Pieredze

12 pazīmes, ka suns jāved pie vetārsta0

Foto: Kate Šterna

Lai medību suns dzīvotu pēc iespējas ilgāk, lai nauda un laiks, kas ieguldīts suņa apmācībā, neietu zudumā, lai sirds, kas tik ļoti pieķērusies četrkājainajam palīgam, nesalūztu pirms laika, par suni jārūpējas.

Tas nozīmē pilnvērtīgu un garšīgu barību, nevis kaulus, šķirnei atbilstošus dzīvošanas apstākļus – īsspalvainie jātur iekšā, pūkainie var dzīvot ārā – un rūpes par suņa veselību ikdienā, pēc medībām un ekstremālās situācijās. Kuras tad ir tās pazīmes, kas liecina par tādas situācijas iestāšanos? Kad ir obligāti jādodas pie veterinārārsta ar savu medību kompanjonu vai ģimenes suni?

Temperatūra

Sauss un silts deguns ne vienmēr liecina par saslimšanu, jo suns var būt saskrējies, pārkarsis saulē vai arī tikko pamodies. Taču, ja suņa ošņājamais ir sauss ilgstoši, tas var liecināt par infekcijas vai vīrusa slimību. Ir jāizmēra temperatūra. Var izmantot gan parasto, gan digitālo termometru, kas jāievada taisnajā zarnā divu centimetru dziļumā. Normāla ķermeņa temperatūra sunim ir no 37,5 līdz 39,2 grādiem (pēc Celsija). Ja tā ir pazemināta vai paaugstināta, ir jāvēršas pie veterinār-ārsta. Ieteicams veikt analīzes. Paaugstināta temperatūra var liecināt arī par neinfekcijas slimību. Tas var būt saules dūriens, ļaundabīga hipertermija anestēzijas jeb atsāpināšanas laikā, problēmas ar hormonālo fonu.

Ērču pārnēsātās slimības. Kā pasargāt medību suni no nāves?

Klepus

Suņi klepo reti. Iemesls var būt saaukstēšanās, infekcijas vai vīrusu slimība, no kurām izplatītākā ir tā dēvētais audzētavu vīruss (traheobronhīts). Tā ir ļoti lipīga. Suns var klepot, ja elpvados ir svešķermenis vai kaut kāda viela, mehānisks kairinātājs. Piemēram, kaut kāda auga sēklas. Arī klepus gadījumā nevajag gaidīt sevišķi ilgi, iekams piezvanīt savam veterinārārstam. Klepus var parādīties arī tad, ja ir kādas sirds slimības, ne vienmēr tas saistīts ar elpceļu slimībām. Šī ir viena no pazīmēm, ka nekavējoties jādodas pie veterinārārsta.

Šķaudīšana

Tāpat kā klepošana, pastāvīga šķaudīšana un elpceļu tīrīšana, kas atgādina cilvēka mēģinājumu, vienkāršiem vārdiem runājot, ievilkt puņķi, var liecināt par saslimšanu. Ieteicams pārbaudīt suņa dzīves vidi. Varbūt viņš ir nonācis saskarē ar kaitīgām, kodīgām vielām, celtniecības materiāliem, piemēram, akmens vati, vai ieelpojis putnu dūnas, guano putekļus. Šķaudīšana un klepus, ko pavada aizdusa un, iespējams, pat krampji, var liecināt, ka sunim ir sirds nepietiekamība vai citas problēmas. Tie var būt arī sirds tārpi (Dirofilariaimmitis). Tie var izaugt 35 cm gari un nosprostot asinsvadus, apgrūtināt sirdsdarbību.

Urīna krāsas izmaiņas

Sarkanīgs urīns var liecināt par urīnvadu iekaisumu, kā dēļ asinis nonāk urīnceļos un iekrāso urīnu. Iespējams, suns biežāk urinē, smilkst, aprauj procesu.Brūngans urīns ir pirmā pazīme, kas signalizē par ļoti bīstamu parazitāru slimību – babeziozi, agrāk sauktu par piroplazmozi. Babēzija ir vienšūnis, kas parazitē sarkanajos asinsķermenīšos, noārdot tos. Apvalciņi nosprosto nieru un aknu kanālus, izraisot to mazspēju, un urīns kļūst brūns. Laikus atklājot šo odu pārnēsāto slimību, suni var glābt, tādēļ, konstatējot minētās izmaiņas, pie veterinārārsta jādodas nekavējoties.

