Pieredze

Ja jums šķiet, ka varēsiet adekvāti reaģēt lāča uzbrukuma laikā, visticamāk kļūdāties2

Foto – Shutterstock

Ziemeļamerikā, kur sastopams gan Latvijā mītošā Eirāzijas brūnā lāča brālēns grizlijlācis, gan Amerikas melnais lācis, lielo plēsēju un cilvēku ceļi krustojas samērā bieži. Lai sevi pasargātu, dodoties medībās vai pārgājienā vietās, kur pastāv risks sastapties ar ķepaini, mednieki un tūristi nereti līdzi ņem lāču atbaidīšanai paredzēto aerosolu, kas darbojas līdzīgi asaru gāzei. Tāpat ir mednieki, kas pašaizsardzības nolūkos somā liek ne vien aerosolu, bet arī pistoli. Tiesa gan jāatgādina, ka šāda prakse tiek īstenota Ziemeļamerikā, un Latvijā pašaizsardzības nolūkiem ieroci atļauts pielietot vien Ieroču aprites likuma XIII nodaļā aprakstītajā kārtībā.

Mednieki, makšķernieki un aktīvās atpūtas cienītāji apzinās, ka apmeklē lāču apdzīvotu vietu, ir bruņojušies ar individuālās aizsardzības līdzekļiem, zina, kā rīkoties, sastopoties ar lāci un tomēr, neskatoties uz to, nelaimes gadījumu netrūkst, turklāt daļa no tiem beidzas arī letāli. Kāpēc tā notiek?

Portāls www.themeateater.com piedāvā interviju ar mednieku no Kanādas Todu Oru, kas 2016. gadā izdzīvojis pēc diviem lāča uzbrukumiem vienas dienas laikā.
“Bija agrs pirmā oktobra rīts, es devos uz platībām lūkot vapiti. Kad uzkāpu kādā kalnā, sev priekšā klajumā apmēram 70 metru attālumā ieraudzīju grizlijlāča mātīti ar diviem mazuļiem. Arī tā mani tūlīt pamanīja, un par laimi uzreiz metās bēgt. Atvieglots nopūtos – acīmredzot, ceļā pagadījies miermīlīgs dzīvnieks,” stāsta cietušais mednieks Tods Ors. “Lai dzīvnieku netraucētu, pagriezos un devos prom pretējā virzienā. Šķiet, biju paspēris vien dažus soļus, kad aizmugurē izdzirdēju troksni, pagriezu galvu un ieraudzīju lāceni. Tā bija apmetusi loku, atstājusi savus mazuļus drošākā vietā un nu straujiem lēkšiem tuvojās man. Kad izrāvu no somas lāču atbaidīšanas aerosolu, jau bija par vēlu – dzīvnieks atradās mazāk kā desmit metru attālumā un uzbruka. Ar plaukstām aizsedzu seju un kaklu, bet lācene paguva vairākas reizes iekosties manā labajā rokā līdz sajuta izsmidzinātā aerosola radīto kairinājumu un pameta mani. Nodomāju, ka briesmas ir garām, tādēļ salasīju mantas un devos prom.”

Lāča uzbrukumā cietušais mednieks Tods Ors
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Kā atzīst mednieks, līdzi viņam bijis gan atbaidīšanai paredzētais aerosols, gan pistole, taču lācene viņu pārsteigusi nesagatavotu, notikumi viens otram sekojuši neticami strauji un iepriekš iztēlotais aizsardzības rīcības plāns izgāzies. Tods stāsta: “Nebija pagājušas ne piecas minūtes, kad aiz muguras atkal sadzirdēju troksni un tūlīt ar acs kaktiņu tieši sev aiz muguras ievēroju to pašu lāceni. Sekoja spēcīgs trieciens mugurā un kritiens ar seju pret zemi. Vienīgais, ko tobrīd spēju vairs izdarīt, bija ar plaukstām aizsegt sprandu. Lācene uzrāpās man uz muguras, ar zobiem pārlauza labās rokas apakšdelmu un izrāva vairākus miesas gabalus. Kliedzu, centos atgaiņāties, bet tas dzīvnieku satracināja vēl vairāk, un es saņēmu kodienus plecā un sānos. Lācene sapurināja mani, pasvieda uz sāniem, bet es atkal apgriezos uz vēdera, atkal aizklāju sprandu. Tā ar visu svaru uzrāpās man uz muguras, jutu kā gurnos iespiežas garie nagi. Aizturējis elpu, centos nekustēties cerībā, ka tā šķitīšu dzīvniekam neinteresants.

Lācene ošņāja manu kaklu, sajutu tās silto elpu. Apzinājos, ka tās zobi jebkurā mirklī var ieurbties manā kaklā.

