Pieredze

Ja jums šķiet, ka varēsiet adekvāti reaģēt lāča uzbrukuma laikā, visticamāk kļūdāties2

Foto – Shutterstock

Ziemeļamerikā, kur sastopams gan Latvijā mītošā Eirāzijas brūnā lāča brālēns grizlijlācis, gan Amerikas melnais lācis, lielo plēsēju un cilvēku ceļi krustojas samērā bieži. Lai sevi pasargātu, dodoties medībās vai pārgājienā vietās, kur pastāv risks sastapties ar ķepaini, mednieki un tūristi nereti līdzi ņem lāču atbaidīšanai paredzēto aerosolu, kas darbojas līdzīgi asaru gāzei. Tāpat ir mednieki, kas pašaizsardzības nolūkos somā liek ne vien aerosolu, bet arī pistoli. Tiesa gan jāatgādina, ka šāda prakse tiek īstenota Ziemeļamerikā, un Latvijā pašaizsardzības nolūkiem ieroci atļauts pielietot vien Ieroču aprites likuma XIII nodaļā aprakstītajā kārtībā.

Mednieki, makšķernieki un aktīvās atpūtas cienītāji apzinās, ka apmeklē lāču apdzīvotu vietu, ir bruņojušies ar individuālās aizsardzības līdzekļiem, zina, kā rīkoties, sastopoties ar lāci un tomēr, neskatoties uz to, nelaimes gadījumu netrūkst, turklāt daļa no tiem beidzas arī letāli. Kāpēc tā notiek?

Portāls www.themeateater.com piedāvā interviju ar mednieku no Kanādas Todu Oru, kas 2016. gadā izdzīvojis pēc diviem lāča uzbrukumiem vienas dienas laikā.
“Bija agrs pirmā oktobra rīts, es devos uz platībām lūkot vapiti. Kad uzkāpu kādā kalnā, sev priekšā klajumā apmēram 70 metru attālumā ieraudzīju grizlijlāča mātīti ar diviem mazuļiem. Arī tā mani tūlīt pamanīja, un par laimi uzreiz metās bēgt. Atvieglots nopūtos – acīmredzot, ceļā pagadījies miermīlīgs dzīvnieks,” stāsta cietušais mednieks Tods Ors. “Lai dzīvnieku netraucētu, pagriezos un devos prom pretējā virzienā. Šķiet, biju paspēris vien dažus soļus, kad aizmugurē izdzirdēju troksni, pagriezu galvu un ieraudzīju lāceni. Tā bija apmetusi loku, atstājusi savus mazuļus drošākā vietā un nu straujiem lēkšiem tuvojās man. Kad izrāvu no somas lāču atbaidīšanas aerosolu, jau bija par vēlu – dzīvnieks atradās mazāk kā desmit metru attālumā un uzbruka. Ar plaukstām aizsedzu seju un kaklu, bet lācene paguva vairākas reizes iekosties manā labajā rokā līdz sajuta izsmidzinātā aerosola radīto kairinājumu un pameta mani. Nodomāju, ka briesmas ir garām, tādēļ salasīju mantas un devos prom.”

Lāča uzbrukumā cietušais mednieks Tods Ors
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Kā atzīst mednieks, līdzi viņam bijis gan atbaidīšanai paredzētais aerosols, gan pistole, taču lācene viņu pārsteigusi nesagatavotu, notikumi viens otram sekojuši neticami strauji un iepriekš iztēlotais aizsardzības rīcības plāns izgāzies. Tods stāsta: “Nebija pagājušas ne piecas minūtes, kad aiz muguras atkal sadzirdēju troksni un tūlīt ar acs kaktiņu tieši sev aiz muguras ievēroju to pašu lāceni. Sekoja spēcīgs trieciens mugurā un kritiens ar seju pret zemi. Vienīgais, ko tobrīd spēju vairs izdarīt, bija ar plaukstām aizsegt sprandu. Lācene uzrāpās man uz muguras, ar zobiem pārlauza labās rokas apakšdelmu un izrāva vairākus miesas gabalus. Kliedzu, centos atgaiņāties, bet tas dzīvnieku satracināja vēl vairāk, un es saņēmu kodienus plecā un sānos. Lācene sapurināja mani, pasvieda uz sāniem, bet es atkal apgriezos uz vēdera, atkal aizklāju sprandu. Tā ar visu svaru uzrāpās man uz muguras, jutu kā gurnos iespiežas garie nagi. Aizturējis elpu, centos nekustēties cerībā, ka tā šķitīšu dzīvniekam neinteresants.