Praktiski padomi. Medību suņu veselība. Veterinārārsta ieteikumi

Cērmes

Parazīti izkārnījumos ir iemesls nevis vest suni pie ārsta, bet doties uz klīniku pašam, lai iegādātos prettārpu zāles. Medību suņi ietilpst riska grupā, jo teju ikdienā saskaras ar, iespējams, inficētiem dzīvniekiem un viņu ķermeņa šķidrumiem. Veterinārārsti iesaka attārpot mednieku suņus ik pēc trim mēnešiem.

Novājēšana

Ja suns netiek pietiekami labi barots, tas novājē, taču var būt arī citi iemesli. Nesenā atmiņā visiem ir situācija, kad vairāk nekā 200 suņu saslima ar megaesophagus jeb barības vada paplašināšanos (dilatāciju). Ja sunim ir šī problēma, viņš saglabā ēstgribu, bet nepieņemas svarā, vemj. Ir arī citas pazīmes.

Suns var notievēt, ja tam ir problēmas ar zobiem vai smaganām, kas ir gluži iespējams, jo reti kurš tīra sunim zobus. Suņiem, tāpat kā cilvēkiem, ir dažāds Ph līmenis mutē. No tā ir atkarīgs, cik intensīvi veidojas zobakmens. Protams, arī no barības veida, no zobu un žokļu noslogotības un vēl citiem faktoriem. Ja suns slikti ēd un novājē, vajag ielūkoties viņam mutē – iespējams, viņam vienkārši neciešami sāp zobi. Jā, suņiem mēdz būt kariess un zobu sāpes. Iedomājieties, kā tas ir – grauzt kaulus ar sāpošiem zobiem!

Ausu iekaisums arī var būt par iemeslu tam, ka suns atsakās no ēdiena. Veciem suņiem, zaudējot redzi un pasliktinoties citām maņām, var būt grūtības ar ēdiena atrašanu. Saimnieks var neievērot akluma iestāšanos, jo izmaiņas notikušas pakāpeniski, bet suns tām labi pielāgojas.

Miozīts – žokļu muskuļu slimība, ko veicina muskuļu pārgurums, kā arī saaukstēšanās. Rezultātā suns arī nevar normāli ēst. 

Vemšana

Suņi vemj bieži. Kad saēdas zāli, ja kaut kas traucē kuņģī, piemēram, nepārstrādāti kaula gabaliņi. Dažreiz viņi atvemj kuņģa sulu. Suns var vemt arī no pārslodzes vai sakaršanas. Tad ir vajadzīgs tikai laiks, lai viss normalizētos. Protams, ja suns ir pārkarsis, tam jānodrošina piemēroti apstākļi, lai atdzistu un atpūstos, kā arī jāpiedāvā daudz svaiga ūdens. Bet kopumā šāda ikdienišķa vemšana nav iemesls satraukumam. Pavisam cita lieta, ja suns vemj bieži, regulāri, ja pastāvīgi atvemj kuņģa sulu un arī barību.

Viena no slimībām ir jau minētais megaesophagus, kad paplašinātais un atslābušais barības vads nespēj novadīt pārtiku līdz kuņģim, tā uzkrājas un suns to atvemj. Vemšana var liecināt par infekcijas slimību, pankreatītu (aizkuņģa dziedzera iekaisumu), zarnu trakta nosprostošanos. Ja suns atvemj baltas putas, tā var būt gastrīta pazīme.Pastāvīga un ilgstoša tukšā vemšana, kad nekas netiek izvadīts, var liecināt par ļoti bīstamu situāciju – kuņģa samešanos. Tad jums ir tikai, maksimums, viena stunda, līdz suņa kuņģī notiks neatgriezeniskas nekrotiskas izmaiņas! Kuņģa samešanās vairāk ir raksturīga suņiem ar dziļo krūškurvi, piemēram, putnusuņiem, vēja suņiem. Protams, nav izslēgts, ka kaut kas tāds notiek arī ar citas medību šķirnes suni.

