Pieredze

Grozījumi Medību noteikumos un medību trofeju vērtētāju kursi. Mednieku organizāciju jaunumi0

No žurnāla Medības augusta numura!

LATMA jaunumi

Turpinām strādāt pie Medību noteikumu grozījumu otrās kārtas. Darba grupai ir jāizskata diezgan daudz būtisku jautājumu. Ceram līdz rudenim šo darbu pabeigt. Ir ne tikai daudz vērtīgu un konstruktīvu priekšlikumu, bet arī tādi, ko dīvainā veidā iesniegušas dažādas organizācijas un apvienības, kas nekādā veidā nav saistītas ar medībām vai mežsaimniecību un dzīvi laukos vispār. Tad nu ļoti daudz laika un enerģijas paņem šo jautājumu izvērtēšana. Ar cilvēkiem, kuri neorientējas tēmā, bet ir pārmēru ambiciozi, strādāt ir ļoti grūti. Mēs darām visu iespējamo, lai mednieku kanti noturētu. Šajā jomā darbojas gan mednieku organizācijas, gan zemnieki, gan privāto mežu īpašnieki, gan Valsts meža dienests, gan Latvijas Valsts mežu speciālisti. Tie visi ir jomas profesionāļi, kas zina, ko pārstāv, ko vēlas panākt, lai būtu attīstība uz priekšu, lai mazinātu postījumus un optimāli apsaimniekotu mežus un laukus, dzīvnieku sugas un populācijas.

Latgalē atkal iet plašumā Āfrikas cūku mēris. Tas nepriecē nevienu. Vienīgais, ko var ieteikt, medniekiem vajadzētu medīt ļoti aktīvi. Tas, kas būs nomedīts, būs pašu, pārējo paņems mēris. To parādīja jau iepriekšējā reize, kad slimība atsevišķās vietās mežacūku skaitu samazināja līdz nullei. Vai to mums vajag? Labāk izretināt populāciju un palikt pie kāda minimālā skaita. Arī pārējos reģionos nevajadzētu ķerties pie mežacūku skaita palielināšanas. Nu, nav tas mēris nekur pazudis! Ir visas iespējas medīt. Mežacūka ir nelimitētā! Sargāsim laukus! Drīz sāksies labības kulšana un cūkas pamanīt un sameklēt būs daudz vieglāk.

Par briežiem vajadzētu domāt tajās vietās, kur šo dzīvnieku skaits ir stipri liels. Nevajadzētu ļoti kavēties. Jāizmanto iespēja, ka teļi un govis jau ir medījamas. Lai nav vēlāk jāsaņem pārmetumi gan no mežiniekiem, gan lauksaimniekiem, ka ir postījumi. Pamata postītāji jau ir tieši jaunie dzīvnieki.

Ļoti aktuāls jautājums, par ko diskutē gan darba grupā, gan sabiedrībā, ir vilki. Tie rada pamatīgas galvassāpes aitu audzētājiem. Ir saimniecības, kuru īpašnieki izmisuši tik tālu, ka gatavi biznesu izbeigt. Briesmīgi, ja sabiedrībā daudziem ir maldīgs priekšstats par vilku kā tādu, īpaši Vērmaņdārza speciālistiem. Jāsaprot, ka vilku populācija ir jāapsaimnieko tāpat kā jebkura cita, ja vēlamies ar to sadzīvot un lai tā vispār būtu. Nevaram vilkus pārspīlēti audzēt. Sezona ir sākusies, un medniekiem, īpaši tur, kur vilki nodara zaudējumus, jāpievēršas to medībām. Padomājiet par tiem cilvēkiem, kuri jums ir blakus un mēģina audzēt aitas un teļus!

