
Ikviens autovadītājs kaut reizi mūžā ir redzējis beigtu meža dzīvnieku ceļmalā vai pat uz brauktuves. Notriekti aļņi, stirnas un citi savvaļas dzīvnieki diemžēl nav retums – īpaši pēdējos gados, kad to populācija pieaug, līdz ar to arī ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīti dzīvnieki. Raidījumam 360 Ziņneši skatītājs atsūtījis video ar notriektu alni, norādot, ka tas ilgstoši palicis nesavākts. Kurš īsti ir atbildīgs par notriektu dzīvnieku aizvākšanu?
Šī gada pirmajā pusgadā reģistrēti jau 102 ceļu satiksmes negadījumi ar meža dzīvniekiem, taču patiesais skaits, visticamāk, ir lielāks, gadījumos, kad netiek informēta Valsts policija un netiek ziņots lietotnē Mednis. Kāds aculiecinieks ziņoja par notriektu alni uz autoceļa P30, kur dzīvnieks divas dienas gulējis nesavākts. Karstajā laikā tas jau bija sācis pūt, taču atbildīgie dienesti nesteidzās to aizvākt.
Iedzīvotāji par situāciju pauž neizpratni, tikmēr uzrunātie dienesti no intervijas atsakās, atbildot vien rakstiski.
VSIA Latvijas Valsts ceļi komunikācijas daļas vadītāja Anna Kononova raksta: “Informācija par notriektu dzīvnieku uz P30 tika saņemta. LVC vai autoceļu uzturētāju pārstāvji apseko vietu, lai pārliecinātos, ka notriektais dzīvnieks netraucē satiksmi, nepieciešamības gadījumā ievieš satiksmes ierobežojumus.”
Dzīvnieka atrašanās vieta tik tiešām tikusi ierobežota ar ceļa zīmēm, lai neradītu apdraudējumu satiksmei, kas ir apsveicami, tomēr tas vēl arvien netika savākts. Turklāt atbildību par notikušo nevēlas uzņemties neviena no iesaistītajām pusēm – Latvijas Valsts ceļi norāda, ka tas esot Valsts meža dienesta uzdevums, savukārt meža dienests atbildību noveļ uz pašvaldību.
Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Pavziniuka skaidro: “Dienesta amatpersona reģistrēja notriekto dzīvnieku un informēja pašvaldību. Saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumu notriekts dzīvnieks ir jānovāc pašvaldībai, kuras teritorijā tas atrodas.”
Šim apgalvojumam pašvaldība nepiekrīt – meža dzīvnieku jautājumi esot meža dienesta pārziņā. Ja vien pašvaldībai ir iespējas un resursi, tā iesaistās, taču tas neesot pašvaldības pienākums. Galu galā notriekto alni tomēr novāca pašvaldība.
Iestādes turpina norādīt cita uz citu, patiesībā norādot uz robu likumdošanā, jo divas dienas ir pārāk ilgs laiks, lai nespētu rast iespēju aizvākt dzīvnieka līķi no ceļa.
Autovadītāju, uzdevums ir ziņot par notriektiem dzīvniekiem, zvanot 112. Jāņem vērā, ka dzīvniekiem, kuriem vēl ir dzīvības pazīmes, tuvoties ir bīstami, to darīt drīkst tikai speciālisti. Turklāt notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties. Par to var saņemt sodu līdz 250 eiro.
Pamanīji sadursmi ar savvaļas dzīvnieku? Ziņo lietotnē Mednis!
Ir svarīgi, ka mednieki un sabiedrība ziņo par šādiem gadījumiem – tas palīdz apkopot informāciju un iegūt svarīgus datus.
Lietotne Mednis ir viens no efektīvākajiem rīkiem, lai šādu informāciju fiksētu un nosūtītu atbildīgajām iestādēm. Jo vairāk zinām, jo labāk varam pasargāt gan dzīvniekus, gan cilvēkus.
Šeit daži padomi, kā izvairīties no iespējamās sadursmes ar dzīvnieku
· Jāievēro noteiktais braukšanas ātrums un jābūt gatavam nepieciešamības gadījumā strauji bremzēt. Noteikti jāievēro ātruma ierobežojuma ceļa zīmes posmos, kas brīdina par meža dzīvniekiem – tās ir uzstādītas posmos, kuros iespējama lielāka meža dzīvnieku aktivitāte.
· Īpaši jāuzmanās rītausmā un krēslas stundās, un īpaši piesardzīgiem jābūt ārpus pilsētas, mežmalās, netālu no ūdenstilpēm.
· Braucot apgrūtinātas redzamības apstākļos, jāpārliecinās, vai auto lukturi ir tīri.
· Riepām un riepu protektoriem jābūt atbilstošiem braukšanas apstākļiem.
· Iespējams izmantot īpašas svilpes (ultraskaņas) zvēru atbaidīšanai. Tās nodrošina, ka, automašīnai braucot ar ātrumu, kas pārsniedz 50 km/h, svilpes korpusam cauri plūstošais gaiss rada ultraskaņu, kas netraucē cilvēkiem, bet ir sadzirdama zvēriem. Skaņa ir dzīvniekam nepatīkama un mudina to doties no auto pretējā virzienā.
· Vienmēr visiem automašīnā esošajiem, tostarp aizmugurē sēdošajiem, jālieto drošības jostas. Noteikti jāizmanto bērnu sēdeklīši un paliktņi atbilstoši bērnu augumam, un tie arī pareizi jāpiesprādzē.
· Salonā nevajadzētu brīvi atrasties smagām, bīstamām, asām lietām, kas straujas bremzēšanas gadījumā var traumēt salonā esošos cilvēkus.
· Dzīvnieku var mēģināt aizbiedēt ar skaņas signālu, bet nav ieteicams ieslēgt tālās gaismas, jo tās dzīvnieku var nobiedēt vēl vairāk.
Revolveri medībās, kāpēc auto jābauda ik pēc 2 stundām un par odiem. “Šauj garām!” #293 epizode
Žurnāla Medības jūlija numurā lasi par limitiem