“Šauj garām!” dalībniekiem #21. Mazliet par medību suņiem – apmācību, izvēli un problēmu risināšanu

Uzpūties vai ciets vēders

Uzpūties vēders, tukšā vemšana un savāda uzvedība var liecināt par kuņģa samešanos, kas parasti notiek, ja suns ir tikko paēdis un sācis lēkāt, dauzīties, skraidīt. Tādēļ ieteicams suņus barot pēc medībām, pastaigām vai sporta. Kuņģis savērpjas, nosprostojot ieeju no barības vada un izeju uz zarnām. Barības pārstrādes procesi turpinās, gāzes rodas, un suņa vēders acīmredzami pūšas. Steidzami pie ārsta! Bez domāšanas, nez vilcināšanās! Ekstremālos apstākļos, līdz ārstam ir tālu, situāciju var glābt kuņģa sieniņas caurduršana ar kādu caurulīti, bet to var veikt tikai ar veterinārārsta konsultatīvo atbalstu. Uzpūties, ciets un saspringts vēders liecina arī par gāzu veidošanos, par gremošanas trakta iekaisumu vai nosprostošanos.

Caureja

Barības nomaiņa, uz ielas atrasta maita vai kādas cits garšīgas pabiras, pārlieku liela fiziskā slodze, pārkaršana, stress, infekcija, saindēšanās. Iemeslu ir daudz. Ja caureja ir vienu dienu, tas nav nekas dramatisks, ja tā turpinās vairākas dienas un Smekta, aktīvā ogle vai rīsu tume nepalīdz, ir jāvēršas pie veterinārārsta.

Čūskas kodums

Suņi dažādi pārcieš čūskas kodumu, taču nevajag paļauties, ka suns pats sevi izdziedēs. Pēc iespējas ātrāk ir jādodas uz veterināro klīniku, kur suņa organismam palīdzēs tikt galā ar koduma sekām. Odzes inde sastāv no teju 30 dažādām sastāvdaļām un ir ļoti bīstama, īpaši neliela izmēra sunim. Odzes inde bojā asinsvadus un ietekmē asins recēšanas procesu. Inde noārda audus. Vissmagāk tā ietekmē muskuļus. Sirds arī ir muskulis, un suns var iet bojā, ja tam netiek sniegta tūlītēja veterinārā palīdzība.

Dziļi griezumi un brūces

Nedaudz iegriezts ķepas spilventiņš, kaķa skrāpējumi un nelieli kodumi nav iemesls, lai brauktu uz klīniku. Tomēr ir vērts pievērst uzmanību suņa stāvoklim, ja tas ir pabijis kautiņā ar citiem suņiem. Tas, kas sākumā izskatās pēc maza caurumiņa ādā, var kļūt par lielu problēmu, jo suņi kaujoties mēdz purināt viens otru. Rezultātā muskuļi un zemādas audu slāņi var atrauties viens no otra, veidosies kabatas, kur krāsies šķidrums. Sekos iekaisums, kas var vainagoties ar sepsi – asins saindēšanos. Plēstas brūces, garākas par pāris centimetriem, dziļi griezumi ķepu spilventiņos arī būtu jāšuj. Nemaz nerunājot par ievainojumiem, kas gūti medībās. Nevajag gaidīt, kad suns pats salaizīs. Tā var pazaudēt savu palīgu vai iedzīvoties nopietnās sekās, kas ietekmēs suņa darba mūža ilgumu un veselību.

Drudzis

Trīcēšana, drudzis arī var liecināt par infekciju, centrālās nervu sistēmas saslimšanu vai hipotermiju, kas arī ir bīstama, sevišķi maza izmēra suņiem. Pirmie divi gadījumi ir veterināra kompetencē, bet ar ķermeņa atdzišanu saimnieks var tikt galā pats, nosusinot suni, ja tas ir slapjš, un sasildot. Sunim jānodrošina ērta, mīksta un silta vieta, kur atpūsties.

