Pieredze

Ja jums šķiet, ka varēsiet adekvāti reaģēt lāča uzbrukuma laikā, visticamāk kļūdāties2

Foto – Shutterstock

Ziemeļamerikā, kur sastopams gan Latvijā mītošā Eirāzijas brūnā lāča brālēns grizlijlācis, gan Amerikas melnais lācis, lielo plēsēju un cilvēku ceļi krustojas samērā bieži. Lai sevi pasargātu, dodoties medībās vai pārgājienā vietās, kur pastāv risks sastapties ar ķepaini, mednieki un tūristi nereti līdzi ņem lāču atbaidīšanai paredzēto aerosolu, kas darbojas līdzīgi asaru gāzei. Tāpat ir mednieki, kas pašaizsardzības nolūkos somā liek ne vien aerosolu, bet arī pistoli. Tiesa gan jāatgādina, ka šāda prakse tiek īstenota Ziemeļamerikā, un Latvijā pašaizsardzības nolūkiem ieroci atļauts pielietot vien Ieroču aprites likuma XIII nodaļā aprakstītajā kārtībā.

Mednieki, makšķernieki un aktīvās atpūtas cienītāji apzinās, ka apmeklē lāču apdzīvotu vietu, ir bruņojušies ar individuālās aizsardzības līdzekļiem, zina, kā rīkoties, sastopoties ar lāci un tomēr, neskatoties uz to, nelaimes gadījumu netrūkst, turklāt daļa no tiem beidzas arī letāli. Kāpēc tā notiek?

Portāls www.themeateater.com piedāvā interviju ar mednieku no Kanādas Todu Oru, kas 2016. gadā izdzīvojis pēc diviem lāča uzbrukumiem vienas dienas laikā.
“Bija agrs pirmā oktobra rīts, es devos uz platībām lūkot vapiti. Kad uzkāpu kādā kalnā, sev priekšā klajumā apmēram 70 metru attālumā ieraudzīju grizlijlāča mātīti ar diviem mazuļiem. Arī tā mani tūlīt pamanīja, un par laimi uzreiz metās bēgt. Atvieglots nopūtos – acīmredzot, ceļā pagadījies miermīlīgs dzīvnieks,” stāsta cietušais mednieks Tods Ors. “Lai dzīvnieku netraucētu, pagriezos un devos prom pretējā virzienā. Šķiet, biju paspēris vien dažus soļus, kad aizmugurē izdzirdēju troksni, pagriezu galvu un ieraudzīju lāceni. Tā bija apmetusi loku, atstājusi savus mazuļus drošākā vietā un nu straujiem lēkšiem tuvojās man. Kad izrāvu no somas lāču atbaidīšanas aerosolu, jau bija par vēlu – dzīvnieks atradās mazāk kā desmit metru attālumā un uzbruka. Ar plaukstām aizsedzu seju un kaklu, bet lācene paguva vairākas reizes iekosties manā labajā rokā līdz sajuta izsmidzinātā aerosola radīto kairinājumu un pameta mani. Nodomāju, ka briesmas ir garām, tādēļ salasīju mantas un devos prom.”

Lāča uzbrukumā cietušais mednieks Tods Ors
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Kā atzīst mednieks, līdzi viņam bijis gan atbaidīšanai paredzētais aerosols, gan pistole, taču lācene viņu pārsteigusi nesagatavotu, notikumi viens otram sekojuši neticami strauji un iepriekš iztēlotais aizsardzības rīcības plāns izgāzies. Tods stāsta: “Nebija pagājušas ne piecas minūtes, kad aiz muguras atkal sadzirdēju troksni un tūlīt ar acs kaktiņu tieši sev aiz muguras ievēroju to pašu lāceni. Sekoja spēcīgs trieciens mugurā un kritiens ar seju pret zemi. Vienīgais, ko tobrīd spēju vairs izdarīt, bija ar plaukstām aizsegt sprandu. Lācene uzrāpās man uz muguras, ar zobiem pārlauza labās rokas apakšdelmu un izrāva vairākus miesas gabalus. Kliedzu, centos atgaiņāties, bet tas dzīvnieku satracināja vēl vairāk, un es saņēmu kodienus plecā un sānos. Lācene sapurināja mani, pasvieda uz sāniem, bet es atkal apgriezos uz vēdera, atkal aizklāju sprandu. Tā ar visu svaru uzrāpās man uz muguras, jutu kā gurnos iespiežas garie nagi. Aizturējis elpu, centos nekustēties cerībā, ka tā šķitīšu dzīvniekam neinteresants.

Lācene ošņāja manu kaklu, sajutu tās silto elpu. Apzinājos, ka tās zobi jebkurā mirklī var ieurbties manā kaklā.