Augusta otrajā sestdienā sākies ūdensputnu medību sezona. Vēl ir laiks pārlasīt Medību noteikumus un atsvaidzināt zināšanas, kuras ūdensputnu sugas drīkst medīt un kuras vairs ne. Atcerēsimies, šāviens jāraida tikai uz skaidri redzamu un atpazītu mērķi! Lai nav pārmetumu, ka mednieki ir neizglītoti, nemācās un neatšķir putnu sugas. Ja mēs vēlamies paplašināt medījamo sugu skaitu un iekļaut tajā, piemēram, mērkaziņu, ir jāmācās. Viens no pretargumentiem ir tas, ka mednieki mērkaziņu neatšķirtu, piemēram, no ķikuta. Mums, medniekiem, sevi vienmēr jāparāda no labākās puses.”

LMS jaunumi

Saistībā ar jaunā plānotā militārā poligona izveidi Sēlijas reģionā LMS ir uzrunājusi Aizsardzības ministriju, lai organizētu tikšanos ar potenciālajā poligona teritorijā ietilpstošajiem mednieku klubiem. Šāda tikšanā nepieciešama, lai jau pašā procesa sākumā informētu Aizsardzības ministriju un NBS par medniekiem aktuālajiem jautājumiem un interesēm un lai tie iespēju robežās tiktu ņemti vērā poligona izveidē. LMS jau ir uzrunājusi savus biedrus, kuru medību platības varētu ietilpt potenciālajā poligonā, bet aicinām arī tos klubus, kuri nav LMS biedri, sazināties ar LMS Sēlijas reģiona vadītāju Gunāru Avotiņu, lai iespēju robežās tiktu pārstāvētas visu klubu intereses.
23. un 24. jūlijā Skrundas militārajā poligonā norisinājās tālšaušanas pasākums Vienoti valstij – šoreiz atšķirīgā formātā, nevis, kā ierasts, Ādažu poligonā. Pirmkārt, piedalīties pasākumā tika aicināti mednieki, kuri bija aizpildījuši un iesnieguši anketu par brīvprātīgu iesaisti valsts aizsardzības spēju stiprināšanā. Otrkārt, šaušana notika apstākļos, kas pietuvināta šaušanai kaujas apstākļos pilsētā. Arī turpmākajos Vienoti valstij tālšaušanas pasākumos tiks aicināti piedalīties tikai tie mednieki, kuri būs iesaistījušies valsts aizsardzības spēju stiprināšanā.

Jūlija sākumā Viesītē bija skatāma tradicionālā medību trofeju izstāde, kurā piedalīties tika aicināti apkārtējo novadu mednieki ar iepriekšējā sezonā iegūtajām medību trofejām. Kopumā tika izstādītas un novērtētas aptuveni pusotrs simts trofeju.

30. un 31. jūlijā Talsu novada Šķēdes Meža mājā norisinājās starptautiskie CIC medību trofeju vērtētāju kursi. Tos sadarbībā ar CIC rīkoja Latvijas starptautiskais vecākais medību trofeju eksperts Jānis Baumanis un Nacionālā medību trofeju vērtēšanas komisija. Kursos piedalījās dalībnieki no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Somijas. No Latvijas šajos kursos tika iekļauti astoņi ekspertu kandidāti.
26. augustā Jaunmoku pilī norisināsies tradicionālā Gada balvas medniecībā pasniegšanas ceremonija. Šī būs jau astotā reize, un, kā ierasts, balvas tiks pasniegtas četrās nominācijās: Par nozīmīgu ieguldījumu medniecības attīstībā reģionā, Par atbalstu medniecībai, Par nozīmīgu ieguldījumu medniecības attīstībā Latvijā un Par mūža ieguldījumu. Pēc divu gadu pārtraukuma Covid-19 ierobežojumu dēļ balvas pasniegšanas ceremonija atkal norisināsies ierastajā formātā – ar laureātiem, viņu tuvākajiem, viesiem un pasākuma māksliniecisko daļu.