Tā bija neaprakstāmi baisa sajūta.” Un nudien, brīdi vēlāk lācene devusies prom, atstājot Todu guļam. Soma, kurā glabājās aerosols un pistole, otrā uzbrukuma laikā tika norauta, atstājot mednieku bez jebkādām pašaizsardzības iespējām.
Lūkojoties uz šo baiso incidentu, kļūst skaidrs, ka pat tad, ja līdzi ir pašaizsardzības līdzekļi, ne vienmēr lāča uzbrukumu iespējams tik vienkārši novērst. Turklāt, lai šie līdzekļi kļūtu efektīvi, ar teorētiskām zināšanām nepietiks – tos ir jāprot pielietot arī praktiski.

Klejs Ņūkombs – portāla www.themeateater.com pārstāvis, kas sarunājās ar lācenes uzbrukumā cietušo mednieku – pats dodas uz šautuvi, lai eksperimenta gaitā pārbaudītu savu rīcībspēju reaģēt un aizsargāties improvizētā lāča uzbrukuma situācijā. Viņš atzīst, ka jau vairākus gadus medījis lāču apdzīvotās vietās un pamatlīmenī apguvis arī šaušanu ar pistoli. Vai ar to būs gana, lai vajadzības gadījumā sevi pasargātu?

Reportāža! Lāči Latvijā. Ko darīt?

Vēl pirms praktiskās šaušanas uzsākšanas ir jāapgūst pareiza ieroča sagatavošana tā, lai to varētu izdarīt maksimāli ātri un precīzi. Kā, gatavojoties šaušanai, efektīvi izmantot abas rokas? Kā, izvelkot ieroci, novietot pirkstus, lai tie neaizķeras aiz apģērba? Tās ir nianses, par kurām aizdomājas vien retais, bet kritiskā situācijā var maksāt veselību un dzīvību. Eksperiments turpinās ar šaušanu uz stāvošiem mērķiem apmēram 12 metru distancē jeb attālumā, ko lācis spēj veikt pat mazāk kā trīs sekunžu laikā. Tiek uzstādīts taimeris un šāvieni veikti ar laika kontroli. Pēc neilgas vingrināšanās Klejam šo trīs liktenīgo sekunžu laikā izdodas izvilkt ieroci un veikt apmēram trīs tēmētus šāvienus, kas ir samērā labs rezultāts.
Lai uzdevumu mazliet sarežģītu, talkā tiek ņemta piepūšama bumba, kas atdarinās uzbrūkošu lāci. Šautuves instruktors nostājas aiz Kleja muguras, met bumbu pāri viņa galvai, ļauj tai atsisties pret sienu un brīdī, kad tā atlec un pārvietojas šāvēja virzienā, tiek raidīti šāvieni. Šoreiz mērķa distance un kustības trajektorija nekontrolēti mainās, padarot uzdevumu daudz grūtāku nekā varētu šķist. Klejs atzīst: “Protams, šis uzdevums nespēj pilnībā imitēt lāča uzbrukumu, jo, šāvējs jau pirms mērķa parādīšanās ir gatavs reaģēt. Turklāt viņa virzienā lec mīksta, nekaitīga bumba nevis 300 kilogramus smags, agresīvs plēsējs. Ja jums šķiet, ka tādā situācijā patiešām varēsiet veikt vairākus precīzus šāvienus, jūs visticamāk kļūdāties!”

Lāča uzbrukuma imitācija
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Cita alternatīva ir lāču atbaidīšanai paredzētais aerosols. Tā lietošana ir elementāra – atvieno drošības sprūdu un izpūt aerosola saturu lāča virzienā. Eksperimentā tiek izmantots ar tālvadības pulti kontrolējams, ripojošs mehānisms, uz kura nostiprināts kartona lāča siluets. Tas pārvietojas ar ātrumu 37 kilometri stundā, proti, daudz lēnāk nekā spēj skriet īsts lācis. Klejs nostājas ar muguru pret kartona lāci apmēram desmit metru attālumā un pēc komandas pagriežas un izpūš aerosolu šurp skrienošā lāča virzienā. Silueta attīstītais ātrums šķiet neticami liels un tas jau ir sasniedzis mednieku vēl pirms to īsti skar aerosola kodīgais saturs. Šādā situācijā cilvēku glābt nespētu nekas.
“Viss notika vēl ātrāk nekā biju iztēlojies, turklāt šoreiz tas ir salīdzinoši lēns kartona lācis uz riteņiem, kura uzbrukuma jau biju gatavs. Īsts dzīvnieks cilvēku paspētu notriekt zemē tik ātri, ka nepaspētu ne aci pamirkšķināt,” savos pārdzīvojumos dalās Klejs. “Skaidrs ir tikai viens – lai arī kas tiktu izmantots aizsardzībā pret lāci, šo līdzekli ir jāprot pielietot ļoti prasmīgi un instinktīvi.”

