Pieredze

Aktuāli: Kā vecai laidei likt izskatīties jaunākai0

Foto: Egils Paņēvics

Gribas ticēt, ka vairums mednieku zina un prot sakopt savu ieroci. Taču lielai daļai ieroču kopšana aprobežojas ar stobra kanāla iztīrīšanu un ieeļļošanu pēc medībām vai šautuves apmeklēšanas. Bet vai visiem ir zināšanas un ikdienas rutīnā iekļauta ieroča ārienes apkope? Ar ko parūpēties par sava medību kompanjona izskatu un ilgmūžību, kas pieejams tirgū un kā šos produktus lietot mājas apstākļos? Par šo meklēju atbildes gan ieroču veikalos, gan eksperimentējot ar savu ne pārāk jauno gludstobra ieroci.

Vēlos uzsvērt, ka šī ir tikai mana pieredze, kā mājas apstākļos paša spēkiem izlabot laikazoba atstātās pēdas ierocī.

Ar kompozīta materiāla laidēm un pastobrēm vairāk vai mazāk ir skaidrs, liela un sarežģīta apkope nav nepieciešama. Pietiek ar vienu aerosolu, piemēram, Molygold arma, kas paredzēts plastmasas, gumijas un citu sintētisko materiālu kopšanai. Viena šāda flakona saturs nodrošina ilgtermiņa aizsardzību, atjauno krāsas un novērš statisko uzlādi. Citādi ir ar koku, kur nepieciešama delikātāka, uzmanīgāka un laikietilpīgāka darbošanās.

Sākotnēji meklēju internetā, kā un ar ko vajadzētu sākt. Videopamācības un īsta skaidrojuma nebija. Pavisam virspusīgi kāds amerikānis YouTube piedāvā savu subjektīvo skatījumu un ar viņam otrpus okeānam pieejamajiem līdzekļiem. Arī austrumu kaimiņu mednieki neko nopietnāku par kulinārijā izmantojamām eļļām reti kad piedāvā. Uzgāju arī ļoti savdabīgu apkopes tehniku, kur dzīves rūdīts slāvu izcelsmes vīrs ieteica ievaskot koka detaļas ar sakrāto ausu sēru un vilnas zeķi. Bet tas lai paliek viņa paša pieredzes pūrā.

Veikalu plauktos visdažādākie apkopes līdzekļi.
Foto: Egils Paņēvics

Pilni plaukti Latvijas populārākajos veikalos ar to, kas paredzēts ieroča iekšējo daļu apkopei. Visdažādākās eļļas, putas, želejas, pastas, aerosoli un gatavās lupatiņas, lai parūpētos par ieroča stobra kanālu, klusinātāju un citām mehāniskajām daļām. Plašā klāstā atrodami arī universālie līdzekļi, kas vienlaikus sola gan iztīrīt, ieeļļot, gan aizsargāt koka, plastmasas, gumijas, metāla un jebkura cita materiāla detaļas. Lasot uz iepakojuma informāciju universāls, prātā nāk pārdomas par mūžseno teicienu kas der visam, neder nekam un piezogas piesardzības sajūta ar jautājumu – vai tiešām ar vienu varu izdarīt visu? Mana iekšējā pārliecība vairāk sliecas uz konkrēta produkta lietošanu konkrētam mērķim. Salīdzinot pieejamo klāstu, redzams, ka ķīmisko līdzekļu, kas paredzēti tieši ieroča ārējam izskatam, ir diezgan maz. Apskatīju populārākos Latvijas mednieku veikalu piedāvājumus un sapratu, ka ne visi ražotāji savam produktam pievieno konkrētu pamācību, kā to lietot noteiktos apstākļos. Vairākums aprobežojas ar informāciju kairinošs acīm vai ja norīts, meklējiet medicīnisko palīdzību. Neatradu nevienu, kas paskaidrotu, ko darīt ar veco virskārtu, piemēram, lakotu vai iepriekš eļļotu. Vien norādīts, ka virsmai jābūt tīrai un attaukotai pirms produkta uzklāšanas.

