Pieredze

Bebrs nav nekāds kaitnieks! Bebram dabā ir jābūt0

Foto: Linda Dombrovska

Bebrs ir ikoniska suga. Iedomājieties liela auguma žurku, kas uzbūvē tādas konstrukcijas, kuras nereti nākas nojaukt ar ekskavatoru. Bebru dambji ir noturīgi un pamatīgi, radīti no tām izejvielām, kas konkrētā vietā ir pieejamas. Bet vienlaikus tā ir suga, kas bieži vien nevis izraisa apbrīnu, bet gluži otrādi – nepatiku un naidu.

Nupat teju vai sastrīdējos ar makšķerniekiem, proti, bebru dambji foreļupēs esot baigi nelāga lieta, radot milzu kaitējumu forelēm. Bet šie apgalvojumi man radīja pārdomas par to, ka upes bija, foreles bija un arī bebri bija ilgu laiku, vēl pirms ieradās cilvēks ar savām pretenzijām, un tas viss ir harmoniski līdzās pastāvējis desmitiem, pat simtiem tūkstošu gadu, līdz ieradās cilvēks ar savām interesēm un paziņoja, ka bebrs ir kaitnieks.

Es esmu par medībām, man pašai arī patīk bebru medības, kas ir viens absolūti fantastisks un skaists pasākums, bet visam tomēr ir jābūt līdzsvarā. Dziļu nepatiku manī izraisa apgalvojumi, ka bebrs ir kaitnieks un būtu jāiznīcina. Nē, bebrs nav kaitnieks. Patiesībā bebrs ir fenomenāls konkrētas ekosistēmas uzraugs, no kura ieguvēji ir principā visi, izņemot, protams, meža īpašniekus un lauksaimniekus, kuri no savām platībām vēlas gūt kādus ienākumus. Protams, ir vietas, kur bebru populācija ir jākontrolē un to skaits ir jātur stingros grožos, bet uzskatu, ka nedrīkst runāt par bebru iznīdēšanu vai likvidēšanu. Bebrs vienmēr ir bijis dabā, un ir noteikts iemesls, kādēļ tas ar savām bebrainēm vajadzīgs. Mednieki noteikti ir novērtējuši to bioloģisko daudzveidību, kas atrodama bebraiņu tuvumā. Apsveicami ir tie mednieku klubi, kuri konkrētās vietās medību platībās ļauj bebram mitināties un dzīvoties, neko nost nejaucot, jo bebri izveido riktīgi foršus dīķus, kurus pīles bieži apmeklē un kuros arī ligzdo. Tā ka ieguvumu ir daudz.

Ko par bebriem saka zinātne

Ir veikts pētījums, kas pierāda, ka bebri ne tikai samazina upju piesārņojumu, bet arī sniedz ieguvumu citām sugām. Pētījums gan veikts ASV, Kolorādo štata upē, bet tas parādīja, ka bebru būvētie dambji būtiski ietekmē slāpekļa līmeni ūdenī. Slāpeklis ir būtisks piesārņotājs, ko izmanto arī kā mēslojuma sastāvdaļu. Ja slāpekļa līmenis kļūst pārāk liels, upēs sāk vairoties aļģes un citi augi. Šo procesu sauc par eitrofikācija, kas var veicināt toksisku aļģu ziedēšanu, kas ūdenī samazina skābekļa daudzumu. Tas savukārt nogalina zivis un citus ūdens dzīvniekus.
Pētījums apstiprināja, ka tad, kad upēs bija bebri, slāpeklis ūdenī samazinājās par teju 50 procentiem, vienlaikus pieauga arī skābekļa daudzums. Bebri to panāk ar to, ka maina ūdensteci. Dambji un dīķi samazina ūdens plūsmu, ūdeni izfiltrē caur dambjiem un nogulsnēm, un tas atkal pavisam tīrs nokļūst upē. Tas baktērijām un citiem mikroorganismiem, kas atrodas upes gultnē, dod iespēju pārvērst slāpekļa piesārņojumu par slāpekļa gāzi, kas nokļūst atmosfērā. Šo procesu sauc par denitrifikāciju, kad no upes ekosistēmas tiek aizvākts piesārņojošais slāpeklis. Tiek pat pausts viedoklis, ka bebru klātbūtne var mazināt klimata pārmaiņu sekas, kas Kolorādo noveda pie ūdens līmeņa pazemināšanās upēs, tādā veidā palielinot ūdens piesārņojumu.
Vienlaikus bebru klātbūtne veicina bioloģiskās daudzveidības pieaugumu. Piemēram, daži pētījumi liecina, ka bebrainē augu sugu skaits var palielināties pat par 148 procentiem. Ir daudzas augu sugas, kas lauksaimniecības zemēs iznīkst lielā slāpekļa daudzuma dēļ, bet šie augi labi jūtas bebraiņu tuvumā.