Kam jābūt medību suņa aptieciņā
Katra medību suņa īpašniekam pa rokai vajadzētu aptieciņu, kurā ir viss svarīgais ārkārtas situācijām. Par to, ko tieši likt suņa aptieciņā, vienmēr var konsultēties ar savu veterinārārstu.

Vilku medības visu gadu, kā arī trakie piedzīvojumi mežacūku medībās. “Šauj garām!” # 135 epizode

Medījamo dzīvnieku un trofeju novērtēšana
Saistītie raksti

Jaunais žurnāla medības numurs jau ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Nekad nesēdi uz vecmāmiņas zārka, kā arī par nāves briesmām! “Šauj garām” #241 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kā ātri izvēdināt stirnāzi lauku apstākļos – 1.daļa. Praktiskais seminārs #41
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Skaties līdz galam! Maģiskā svilpīte jeb kā kontrolēt suni ar svilpienu komandām?
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Māris Ūselis: Problēma ir samilzusi, bet tagad vismaz ir redzamas sadarbības iespējas un risinājumi
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Ērces un parazīti – sunim var būt nāvējoši! Sarunas par suņiem #17
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mežacūku medības postījumu vietās – vasaras piedzīvojums. Mednieka dienasgrāmata #31
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja biedrs taujā pēc statūtiem, tas nav jāizslēdz no kluba! “Šauj garām!” #240 epizode
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
ME
Medības
Virtuve
Trīs labas lietas! Dinozaura steiks, šašliks un trihinelizēta mežacūka! No dabas līdz galdam #7
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienkāršākais no stirnāžu mānekļiem – Buttolo. Lietošanas pamācība un padomi
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sezonas atklāšana – kā to visu uz torni aiznest? Mednieka dienasgrāmata #30
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Talsos atklāta pneimatiskā šautuve! Kāpēc vajadzīga? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Talsiem
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Kas tas ir un ko tas ēd? Multispektrālais binoklis HIKMICRO HABROK HQ35LN
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medībās ar Jāni Pūteli – āzītis, ruksītis un basas kājas! Mednieka dienasgrāmata #29
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Laukos visi normāli džeki ir mednieki – Jānis Misiņš. “Šauj garām!” #239 epizode
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suns. Kā mācīt sunim iet asinspēdu? Praktiskais seminārs #40
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lapsa apbērnojusies mājas pagalmā! Ko darīt? Aculiecinieka video
7. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mācieties, no štoka nebūs, bet vajadzētu nolaizīt bulli! Mums 5 miljoni skatījumu!
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Satriecoši labs attēls ar 640 pikseļu matricu
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Meža ķēniņš ar samta ragiem? Nē – Kvazimodo! “Šauj garām!” #238 epizode
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Mazs un kompakts – ThermTec Vidar 335
Ekskluzīvi 1. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai drīkst izmantot šaujamieroci pašaizsardzībai! “Šauj garām!” dalībniekiem #44
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai puskilometrā var izpētīt ragus? Pulsar Telos monokļu salīdzinājums un lietošanas pieredze
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Pļauka lācim, savilcēju loterija, gads klusinātāja iegādei. Jānis Pūtelis “Šauj garām!” #237 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienīgais, kas strādā! Aktuālais stirnāžu medību sezonā! Iesaka SIA Ieroči!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai ar termo monokli var redzēt papardes ziedu? Skaties un saņem atlaižu kodu!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Lauksaimnieki ir gatavi pirkt dzesētavas, lai mednieki medītu briežus
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ar pamatīgu šaušanos supermedniekā! 15 reizi notiek Purnavu muižas kauss 2024
Ekskluzīvi 22. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses klubu šaušanas mači!. Kāpēc vajadzīgi? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Kokneses
Ekskluzīvi 21. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vieglākais veids, kā iemācīt sunim komandu “Guli”! Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Sintija Dozberga
Virtuve
Gatavojam spiedienkatlā. TOP 11 šefpavāra ieteikumi, kā ātri pagatavot bagātīgu meža zupu
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024

Lasītākie