Par izmēģinājuma trusīti nolēmu ņemt savu tikko pilngadību sasniegušo IŽ-27, kas piedzīvojis ne tikai prātīgu apiešanos šautuvē. Savos 18 gados tas bijis gan sniegotos un dubļainos laukos, gan kopā ar mani pabijis stindzinoši aukstā ūdenī zem ledus. Sāku ar laides un pastobres apkopi, kas, laikazoba nesaudzēta, bija zaudējusi savu sākotnējo spozmi. Pirmais solis – pilnīga ieroča izārdīšana. Silts ieteikums sagatavot ērtu darba vietu ar trauciņiem, kur ielikt atsevišķi nelielās skrūves, paplāksnes, atsperes, un atsevišķu trauku veselo detaļu uzglabāšanai līdz brīdim, kad atkal ierocis būs jāsaliek. Šeit nav īsti vietā teiciens “īstam meistaram vienmēr viena skrūve paliek pāri”! Ko gan par šo teicienu domā ķirurgi? Pastobrei un laidei jāizņem visas metāliskās detaļas un skrūves. Jāpaliek tikai kokam. Kā papildu ieguvums šim darbam paveras iespēja apkopt un konstatēt bojājumus, ja tādi ir, pārējās tikko noņemtajās detaļās.

Katram individuāli jānovērtē sava ieroča stāvoklis. Piemēram, ja laide ir lakota un lakas slānis atlobījies, tad, protams, visa šī laka mehāniski jānoņem. Iepriekš nelakotas, bet eļļotas koka detaļas, iespējams, pietiek tikai attaukot pirms jaunā aizsarglīdzekļa uzklāšanas. Šis variants ir ātrākais un vienkāršākais. Tomēr mani māc šaubas par laides un pastobres kopējo tīrību, īpaši, ja šī ir pirmā apkope vairāku gadu laikā. Dubļi, māls, asinis un citi līpoši un piekalstoši materiāli ar vienkāršu attaukošanu nost nenāks. Īpaši vietās, kur ir kokā rievojums vai grebumi. Gadās, ka lokāli ir vairāk nolietojusies kāda konkrēta laides vai pastobres daļa, kas saistīta ar satvēriena vai ievaigošanas īpatnībām. Mēdz būt, ka vieta, kur saskaras vaigs ar laidi, vai vieta, kura pakļauta lielākai saskarei ar plaukstu, ir vairāk nodilusi vai kļuvusi blāvāka nekā pārējā laides virsma. Lai nebūtu jāslīpē visa laide, var pakāpeniski izslīpēt konkrēto vietu, to saplūdinot ar kopējo laukumu. Tomēr iesaku nepaslinkot un apstrādāt visu detaļu pilnībā. Rezultāts viennozīmīgi būs kvalitatīvāks. Kad koks atdalīts no visa liekā, var sākt tā apstrādi ar abrazīvu materiālu. Lietoju smilšpapīru P-600. Neiesaku ņemt rupjāku, lai nejauši neieskrāpētu švīkas, kuras atkārtoti būs jācenšas izslīpēt. Tām laidēm, kam jānoņem lakas kārta, var lietot nedaudz rupjāku smilšpapīru.

Laide pirms apstrādes

Nedaudz piņķerīgāks darbs sagaida rievojuma apstrādē. Nevajadzētu agresīvi tam mesties virsū ar smilšpapīru. Iespējams, kādam mājā vai garāžā pieejami smalki slīpēšanas instrumenti ar lāpāmadatas izmēra slīpēšanas galviņu un viņš jūtas drošs par savu varēšanu, tad izmanto tās. Tomēr, ja ir tāpat kā man un tamlīdzīga aparatūra nav pieejama, tad talkā jāņem zobu bakstāmie koka puļķīši, kas nespēj mehāniski sabojāt rievojumu. Ar tiem kārtīgi iztīrīju katru iedobi un rievu, lai atbrīvotos no netīrumiem. Kad pastobri un laidi noslīpēju, rūpīgi atbrīvojos no palikušajām skaidiņām un slīpēšanas putekļiem. Lieti noder gaisa kompresors, ar kuru vislabāk izdosies visu lieko nopūst. Ķeroties pie pašas eļļošanas, iesaku pirms tam atrast vietu, kur novietosiet detaļas tā, lai tās nekam nepieskartos vairākas stundas visā žūšanas laikā. Izmantoju alumīnija stiepli, ko ievēru skrūvju caurumā, lai varētu viegli pakarināt kambarī, nevienu netraucējot un nekur nepieskaroties. Stieple arī nodrošināja iespēju pacelt un grozīt detaļas pēc vajadzības. Tā arī palīdzēja nepieskarties ar pirkstiem tikko apstrādātajām virsmām. Kad visu sagatavoju un laidi ar pastobri notīrīju, pienāca laiks eļļošanai.