Lācene ošņāja manu kaklu, sajutu tās silto elpu. Apzinājos, ka tās zobi jebkurā mirklī var ieurbties manā kaklā.

Tā bija neaprakstāmi baisa sajūta.” Un nudien, brīdi vēlāk lācene devusies prom, atstājot Todu guļam. Soma, kurā glabājās aerosols un pistole, otrā uzbrukuma laikā tika norauta, atstājot mednieku bez jebkādām pašaizsardzības iespējām.
Lūkojoties uz šo baiso incidentu, kļūst skaidrs, ka pat tad, ja līdzi ir pašaizsardzības līdzekļi, ne vienmēr lāča uzbrukumu iespējams tik vienkārši novērst. Turklāt, lai šie līdzekļi kļūtu efektīvi, ar teorētiskām zināšanām nepietiks – tos ir jāprot pielietot arī praktiski.

Klejs Ņūkombs – portāla www.themeateater.com pārstāvis, kas sarunājās ar lācenes uzbrukumā cietušo mednieku – pats dodas uz šautuvi, lai eksperimenta gaitā pārbaudītu savu rīcībspēju reaģēt un aizsargāties improvizētā lāča uzbrukuma situācijā. Viņš atzīst, ka jau vairākus gadus medījis lāču apdzīvotās vietās un pamatlīmenī apguvis arī šaušanu ar pistoli. Vai ar to būs gana, lai vajadzības gadījumā sevi pasargātu?
Vēl pirms praktiskās šaušanas uzsākšanas ir jāapgūst pareiza ieroča sagatavošana tā, lai to varētu izdarīt maksimāli ātri un precīzi. Kā, gatavojoties šaušanai, efektīvi izmantot abas rokas? Kā, izvelkot ieroci, novietot pirkstus, lai tie neaizķeras aiz apģērba? Tās ir nianses, par kurām aizdomājas vien retais, bet kritiskā situācijā var maksāt veselību un dzīvību. Eksperiments turpinās ar šaušanu uz stāvošiem mērķiem apmēram 12 metru distancē jeb attālumā, ko lācis spēj veikt pat mazāk kā trīs sekunžu laikā. Tiek uzstādīts taimeris un šāvieni veikti ar laika kontroli. Pēc neilgas vingrināšanās Klejam šo trīs liktenīgo sekunžu laikā izdodas izvilkt ieroci un veikt apmēram trīs tēmētus šāvienus, kas ir samērā labs rezultāts.
Lai uzdevumu mazliet sarežģītu, talkā tiek ņemta piepūšama bumba, kas atdarinās uzbrūkošu lāci. Šautuves instruktors nostājas aiz Kleja muguras, met bumbu pāri viņa galvai, ļauj tai atsisties pret sienu un brīdī, kad tā atlec un pārvietojas šāvēja virzienā, tiek raidīti šāvieni. Šoreiz mērķa distance un kustības trajektorija nekontrolēti mainās, padarot uzdevumu daudz grūtāku nekā varētu šķist. Klejs atzīst: “Protams, šis uzdevums nespēj pilnībā imitēt lāča uzbrukumu, jo, šāvējs jau pirms mērķa parādīšanās ir gatavs reaģēt. Turklāt viņa virzienā lec mīksta, nekaitīga bumba nevis 300 kilogramus smags, agresīvs plēsējs. Ja jums šķiet, ka tādā situācijā patiešām varēsiet veikt vairākus precīzus šāvienus, jūs visticamāk kļūdāties!”

Lāča uzbrukuma imitācija
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Cita alternatīva ir lāču atbaidīšanai paredzētais aerosols. Tā lietošana ir elementāra – atvieno drošības sprūdu un izpūt aerosola saturu lāča virzienā. Eksperimentā tiek izmantots ar tālvadības pulti kontrolējams, ripojošs mehānisms, uz kura nostiprināts kartona lāča siluets. Tas pārvietojas ar ātrumu 37 kilometri stundā, proti, daudz lēnāk nekā spēj skriet īsts lācis. Klejs nostājas ar muguru pret kartona lāci apmēram desmit metru attālumā un pēc komandas pagriežas un izpūš aerosolu šurp skrienošā lāča virzienā. Silueta attīstītais ātrums šķiet neticami liels un tas jau ir sasniedzis mednieku vēl pirms to īsti skar aerosola kodīgais saturs. Šādā situācijā cilvēku glābt nespētu nekas.
“Viss notika vēl ātrāk nekā biju iztēlojies, turklāt šoreiz tas ir salīdzinoši lēns kartona lācis uz riteņiem, kura uzbrukuma jau biju gatavs. Īsts dzīvnieks cilvēku paspētu notriekt zemē tik ātri, ka nepaspētu ne aci pamirkšķināt,” savos pārdzīvojumos dalās Klejs. “Skaidrs ir tikai viens – lai arī kas tiktu izmantots aizsardzībā pret lāci, šo līdzekli ir jāprot pielietot ļoti prasmīgi un instinktīvi.”