Bebru dambju ietekme uz lašiem un forelēm

Tad nu atliek atbildēt uz jautājumu, vai bebru dambji negatīvi ietekmē foreles un lašus. Šis jautājums makšķernieku vidū pacēlies ne tikai ASV, bet arī Eiropā, kur pēc reintrodukcijas daudzās valstīs atjaunojušās bebru populācijas. ES Eirāzijas bebra atgriešanās tiek uzskatīta par milzu veiksmes stāstu, vienlaikus raisot jautājumus par to, kā bebru dambji ietekmē Atlantijas lašu un foreļu populācijas. Šīs divas zivju sugas ir svarīgas gan no ekonomiskā, gan arī ekoloģiskā viedokļa. Ir viedoklis, ka bebru būvētie dambji ietekmē lašu un foreļu populācijas, mainot saldūdens kvalitāti un šo zivju nārstošanas dzīvotnes. Tā kā par šo jautājumu praktiski nebija nekādas informācijas, no 2014. līdz 2017. gadam Norvēģijā tika veikts pētījums, kas izmaksāja 241 066 eiro.

Tas ir populārs mīts, ka bebri rada kaitējumu lašveidīgo zivju populācijām. Patiesība ir pavisam citāda!
Foto: Linda Dombrovska

Pētījuma ietvaros tika mērīta un novērtēta zivju izplatība, sugu daudzveidība un populāciju dinamika. Piedevām tika iezīmētas atsevišķas zivis, lai vērotu to pārvietošanos no bebru uzplūdinājumiem. Secinājumi? Par spīti pieņēmumiem, bebri negatīvi neietekmēja nedz zivju nārstu, nedz arī to pārvietošanos. Bebru dambji tāpat neietekmēja jauno zivju pārvietošanos augšup un lejup pa upi. Lai gan dambji izskatās kā nepārvarama barjera, straumes sistēmas un dambji nemitīgi mainās, tādēļ zivīm ir daudz iespēju šos šķēršļus sekmīgi pārvarēt, it īpaši pēc lietiem. Tā kā bebru dambji neietekmēja kopējo zivju migrāciju, tika konstatēts, ka bebru klātbūtne šajā gadījumā Norvēģijā nerada negatīvu ietekmi uz zivju populācijām.

Vēl ir pieejamas publikācijas, kurās apkopoti dati par to, ka bebru uzplūdinājumi pat pozitīvi ietekmē foreļu un lašu populācijas. Tiek pausts arī viedoklis, ka lašveidīgo zivju skaits samazinās, samazinoties bebru populācijām. Vašingtonā (ASV), veicot pētījumu, atklājās, ka, izzūdot bebru uzplūdinājumiem, lašveidīgo zivju skaists samazinājies par 89%. Bebru klātbūtne upēs palielina ne tikai zivju skaitu, bet arī to izmēru. Par spīti populāram mītam, lielākā daļa bebru dambju nerada nepārvaramu šķērsli foreļu un lašu migrācijai, lai gan tie var to nedaudz ietekmēt, ja ūdenslīmenis ir zems. Aļaskā konstatēts, ka lašveidīgās zivis spēj pārlēkt pat divus metrus augstus dambjus. Vēl viens būtisks fakts – bebru uzplūdinājumi ir nozīmīgi lašveidīgo zivju ziemošanai.

Abonē 6 mēnešiem! Žurnāls Medības – vienīgais tikai medniekiem

Secinājumi

Neiestājos pret bebru medībām nekādā veidā, bet esmu pret aicinājumiem bebraines iznīcināt vai bebru uzskatīt par kaitēkli. Protams, ja ir vietas, kur bebra klātbūtne rada vairāk problēmu nekā labumu, piemēram, meliorācijas grāvjos, tad šajās vietās bebrus var izķert, bet bebru klātbūtne dabiskās ūdenstilpēs principā nerada nekādu traucējumu, ja nu vien kādreiz var tiešā veidā aizskart cilvēka ekonomiskās intereses. Dabā visam ir jābūt līdzsvarā, jebkurš pārspīlējums rada problēmas un negatīvas sekas. Bebrs ir medījams, bet ar prātu, lai arī rītdien mēs varētu vērot un medīt šo burvīgo un vienlaikus fantastisko dzīvnieku.