Laide pēc apstrādes ar smilšpapīru
Foto: Egils Paņēvics

Lai arī dzirdēta pozitīva pieredze par lineļļas lietošanu šim darbam, tomēr izvēlējos veikalā nopērkamu tam paredzētu produktu. Mana izvēle bija par labu koksnes aizsarglīdzeklim Scherell’s schaftol. Tas paredzēts tieši ieroču koka detaļu aizsardzībai jebkuros laika apstākļos un izgatavots no 100% dabiskām izejvielām. Pieminēšanas vērta ir šī līdzekļa parocīgā lietošana. Nekādas lupatiņas vai otiņas nav nepieciešamas. Noņem korķīti un ar sūkli, kas atrodas uz pudelītes, vienkārši uzklāj to tāpat kā kurpju smēri uz apaviem. Pats uzklāšanas process neaizņem ilgāk par dažām minūtēm. Jāseko līdzi, lai eļļas biezums visās detaļas vietās ir vienmērīgs un neveidojas notecējumi vai piles. Pretējā gadījumā var rasties tumšāki plankumi vietās, kur eļļas būs vairāk. Apstrādāju visas gropes un rievojumu, arī skrūvju un pārējo mehānismu spraugas un caurumus. Pēc pirmās kārtas uzklāšanas novietoju detaļas iepriekš sagatavotajā vietā, kur nav saskares ar citām lietām vai sienu. Vislabāk, kā jau minēju, ar stiepli pakarināt visu gaisā. Pirmā kārta atkarībā no gaisa mitruma un temperatūras telpā žūst apmēram trīs līdz piecas stundas. Ideālā variantā iesaku atstāt uz visu nakti. Laides sāni un pārējās gludās virsmas izžuva ātrāk, bet rievojumam vajadzēja divas reizes ilgāku laiku.

Laide pēc Scherell’s schaftol uzklāšanas

Ļoti vienkārši sapratu, ka līdzeklis nav vēl iesūcies koksnē. Gluži vienkārši kļuva eļļainas rokas un vizuāli bija redzama mitra eļļas kārtiņa. Kad koks uzsūca eļļu un nožuva pilnībā, produktu uzklāju atkārtoti, bet šoreiz ļāvu tam pilnībā nožūt 24 stundas. Pēc otras kārtas nožūšanas trešā nebija nepieciešama. Tas ir katra paša gaumes jautājums, cik izteiktu toni vēlaties redzēt. Katra nākamā kārta padarīs krāsu izteiktāku. Mani pilnībā apmierināja tas, kā ierocis izskatījās pēc divu kārtu uzklāšanas. Īsteniem fanātiem un darboties gribošajiem var ieteikt papildu apstrādi un pulēšanu ar bišu vasku, kas paredzēts koka virsmām, tas piešķirs papildu aizsardzību. Var izmēģināt Birchwood Casey koka spīduma atjaunotāju un pulētāju, kas arī atjauno un piešķir kokam skaistu dabisku satīna apdari. Šis ražotājs piedāvā bišu vaska un silikona kombinācijas līdzekli, kas nodrošina spīdīgu un ūdeni atgrūdošu pārklājumu ar vislabāko aizsardzību pret nodilumu un laika apstākļiem. Tāpat sortimentā no Birchwood atradu līdzekli nelielu, ātri labojamu vizuālu defektu novēršanai – Touch-Up pildspalvu dažādos toņos gan koka, gan metāla detaļām.

Stobrs

Pēc koka detaļu apstrādes un pakarināšanas žāvēties ķēros klāt ieroča stobram. Mans ierocis ikdienā tiek apkopts regulāri un izskats ir samērā pieņemams. Tomēr no dažiem skrāpējumiem un citiem vizuāliem defektiem neizbēgt nevienam, lai cik akurāti apietos. Skrāpējumi, noberzumi un, protams, rūsa ir ikdienišķa parādība kā uz mana, tā arī uz jebkura cita padzīvojuša stobra. Pirms šī eksperimenta man nebija nekādas pieredzes ar melnināšanu. Tikai tik daudz, cik dzirdēts no citiem un cik atradu internetā. Sāku pētīt piedāvājumu un izvēlējos no visiem sev zināmāko zīmolu – Ballistol. Metāla melninātājs Ballistol schnellbrunIierung. Ar tā saukto kodinātāju jeb melninātāju vien nepietiek. Virsma ir jāattauko, es izvēlējos tā paša ražotāja Ballistol kaltentfetter. Teorētiski var attaukot kaut ar acetonu vai nagu lakas noņēmēju, taču, lai viss būtu maksimāli kvalitatīvi, nepažēloju dažus eiro oriģināla produkta iegādei.

