
Šā gada jūlijā Lietuvā ir stājušies spēkā ļoti nozīmīgi Medību un munīcijas kontroles likuma grozījumi, kas ievērojami atvieglos dzīvi arī tiem Latvijas medniekiem, kuri bieži dodas viesmedībās uz kaimiņvalsti. No 1. jūlija klusinātājus drīkst iegādāties ne tikai Bruņoto spēku un Lietuvas Zemessargu vienību militārais personāls, bet arī mednieki.
Klusinātāji joprojām ir iekļauti Ieroču likuma A kategorijā, kas aptver militāro bruņojumu un aprīkojumu, taču tas pats tiesību akts paredz izņēmumu, kas ļauj tos izmantot medībās.
Līdzīgi kā Latvijā, arī Lietuvā, gatavojot šos likuma grozījumus, izskanēja dažādi viedokļi un raisījās spraigas diskusijas. Galvenais arguments no medību pretinieku puses bija tas, ka šāviens ar klusinātāju būs pilnīgi kluss un malumednieki varēs nemanāmi izšaut visus dzīvniekus.
Ļoti lielu darbu dažādu stereotipu un maldu kliedēšanā ieguldīja vadošā mednieku organizācija Lietuvas Mednieku un makšķernieku biedrība, koncentrējot galvenās pūles darbam ar Seima deputātiem un dažādu komisiju speciālistiem.
Likuma grozījumi tika pieņemti salīdzinoši viegli un bez plašām sabiedriskām debatēm. Tomēr pilnībā izvairīties no likumdošanas paradoksiem neizdevās, jo, lai arī likuma grozījumu pakete stājās spēkā 1. jūlijā, projektā bija piebilde, ka tieši tas, kas attiecas uz klusinātāju lietošanu medībās, šajā datumā vēl nestājas spēkā.
Iemesls tam ir vienkāršs. Saskaņā ar grozījumu projektu institūcijām bija jāsagatavo saistīto tiesību aktu izmaiņas, taču līdz 1. jūlijam tas vēl nebija paveikts. Par laimi dienā, kad likums stājās spēkā, Lietuvas Mednieku un makšķernieku biedrības vadība sazinājās ar Vides ministriju, kas Lietuvā ir atbildīga par medību kontroli, un steidzamības kārtā tika pieņemti Medību noteikumu grozījumi, kurus Lietuvā, atšķirībā no Latvijas, apstiprina ministrija nevis Ministru kabinets.
Ko tas nozīmē Latvijas medniekam?
Tas nozīmē, ka turpmāk, dodoties uz Lietuvu medībās, nebūs jānoskrūvē no ieroča klusinātājs un vēlreiz jābrauc uz šautuvi, lai piešautu ieroci bez šīs ierīces. Tāpat Latvijas medniekiem vairs nav jāatstāj mājās nakts un termālās redzamības tēmēkļi vai optisko tēmēkļu uzlikas, jo atbilstošie tiesību aktu grozījumi, kas atļauj to izmantošanu medībās, tika pieņemti jau agrāk.
Atgādinām, ka Lietuvā, izmantojot termālās un nakts redzamības tēmēkļus, ir atļauts medīt septiņas dzīvnieku sugas: mežacūku, lapsu, jenotsuni, jenotu, ondatru, nūtriju un Amerikas ūdeli. Šīs ierīces drīkst izmantot visu diennakti, taču tikai minēto sugu medībās.
Klusinātāju glabāšana un pārvadāšana
Klusinātāju pārvadāšanai, glabāšanai vai izmantošanai nav noteikti nekādi īpaši ierobežojumi, tostarp arī nav tehnisko parametru prasību. Klusinātājs ir jāpārvadā tāpat kā jebkura ieroča daļa – iesaiņots un pasargāts no zādzības.
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Žurnāla Medības jūlija numurā lasi par limitiem