Saistītie raksti

Kāpēc aļņiem nav teļu, briežu nakts medības un kā dabūt lāča matus. “Šauj garām!” #235 epizode

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Vai drīkst medīt bīstamu lāci savā pagalmā? Komentējam Zemkopības ministra izteikumus
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Revolveri medībās, kāpēc auto jābauda ik pēc 2 stundām un par odiem. “Šauj garām!” #293 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
Kate Šterna
Aprīkojums
Mednieka soma. Ultra vieglais un kompaktais termobinoklis Nocpix Quest!
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Skūta bārda, satraukums un kvieši piena gatavībā. Termālās ierīces medniekiem no Pixfra un Falcon
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Klausies!
Brīnumi ar limitiem, pīļu šaušana dzinējmedībās un ragi dūņās. “Šauj garām!” #292 epizode
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Vilki teju vai pagalmā uzbrūk briežu bullim, lūsis ķer bebru un iekuļas nepatikšanās. Meža ziņas #12
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Trāpīt mērķī, kad vējš iepūš lodei sānos un kam jābūt 72 stundu somā. SIA “Ieroči” tradicionālais pasākums “Izaicinājums 2025”
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tagad jāpiesaka visas medības, lai VMD turpinātu mednieku izsekošanu? “Šauj garām!” #291 epizode
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Nākamā paaudze jaudīgāka un taupīgāka – ThermTec Cyclops
Ekskluzīvi 7. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mazāk letālu negadījumu medībās Eiropā: Gudrākas medības, drošākas medības. Mēs, mednieki #1
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Vai 205 metros var saskatīt buka ragu pērlītes? Binoklis ar attēla stabilizatoru
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ekstrēmās medības! Kārtīgam medniekiem jābūt sunim un termokamerai! Video bloga #94 epizode
Ekskluzīvi 30. jūnijs, 2025
ME
Medības
Virtuve
Briežu vairāk nekā odu, odi kož acis ārā un gatavojam mežacūkas sautējumu. No dabas līdz galdam #19
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Nakts tēmēklis 399 eiro, jaunās paaudzes termotēmēkļi un ērti apģērbi. Video blogs #93 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā izvēlēties, trenēt un nesajukt prātā? Medību suņi bez filtriem! “Šauj garām!” #289 epizode
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lācis atkal atgriežas Viļņā. Eksperti ir ļoti noraizējušies
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lūsis pagalmā ķer kaķi, lāči gandrīz kāpj laivā, bet vilks kaitina alni. Meža ziņas #11
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tuvcīņa ar kuili uz dzīvību un nāvi, un trīs vilki vienā vakarā! “Šauj garām!”#288 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Iestādes brīvdienās, iedzīvotāji šokā, mednieki ceļ trauksmi. Lācis Viļņā. Meža ziņas #10
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Alkohols medībās, ieroču pārvadāšana, divos naktī ar stīvu briedi. Pajautā medību inspektoram
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Rusan gredzeni termālajām uzlikām: stacionārais un noņemamais
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Droni un novērošanas shēmas, medības ar naktiniek un svešās platībās
Ekskluzīvi 12. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā tikt pie smadzeņu satricinājuma un trāpīt mērķī divos kilometros? “Šauj garām!” #287 epizode
Ekskluzīvi 11. jūnijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Dzīvnieku mazuļu glābšanas epidēmija. Glābējs vai bērnu zaglis?
Ekskluzīvi 9. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad nogalināt nedrīkst, bet pautus nogriezt gan vajadzētu! “Šauj garām!” #286 epizode
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Izdevusies stirnāžu sezonas atklāšana. Liela nozīme ir tēmēklim
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Whatsapp grupas nodevēji, kad gaidīt inspektoru, torņu mērītāji
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Optikas, kalibri un klusinātāja ietekme – tālšaušana ar Aivaru Bundzēnu. Praktiskais semnārs #56
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kad čomi uzmet, bet mežacūkas kāp tornī un tēmēkli aizmirsti auto. Video bloga #92 epizode
Ekskluzīvi 30. maijs, 2025

Lasītākie