
Ikdnedēļas ziņojumā par Āfrikas cūku mēra uzliesmojumiem, ko nosūta Pārtikas un veterinārais dienests, redzams, ka pieaudzis slimo mežacūku skaits. Kopā visā Latvijā no 14. līdz 20. aprīlim konstatētas 4 slimas mežacūkas. Kopā 2025. gadā konstatētas 744 ar mēri slimas mežacūkas, kas ir par 229 vairāk nekā pērn šajā pašā laika periodā. Kopā skarti 26 novadi un 120 pagasti, un 3 pilsētas teritorijas.

Līdzšinējā pieredze Baltijas valstīs un Polijā liecina, ka meža cūkas ir Āfrikas cūku mēra (ĀCM) rezervuārs un izplatītājs. Būtiskākie slimības izplatīšanās ceļi ir dzīvniekiem kontaktējoties ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem, kā arī būtiska loma vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā dabā ir meža cūku līķiem. ĀCM vīruss ir ārkārtīgi izturīgs. Atšķirībā no Klasiskā cūku mēra (KCM), izveidojušās antivielas dzīvniekiem imunitāti neveido un nepasargā no atkārtotas saslimšanas. Šī iemesla dēļ līdz šim vakcīna pret ĀCM nav izstrādātā, kas padara ĀCM apkarošanu meža cūku populācijā ārkārtīgi sarežģītu. Šī iemesla dēļ vienīgais efektīvais veids kā ierobežot ĀCM izplatību, ir radikāli samazināt meža cūku populāciju. Jo īpaši būtiski tas ir teritorijā, kur slimība vēl nav konstatēta.
Efektīvākais veids kā īsā laikā samazināt meža cūku skaitu, ir mērķtiecīga meža cūku mātīšu medīšana.
Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu meža cūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā meža cūka atrasta un saņemt samaksu.
Informēt PVD par atrastajām beigtajām mežacūkām var, zvanot uz tālruni 29394696.
Ņemot vērā to, ka Āfrikas cūku mēris (ĀCM) ir izplatījies teju visā valsts teritorijā un informācijai par mirušām mežacūkām vairs nav izšķirošas nozīmes slimības apkarošanā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no 2025. gada 1. aprīļa pārtrauks maksāt iedzīvotājiem, kuri ziņo par atrastām mirušām mežacūkām.
Samaksa 50 eiro apmērā tika ieviesta laikā, kad ĀCM izplatība mežacūku populācijā bija salīdzinoši zema. Tā stimulēja mirušo mežacūku atradējus ziņot dienestam, tādējādi palīdzot operatīvi atklāt jaunas iespējamās slimības izplatīšanās teritorijas.
Ziņošanas tālrunis 29394696 joprojām darbosies un ikviens, kurš, dodoties dabā, pamanījis mirušu mežacūku, ir aicināts par to ziņot lietotnē WhatsApp, norādot precīzu mežacūkas līķa atrašanās vietu.
Tāpat turpmāk mednieki nesaņems 30 eiro samaksu par paraugu noņemšanu tādās teritorijās nomedītām mežacūkām, kuras PVD nav noteicis par obligātām paraugu noņemšanai. Ja šādu paraugu tomēr nogādās laboratorijā, izmeklējums par valsts budžeta līdzekļiem tiks veikts un mednieks saņems testēšanas pārskatu.
Atgādinām, ka mežacūku obligāta laboratoriskā izmeklēšana ir jāveic visām nomedītām mežacūkām teritorijās, kuras PVD noteicis par obligātām izmeklējumu veikšanai, gadījumos, ja medību laikā mežacūkai konstatē aizdomas par inficēšanos ar ĀCM, neatkarīgi no teritorijas, kurā tā nomedīta, kā arī ja mežacūkas gaļu plānots nogādāt pārtikas aprites uzņēmumā vai mazumtirdzniecībā.
Atgaiņāties no lāča ar cirvi, staigāt tikai pa iezīmētām takām un sargāt suņus. Meža ziņas #6
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
