdraudējuma noteikšanai galvenokārt izmanto ožu, vējš ir tas, kas var kļūt gan par mednieka labāko draugu, gan ienaidnieku.
Aizraujošas ir lapsu medības ar piesaukšanu – tajās vējam ir izšķiroša nozīme. Nākot uz mānekli, lapsa vienmēr centīsies ieiet vējā, lai saostu potenciālo medījumu, bet, ja gaides vieta būs iekārtota nepareizi, lapsa mednieku saodīs jau no pietiekami liela attāluma un nozudīs bez pēdām. Pretējā gadījumā to ir iespējams piesaukt pat piecu metru attālumā.
Arī zosu medībās vēja virzienam ir nozīme, jo, kā stāsta pieredzējuši zosu mednieki, šie putni uz barošanās laukiem sēžas pret vēju. Medījot uz šiem barošanās laukiem, zosu mānekļus labāk izvietot kāša formā, kura centrā atrodas paši mednieki, bet kāša gals norāda vēja virzienu.

Par vēja nozīmi dzinējmedībās grāmatā “Medniecība” (1943. gads), Arvīds Kalniņš:
“Arī medību laikam ir liela nozīme, pareizu medību plānu izstrādājot. Pirmā loma piekrīt vējam, jo no vispārējā apskata mēs jau zinām, cik laba zvēra oža, un pats par sevi saprotams, ka pret vēju medījumu tikai reti kad izdosies piedzīt mednieku tuvumā. Novērojot vēja virzienu, nav jāpiemirst, ka augsta meža malā vējš arvien pārsviežas, kā tas redzams pievienotajā zīmējumā, un vēl diezgan tālu no mežmalas gaisa strāvai var būt pretējs virziens nekā vispār. Šādos gadījumos medniekam jāstāv vai nu vismaz soļu piecdesmit mežā iekšā, vai arī apmēram tikpat tālu ārpus meža, ja tur ir kur paslēpties un ja ir izredzes medījumu izdzīt uz klajuma. Ja vēja virziens prasītu medījumu dzīšanu uz tādu pusi, kur medījumi labprāt neiet un kur nav medījumu taku, tad ar vēja virzienu var nerēķināties. Mastā vēja pusē ieteicams medniekiem stāvēt uz paaugstinājumiem, pat uz malkas grēdām vai augstākiem celmiem.”

Kā aizbiedēt mežacūkas? Sakosta kamera, izrakta muca – mežacūku nedarbi

Par medībām ar pieiešanu, “Lielā Medību grāmata” (1999. gads):
“Medībās ar pieiešanu visvairāk jārespektē medījamā dzīvnieka oža, dzirde, tādēļ medniekam noteikti jāpārvietojas pret vēju vai vismaz šķērsām vējam. Visveiksmīgākās medības ar piezagšanos ir skaidrā laikā pēc vairākām lietainām dienām. Ja vakarā vai naktī bijis stiprs pērkona negaiss, bet laiks noskaidrojies pirms rītausmas, tad medības ar piezagšanos var būt sevišķi veiksmīgas, jo zvēriem nepatīk no koku zariem vēl ilgi pēc lietus pilošās ūdens lāses, tādēļ tie pārvietojas uz izcirtumiem un citām klajākām vietām, kur saule apžāvē spalvu.”

Secinājumi
Faktoru, kas potenciāli var ietekmēt medījamo dzīvnieku kustību, līdz ar to arī medību veiksmi, ir ārkārtīgi daudz. Tie var būt iepriekš paredzami un nosakāmi, piemēram, vēja virziens, līdz ar to reizēm varam rīkoties, lai situāciju pavērstu par labu sev, tomēr ir arī neskaitāmi daudz citu faktoru, kurus paredzēt un ietekmēt būs grūti. Kaut vai trokšņaini sēņotāji, kuriem, protams, mežā atrasties ir tikpat lielas tiesības, tomēr nez no kurienes pēkšņi ierodas visnepiemērotākajā brīdī. Dabā ir grūti, ja ne pat neiespējami, atrast divas identiskas, blakusapstākļu neietekmētas vides, kurās veikt pētījumus un neapšaubāmi noteikt skaidras sakarības starp dzīvnieku pārvietošanās laikiem un konkrētiem apstākļiem. Tāpēc atliek vien doties dabā, vērot, meklēt korelācijas un izdarīt secinājumus pašiem.