Klejs nostājas ar muguru pret kartona lāci apmēram desmit metru attālumā un pēc komandas pagriežas un izpūš aerosolu šurp skrienošā lāča virzienā.
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Saistītie raksti

Interviju ar lāča uzbrukumā cietušo mednieku Todu Oru un pašaizsardzības eksperimentu skaties portāla www.themeateater.com videoklipā!

Negaidīta tikšanās. Aci pret aci ar lāci Naukšēnu pagastā

Medības + pielikumi!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Jaunaudžu kopēji Limbažu pusē uziet midzeni ar lācēniem! Aculiecinieka video
Speciālreportāža 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Medību demonizācija, svina aizliegumu un medību izstāde Dortmundē. “Šauj garām!” #164 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kā sacirst medījumu. Praktiskais seminārs #25
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kuilis, suns un dzelzs zirgs! Mednieka dienasgrāmata #18
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Par izsolītām medību platībām, barotavu aizvākšanu un lauztiem līgumiem. “Šauj garām!” #163 epizode
Ekskluzīvi 25. janvāris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Ar binokli nomēra objektu 3000 m attālumā? Izrādās, ka var!
19. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
30-06 kalibrs opīšiem, 6,5×55 – pilsētas švītiņiem. “Šauj garām!” #162 epizode
Ekskluzīvi 18. janvāris, 2023
Sintija Dozberga
Pieredze
Kārlis Dadeiks: “Man nav lielākas cieņas pret mednieku pat ar trīsdesmit gadu stāžu, kad, atbraucot uz šautuvi, viņš palūdz, lai pamāca šaut!”
Ekskluzīvi 16. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kura munīcija aptur labāk, karabīnes izvēles kritēriji. “Šauj garām!” #161 epozide
Ekskluzīvi 11. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Būtiskākās kļūdas un padomi. Kā pareizi ierīkot mākslīgās pīļu ligzdas
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Medījuma pirmapstrāde – izvēdināšana soli pa solim. Praktisks padoms. UZMANĪBU REĀLI MEDĪBU SKATI
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Praktiskais seminārs #2. Caunu ķeršana ar lamatām – ieteikumi un kļūdas
Ekskluzīvi 17. februāris, 2022
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
VIDEO! Nomaini tēmēkli ātri un ērti! Dentler sistēmas priekšrocības
Ekskluzīvi 7. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
“Šauj garām!” diskutē! Sabiedrība nekad neuzzinās, kas notika medībās ar ģenerāli
Ekskluzīvi 6. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
“Šauj garām!” tiešraide dalībniekiem #29. Par medībām barotavā, uzliku plusi un mīnusi
Ekskluzīvi 4. janvāris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Lācim pa degunu, neklejojošie aļņi un pirmā palīdzība! “Šauj garām!” #160 epizode
Ekskluzīvi 4. janvāris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Būvējam koka trepi kopā ar Jāni Pūteli. Praktiskais seminārs #23
Ekskluzīvi 2. janvāris, 2023
Sintija Dozberga
Virtuve
Garšīgākā medījuma aknu pastēte, ko būsi ēdis! Recepte
Ekskluzīvi 30. decembris, 2022
LL
Lielais Loms
Cope
Urbji, makšķeres un mānekļi – zemledus makšķerēšanas teorija un prakse
Ekskluzīvi 28. decembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par nozagtiem aļņiem, pelēko zonu un lodēm, kas lido kā meteorīti! “Šauj garām!” #159 epizode
Ekskluzīvi 28. decembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Mazkalibra ieroču nozīme treniņos. Praktiskais seminārs #22
Ekskluzīvi 28. decembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Mistika. Kas nojaucis bebru dambi – interesants novērojums
Ekskluzīvi 27. decembris, 2022
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Seeland Climate – visām dzīves situācijām
Ekskluzīvi 27. decembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Medījamie dzīvnieki. Kā barā atpazīt kuilīti – divi kritēriji
Ekskluzīvi 8. maijs, 2022
LL
Lielais Loms
Cope
VIDEO! Vēdzeles iesācējiem, mānekļi lielām līdakām. Iesaka SIA Ieroči
25. decembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Kā lietot stobra tīrīšanas pastas? Praktiskais seminārs #21
Ekskluzīvi 21. decembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Saruna ar Kasparu Dukaļski – par aļņiem, ģimeni un piedzīvojumiem. “Šauj garām!” #158 epizode
Ekskluzīvi 21. decembris, 2022
LL
Lielais Loms
Cope
Ziemas copes noslēpumi. Sarunas laivā #5
Ekskluzīvi 20. decembris, 2022
ME
Medības
Aprīkojums
Skaties, kāda ir žurnāla Medības abonēšanas loterijas karabīne! CZ 600 Lux
Ekskluzīvi 20. decembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Kā atšķirt vilka pēdu no suņa pēdas? Trīs svarīgi kritēriji
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2022

Lasītākie