Tā bija neaprakstāmi baisa sajūta.” Un nudien, brīdi vēlāk lācene devusies prom, atstājot Todu guļam. Soma, kurā glabājās aerosols un pistole, otrā uzbrukuma laikā tika norauta, atstājot mednieku bez jebkādām pašaizsardzības iespējām.
Lūkojoties uz šo baiso incidentu, kļūst skaidrs, ka pat tad, ja līdzi ir pašaizsardzības līdzekļi, ne vienmēr lāča uzbrukumu iespējams tik vienkārši novērst. Turklāt, lai šie līdzekļi kļūtu efektīvi, ar teorētiskām zināšanām nepietiks – tos ir jāprot pielietot arī praktiski.

Klejs Ņūkombs – portāla www.themeateater.com pārstāvis, kas sarunājās ar lācenes uzbrukumā cietušo mednieku – pats dodas uz šautuvi, lai eksperimenta gaitā pārbaudītu savu rīcībspēju reaģēt un aizsargāties improvizētā lāča uzbrukuma situācijā. Viņš atzīst, ka jau vairākus gadus medījis lāču apdzīvotās vietās un pamatlīmenī apguvis arī šaušanu ar pistoli. Vai ar to būs gana, lai vajadzības gadījumā sevi pasargātu?

Reportāža! Lāči Latvijā. Ko darīt?

Vēl pirms praktiskās šaušanas uzsākšanas ir jāapgūst pareiza ieroča sagatavošana tā, lai to varētu izdarīt maksimāli ātri un precīzi. Kā, gatavojoties šaušanai, efektīvi izmantot abas rokas? Kā, izvelkot ieroci, novietot pirkstus, lai tie neaizķeras aiz apģērba? Tās ir nianses, par kurām aizdomājas vien retais, bet kritiskā situācijā var maksāt veselību un dzīvību. Eksperiments turpinās ar šaušanu uz stāvošiem mērķiem apmēram 12 metru distancē jeb attālumā, ko lācis spēj veikt pat mazāk kā trīs sekunžu laikā. Tiek uzstādīts taimeris un šāvieni veikti ar laika kontroli. Pēc neilgas vingrināšanās Klejam šo trīs liktenīgo sekunžu laikā izdodas izvilkt ieroci un veikt apmēram trīs tēmētus šāvienus, kas ir samērā labs rezultāts.
Lai uzdevumu mazliet sarežģītu, talkā tiek ņemta piepūšama bumba, kas atdarinās uzbrūkošu lāci. Šautuves instruktors nostājas aiz Kleja muguras, met bumbu pāri viņa galvai, ļauj tai atsisties pret sienu un brīdī, kad tā atlec un pārvietojas šāvēja virzienā, tiek raidīti šāvieni. Šoreiz mērķa distance un kustības trajektorija nekontrolēti mainās, padarot uzdevumu daudz grūtāku nekā varētu šķist. Klejs atzīst: “Protams, šis uzdevums nespēj pilnībā imitēt lāča uzbrukumu, jo, šāvējs jau pirms mērķa parādīšanās ir gatavs reaģēt. Turklāt viņa virzienā lec mīksta, nekaitīga bumba nevis 300 kilogramus smags, agresīvs plēsējs. Ja jums šķiet, ka tādā situācijā patiešām varēsiet veikt vairākus precīzus šāvienus, jūs visticamāk kļūdāties!”

Lāča uzbrukuma imitācija
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Cita alternatīva ir lāču atbaidīšanai paredzētais aerosols. Tā lietošana ir elementāra – atvieno drošības sprūdu un izpūt aerosola saturu lāča virzienā. Eksperimentā tiek izmantots ar tālvadības pulti kontrolējams, ripojošs mehānisms, uz kura nostiprināts kartona lāča siluets. Tas pārvietojas ar ātrumu 37 kilometri stundā, proti, daudz lēnāk nekā spēj skriet īsts lācis. Klejs nostājas ar muguru pret kartona lāci apmēram desmit metru attālumā un pēc komandas pagriežas un izpūš aerosolu šurp skrienošā lāča virzienā. Silueta attīstītais ātrums šķiet neticami liels un tas jau ir sasniedzis mednieku vēl pirms to īsti skar aerosola kodīgais saturs. Šādā situācijā cilvēku glābt nespētu nekas.
“Viss notika vēl ātrāk nekā biju iztēlojies, turklāt šoreiz tas ir salīdzinoši lēns kartona lācis uz riteņiem, kura uzbrukuma jau biju gatavs. Īsts dzīvnieks cilvēku paspētu notriekt zemē tik ātri, ka nepaspētu ne aci pamirkšķināt,” savos pārdzīvojumos dalās Klejs. “Skaidrs ir tikai viens – lai arī kas tiktu izmantots aizsardzībā pret lāci, šo līdzekli ir jāprot pielietot ļoti prasmīgi un instinktīvi.”