Kā to dara lāči? Staicelē meža kamera nofilmē lāču pāri. Lāčiem riests ir maijā-jūlijā 18+

Izdevums Mednieka gads 2022

Par aļņu un citu medījamo dzīvnieku apstrādi lasi pielikumā “Medījumu gaļa”

Saistītie raksti

MEDĪBAS + PIELIKUMI = 6 žurnāli + 2 pielikumi

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Apgāžam mītus par lodes jaudu! Kā to ietekmē klusinātājs
Ekskluzīvi 20 stundas
ME
Medības
Uncategorized
Izlikt asinspēdu un lasīt suni. Praktiskais seminārs #53
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kur pasūtīt medību torni? Dažādi veidi, piegāde visā Latvijā!
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Atgaiņāties no lāča ar cirvi, staigāt tikai pa iezīmētām takām un sargāt suņus. Meža ziņas #6
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kompakts dizains, lēcā iebūvēts tālmērs un jaudīgs sensors. GPSPRO jaunumi aprīlī
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Piešaut ieroci, nestabili kronšteini, kā reaģēt jebkurā medību situācija. “Šauj garām!” #279 epizode
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Kas jādara, lai šautu kā olimpietis? Hakhan Dahlby ieteikumi medniekiem un sporta šāvējiem
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Cope
Slinkās Latvijas zivis, parastas laivas un 400 kg motori. Laivu apskats: Outdoor Riga 2025
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Apģērbs, kas pasargā no ērcēm, medību torņi un aktuālais termiķu pasaulē. Outroor Riga 3. diena
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Preces patriotiem, lūsis ķer stirnas, it kā normāls binoklis. Outroor Riga 2. diena
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Redaktores izvēle aprīlī: Laikam mīļākie gumijnieki Treksta Lofoten Neo 18”
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaudīgas lēcas un karstākie jaunumi medniekiem. Atskats no izstādes “Pavasaris 2025”
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Džentlmeņa komplekts medībām no Pixfra
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Medības vajadzīgas, lai tostarp novērstu postījumus; bebrkopības kursi! “Šauj garām!” #278 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Kā iztīrīt ieroci pēc kārtīgas šaušanas? Testējam līdzekļus no Ukrainas
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Inspektors nav bieds medniekam. Ko par Medni domā mednieki un amatpersonas?
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Skaties, mācies, trāpi! Kā ShotKam stobra kamera var palīdzēt šaušanas treniņos
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Praktiski padomi. Kā izaicināt bebru uz kautiņu. Bebru medības postījumu vietās
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Latvijā ražotas lodes droniem, optiskais zūms termiķim un padomi medniekiem no četrkārtēja olimpieša
Ekskluzīvi 4. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ierīce visām situācijām un regulē asumu ar pirkstu. Ar ThermTec Wild 650D uz bebriem
Ekskluzīvi 3. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 1. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. “Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Virtuve
Medīt var visu, kas kustās, tik jāapēd uz vietas. Pokijs mednieku gaumē. No dabas līdz galdam #16
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Ekskluzīvi 28. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Ekskluzīvi 27. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Gribi trīs lapsas vienā vakarā? Trenējies ar maseni un būs!
Ekskluzīvi 25. marts, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Ragu meklēšana vai nelikumīgas medības? Kā nepārkāpt Medību likumu un noteikumus!
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa, jeb medības ar Pulsar Thermion 2 LRF XL60
Ekskluzīvi 17. marts, 2025

Lasītākie