Saistītie raksti
Klejs nostājas ar muguru pret kartona lāci apmēram desmit metru attālumā un pēc komandas pagriežas un izpūš aerosolu šurp skrienošā lāča virzienā.
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Interviju ar lāča uzbrukumā cietušo mednieku Todu Oru un pašaizsardzības eksperimentu skaties portāla www.themeateater.com videoklipā!

Negaidīta tikšanās. Aci pret aci ar lāci Naukšēnu pagastā

Lasi un abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Lāči ar netipisku uzvedību izšķirti un nogādāti uz mežu masīviem
4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Video ekstra #25. Kā izvēlēties optisko tēmēkli? Stāsta veikala Angelarms pārstāvis Juris Kušķis
Ekskluzīvi 12. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība. Intervija ar aktieri un mednieku Juri Hiršu
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kur tiek lemts kā medīsim, par medībām Ungārijā un staltbriežu piebaurošanu. Šauj garām! #95 epizode
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Jānis Baumanis “Dzinējmedībās īpašus izņēmumus nevakcinētajiem mēs nelūgsim”
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par gumijas lodēm, viena lietojuma ieročiem un dzeltenām vestēm. “Šauj garām!” #96 epizode
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par dzīvnieku godināšanu un medību tradīcijām. “Šauj garām!” #94 epizode
Ekskluzīvi 29. septembris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunums Latvijā. Termokamera Conotech Tracer 35 LRF. Mēra un filmē
Ekskluzīvi 23. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību vadītāju pienākumiem un tiesībām. “Šauj garām!” #93 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Atis Kalniņš: “Paliec tur, kur tu pirmo reizi pieņem lēmumu!”
17. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība Uģis Dronka. “Ja ir vēlme šaut, jābrauc tik uz šautuvi!”
11. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Medījuma sadalīšana un vakuumošana. Video bloga #38 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Recepte. Retā delikatese aļņa lūpa
Speciālreportāža 9. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medniekiem pālī, baura taurēm un Medību likumu. “Šauj garām!” #91 epizode
8. septembris, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otrajās medībās Braslavā satiek lāci. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 6. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Lietuvā policisti pārbiedē alni, kas saplēš stiepļu žogu un iemūk mežā
Speciālreportāža 5. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Alojas novadā novēro lūsi. Aculiecinieka video
Speciālreportāža 3. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Konservbundža un striķis. Uztaisi aļņu mānekli pats
Speciālreportāža 2. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistars Toms Poškus. Video ekstra #23
Speciālreportāža 31. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistara Jāņa Abizāra padomi kuiļa ilkņu apstrādei. Praktiski padomi
Speciālreportāža 26. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Sarkanie punkti, šaušanas kāmasūtra un zaļie mednieki. “Šauj garām!” #89 epizode
25. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Divi lāči atpūšas Vijciema pusē tūristu iecienītā vietā. Aculiecinieku stāsts
Speciālreportāža 23. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Vai ar bisi var šaut lodes, par pirmajiem ragiem un šakāļiem. “Šauj garām!” #88 epizode
Speciālreportāža 18. augusts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Merkel RX Helix Speedster ar piesitienu. Video bloga #35 epizode
17. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Reidā ar Valsts policiju un Valsts meža dienestu. 14.08.2021.
Ekskluzīvi 15. augusts, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otaņķos nomedī šakāli, sargājot putnkopības saimniecību
Speciālreportāža 11. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kā notvert malumednieku un par aizliegtajiem rīkiem. “Šauj garām!” #87 epizode
Ekskluzīvi 11. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Talsos notver kašķainu caunu. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 10. augusts, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Mēneša personība. Alfrēds Čepānis – kā tika nomedīts milzu lācis
Speciālreportāža 10. augusts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Uzstādīt medību torni nepilnas stundas laikā. Piedāvā Paulhunter.lv. Video bloga #33 epizode
Ekskluzīvi 9. augusts, 2021

Lasītākie