Ko darīt, ja laides vaidziņš ir par zemu? (Lasi šeit)

Tieši tāpat kā ar laidi, katram pašam jānovērtē stobra stāvoklis. Cik daudz ir rūsas un bojāto vietu. Manam ierocim lielu bojājumu nebija un arī rūsa ir gājusi secen. Tādēļ melnināšanas process bija vienkāršs un ātrs. Pirms darbu sākšanas jāņem vērā, ka melninātāji neiedarbojas uz tēraudu, kura sastāvā ir vairāk par 3% hroma. Rūpīgi attīrīju visu stobru no netīrumiem un divas reizes attaukoju, lietojot šo Ballistol kaltentfetter un divus kokvilnas virtuves dvieļus, ar kuriem ļoti rūpīgi noslaucīju visus taukainos pleķus. Derēs arī papīra dvieļi. Tie labi noder, lai nepieskartos stobram un neatstātu taukainus pirkstu nospiedumus. Ja kādam mājās ir sulaiņa cimdi, tad šis ir brīdis, lai tos izmantotu. Kad viss sauss un tīrs, ar smalku otu uzklāju Ballistol schnellbrunlierung uz visiem skrāpējumiem un bojājumiem. Ar trim minūtēm, kā norādīts uz iepakojuma, pilnīgi pietiek. Parādās dzeltenbalta plēvīte, tātad reaģē un viss ir kārtībā. Nākamais solis – ieliku stobru dušā un kārtīgi noskaloju ar siltu ūdeni. Rūpīga skalošana nepieciešama, lai rezultāts būtu melns, nevis sarkanīgs. Pilnībā nosusināju un pārklāju stobru ar Ballistol universālo ieroču eļļu, atstājot to sacietēšanai apmēram 12 stundas. Noslaukot lieko eļļu, bija skaidrs, ka arī mājas apstākļos pats varu tikt galā ar šādu uzdevumu. Viss tik vienkārši un ātri, rezultāts mani priecē. Pieļauju, ka ne visiem būs tik vienkārši, jo ierocis, iespējams, ir krietni vairāk aprūsējis. Šādā gadījumā nekas cits neatliek kā pilnībā noslīpēt veco virskārtu, lai atbrīvotos no visas rūsas. Meistars, kas nodarbojas ar ieroču apkopi un remontu ikdienā, ieteica lietot smilšpapīru P-1000. Pēc noslīpēšanas rūpīgi jānotīra palikušie putekļi un maksimāli jāattauko, tikai tad var ķerties klāt melnināšanai, ko, visticamāk, nāksies darīt divas vai pat trīs reizes. Uzklāj melninātāju, nožāvē, attauko un atkal melnina, līdz sasniedz vēlamo rezultātu. Darba beigās nedrīkst aizmirst noklāt visu stobru pilnībā ar ieroča eļļu, atstājot sacietēšanai 12 stundas.

Protams, šie manis izmantotie produkti nav vienīgie, ar ko melnināt savu ieroci. Atrodami arī Fluna Gun Black melninātājs un Fluna Tec attaukotājs, kas speciāli izstrādāts eļļu, tauku, šaujampulvera nogulšņu, putekļu, vaska un citu vielu notīrīšanai. Šis līdzeklis izmantojams ne tikai manuāli, to var lietot arī ultraskaņas vannā.

Par oglekļa šķiedru medību ieročos lasi šeit!

Flitz Polish Paste – pasta likvidē rūsu, tauku nospiedumus, pulvera atlikumus, ūdens traipus no melninātām, niķelētām vai tērauda virsmām.

Ieroča melnināšanas pasta Birchwood Casey Perma Blue Paste tiek izmantota pulētu tērauda virsmu ar Ni, Cr, Ni-Cr-Mb sakausējumiem dziļai melnināšanai. Piešķir izturīgāku un blīvāku melninājuma slāni, bet gaišāku krāsu salīdzinājumā ar šķidriem līdzekļiem.