Saistītie raksti

Ādu dīrāšanas pornogrāfija, kā nodot ieroci citam un lauku sargāšana. “Šauj garām!” #140 epizode

Pielikums. Putnu medības

Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Uzmanību, milzis pie ceļa! Lielāks un bīstamāks par alni. Meža ziņas #17
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad patriotisms aizkustina, bet tradīcijas ceļš pie sabiedrības. “Šauj garām!” #306 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kā rīkoties, lai medību suņa uzvedībā netiktu pieļautas dažādas kļūdas. Medību suņi
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Likumi. Suņiem nav jāklaiņo, policijai jāpilda savi pienākumi, medniekiem nav jāšauj suņi
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Dzīvnieks ar latviešu gēnu – alnis. “Šauj garām!” #305 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība Ritvars Gailums. Aktieris nav plānā galdiņa urbējs ar baltiem cimdiem!
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Dzinējmedību sezonas un lietotnes “Mednis” aktualitātes. Tiešsaites seminārs 09.10.2025
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Brieža ragus izšķirt 120 metros miglā vairs nav problēma
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Nogalināt – brutāla briežu buļļu cīņa, seksuāls alnis un sumbrs uz ceļa. Meža ziņas #16
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Bīstami lenteņi, vienšūņi un laimīgais trihinellu pārītis. “Šauj garām!” #303 epizode
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Asiņainais pilnmēness, riesta maģija un kliba sivēnmāte. Video bloga #98 epizode
Ekskluzīvi 30. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kāpēc Talsu novadā fiksētais lācis ir tik unikāls? Lāču populācija turpina izplatīties
Ekskluzīvi 30. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kā tikt pie kalpiņa! Lieliska kvalitāte, samērīgas cenas. Video bloga #97 epizode
Ekskluzīvi 29. septembris, 2025
ME
Medības
Virtuve
Kad beigtas cūkas bēg, bet uz vilku medībām brauc ar vilcienu. No dabas līdz galdam #22
Ekskluzīvi 26. septembris, 2025
ME
Medības
Uncategorized
Naži visām dzīves situācijām, sasaldēti kurmīši un aktuālais šaušanas sportā. SIA Ieroči jaunumi
Ekskluzīvi 25. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad deputāti sāk spriest par ieročiem, kā arī par muguras sāpēm. “Šauj garām!” #302 epizode
Ekskluzīvi 24. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kad medībās satiec sumbru, alnis ar kārpām un lūsis pret ješkām! Meža ziņas #15
Ekskluzīvi 23. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Vilki nekad neuzbruks… Grieķijā vilks uzbrūk meitenītei, problēma Eiropā pieaug. Meža ziņas #14
Ekskluzīvi 19. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mednieki pret nemedniekiem. Kas patiesībā slēpjas aiz šī ideju konflikta? Mēs, mednieki #3
Ekskluzīvi 19. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Ar alni auzās, jo alnis pie visa vainīgs – skaits turpinās samazināties. “Šauj garām!” #301 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Staltbriežu populācijas izkopšanas pamati, to kritēriji. Praktiskais seminārs #59
Ekskluzīvi 15. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Gorzījumi Ieroču aprites likumā! Medniekam tikai divus ieročus? “Šauj garām” dalībniekiem #46
Ekskluzīvi 11. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kādu aprīkojumu, ierīces iegādāties un kā kļūt par labu mednieku. Padomi jaunajiem medniekiem #7
Ekskluzīvi 11. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
0% tērauda, 0 % svina, 0% plastmasas un 0 % prieka. “Šauj garām” #300 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Lai suns drošībā un pats visu redzi! Tracker izsekošanas sistēmas un lietotnes tests
Ekskluzīvi 8. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Kad stāvi pie nomedīta staltbrieža, kā noteikt tā vecumu? Praktisks padoms
Ekskluzīvi 6. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kad sasprūst patronas, bet pīles aizlido! Atklāšanas piedzīvojums
Ekskluzīvi 4. septembris, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Zirnekli no stobra vislabāk izdzīt šautuvē! Ciemos Jasmīnu šautuvē!
Ekskluzīvi 3. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad kaut ko tādu savam ienaidniekam nenovēli – 10 km pa pēdu.”Šauj garām!” #299 epizode
Ekskluzīvi 3. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Aizkustinošs stāsts. Kad suns pazūd – mednieku kopiena gatava steigties palīgā
Ekskluzīvi 2. septembris, 2025

Lasītākie