Klejs nostājas ar muguru pret kartona lāci apmēram desmit metru attālumā un pēc komandas pagriežas un izpūš aerosolu šurp skrienošā lāča virzienā.
Ekrānšāviņš no themeateater.com video

Saistītie raksti

Interviju ar lāča uzbrukumā cietušo mednieku Todu Oru un pašaizsardzības eksperimentu skaties portāla www.themeateater.com videoklipā!

Negaidīta tikšanās. Aci pret aci ar lāci Naukšēnu pagastā

Medības + pielikumi!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Vai drīkst medīt bīstamu lāci savā pagalmā? Komentējam Zemkopības ministra izteikumus
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Revolveri medībās, kāpēc auto jābauda ik pēc 2 stundām un par odiem. “Šauj garām!” #293 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
Kate Šterna
Aprīkojums
Mednieka soma. Ultra vieglais un kompaktais termobinoklis Nocpix Quest!
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Skūta bārda, satraukums un kvieši piena gatavībā. Termālās ierīces medniekiem no Pixfra un Falcon
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Brīnumi ar limitiem, pīļu šaušana dzinējmedībās un ragi dūņās. “Šauj garām!” #292 epizode
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Vilki teju vai pagalmā uzbrūk briežu bullim, lūsis ķer bebru un iekuļas nepatikšanās. Meža ziņas #12
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Trāpīt mērķī, kad vējš iepūš lodei sānos un kam jābūt 72 stundu somā. SIA “Ieroči” tradicionālais pasākums “Izaicinājums 2025”
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tagad jāpiesaka visas medības, lai VMD turpinātu mednieku izsekošanu? “Šauj garām!” #291 epizode
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Nākamā paaudze jaudīgāka un taupīgāka – ThermTec Cyclops
Ekskluzīvi 7. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mazāk letālu negadījumu medībās Eiropā: Gudrākas medības, drošākas medības. Mēs, mednieki #1
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Vai 205 metros var saskatīt buka ragu pērlītes? Binoklis ar attēla stabilizatoru
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ekstrēmās medības! Kārtīgam medniekiem jābūt sunim un termokamerai! Video bloga #94 epizode
Ekskluzīvi 30. jūnijs, 2025
ME
Medības
Virtuve
Briežu vairāk nekā odu, odi kož acis ārā un gatavojam mežacūkas sautējumu. No dabas līdz galdam #19
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Nakts tēmēklis 399 eiro, jaunās paaudzes termotēmēkļi un ērti apģērbi. Video blogs #93 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā izvēlēties, trenēt un nesajukt prātā? Medību suņi bez filtriem! “Šauj garām!” #289 epizode
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lācis atkal atgriežas Viļņā. Eksperti ir ļoti noraizējušies
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lūsis pagalmā ķer kaķi, lāči gandrīz kāpj laivā, bet vilks kaitina alni. Meža ziņas #11
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tuvcīņa ar kuili uz dzīvību un nāvi, un trīs vilki vienā vakarā! “Šauj garām!”#288 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Iestādes brīvdienās, iedzīvotāji šokā, mednieki ceļ trauksmi. Lācis Viļņā. Meža ziņas #10
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Alkohols medībās, ieroču pārvadāšana, divos naktī ar stīvu briedi. Pajautā medību inspektoram
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Rusan gredzeni termālajām uzlikām: stacionārais un noņemamais
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Droni un novērošanas shēmas, medības ar naktiniek un svešās platībās
Ekskluzīvi 12. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā tikt pie smadzeņu satricinājuma un trāpīt mērķī divos kilometros? “Šauj garām!” #287 epizode
Ekskluzīvi 11. jūnijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Dzīvnieku mazuļu glābšanas epidēmija. Glābējs vai bērnu zaglis?
Ekskluzīvi 9. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad nogalināt nedrīkst, bet pautus nogriezt gan vajadzētu! “Šauj garām!” #286 epizode
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Izdevusies stirnāžu sezonas atklāšana. Liela nozīme ir tēmēklim
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Whatsapp grupas nodevēji, kad gaidīt inspektoru, torņu mērītāji
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Optikas, kalibri un klusinātāja ietekme – tālšaušana ar Aivaru Bundzēnu. Praktiskais semnārs #56
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kad čomi uzmet, bet mežacūkas kāp tornī un tēmēkli aizmirsti auto. Video bloga #92 epizode
Ekskluzīvi 30. maijs, 2025

Lasītākie