Šie ir populārākie, bet ne vienīgie līdzekļi, ko atradu vairākos Latvijas medību lietu veikalos. Tā kā šāda veida apkope nav tik ierasta kā ikdienišķā stobra kanāla iztīrīšana, tad, kurš ir labākais vai sliktākais produkts, laikam pateiks tikai tāds meistars, kas nodarbojas ar šīm lietām ikdienā, vai veikala pārdevējs, uzklausot atsauksmes no klientiem, kas produktu lietojuši. Mani kā parasto lietotāju pilnībā apmierināja iegūtais rezultāts, kādu sasniedzu, neiztērējot pat 20 eiro un veltot tam nieka trīs stundas sava laika.

Saistītie raksti

Kāpēc aļņiem nav teļu, briežu nakts medības un kā dabūt lāča matus. “Šauj garām!” #235 epizode

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Skaties līdz galam! Maģiskā svilpīte jeb kā kontrolēt suni ar svilpienu komandām?
Ekskluzīvi 23 stundas
ME
Medības
Pieredze
Māris Ūselis: Problēma ir samilzusi, bet tagad vismaz ir redzamas sadarbības iespējas un risinājumi
Ekskluzīvi 23 stundas
ME
Medības
Pieredze
Ērces un parazīti – sunim var būt nāvējoši! Sarunas par suņiem #17
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mežacūku medības postījumu vietās – vasaras piedzīvojums. Mednieka dienasgrāmata #31
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ja biedrs taujā pēc statūtiem, tas nav jāizslēdz no kluba! “Šauj garām!” #240 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Virtuve
Trīs labas lietas! Dinozaura steiks, šašliks un trihinelizēta mežacūka! No dabas līdz galdam #7
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Vienkāršākais no stirnāžu mānekļiem – Buttolo. Lietošanas pamācība un padomi
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sezonas atklāšana – kā to visu uz torni aiznest? Mednieka dienasgrāmata #30
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Talsos atklāta pneimatiskā šautuve! Kāpēc vajadzīga? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Talsiem
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Kas tas ir un ko tas ēd? Multispektrālais binoklis HIKMICRO HABROK HQ35LN
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medībās ar Jāni Pūteli – āzītis, ruksītis un basas kājas! Mednieka dienasgrāmata #29
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Laukos visi normāli džeki ir mednieki – Jānis Misiņš. “Šauj garām!” #239 epizode
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suns. Kā mācīt sunim iet asinspēdu? Praktiskais seminārs #40
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lapsa apbērnojusies mājas pagalmā! Ko darīt? Aculiecinieka video
7. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mācieties, no štoka nebūs, bet vajadzētu nolaizīt bulli! Mums 5 miljoni skatījumu!
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Satriecoši labs attēls ar 640 pikseļu matricu
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Meža ķēniņš ar samta ragiem? Nē – Kvazimodo! “Šauj garām!” #238 epizode
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Mazs un kompakts – ThermTec Vidar 335
Ekskluzīvi 1. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai drīkst izmantot šaujamieroci pašaizsardzībai! “Šauj garām!” dalībniekiem #44
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai puskilometrā var izpētīt ragus? Pulsar Telos monokļu salīdzinājums un lietošanas pieredze
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Pļauka lācim, savilcēju loterija, gads klusinātāja iegādei. Jānis Pūtelis “Šauj garām!” #237 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienīgais, kas strādā! Aktuālais stirnāžu medību sezonā! Iesaka SIA Ieroči!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai ar termo monokli var redzēt papardes ziedu? Skaties un saņem atlaižu kodu!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Lauksaimnieki ir gatavi pirkt dzesētavas, lai mednieki medītu briežus
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ar pamatīgu šaušanos supermedniekā! 15 reizi notiek Purnavu muižas kauss 2024
Ekskluzīvi 22. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses klubu šaušanas mači!. Kāpēc vajadzīgi? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Kokneses
Ekskluzīvi 21. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vieglākais veids, kā iemācīt sunim komandu “Guli”! Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Sintija Dozberga
Virtuve
Gatavojam spiedienkatlā. TOP 11 šefpavāra ieteikumi, kā ātri pagatavot bagātīgu meža zupu
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Termiķis, kam ekrānā jābūt paziņojumam Don’t use while driving*
Ekskluzīvi 10. jūnijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
TESTS! Termotēmēklis ar 60 mm lēcu! THERMTEC Ares 360 LRF 384×288
Ekskluzīvi 8. jūnijs, 2024

Lasītākie