Pieredze

12 citādi fakti par suņu barošanu0

Foto: Kate Šterna

Suns ir plēsēju (Carnivora) kārtas suņu (Canidae) dzimtas pārstāvis. Visiem šīs kārtas dzīvniekiem ir līdzīga zobu struktūra, tomēr ēšanas ieradumi un organisma prasības lielā mērā atšķiras.
Dažām sugām ir absolūta nepieciešamība pēc gaļas uzturā, tie ir tā dēvētie patiesie gaļēdāji, savukārt citi var apmierināt barības vielu vajadzības, ēdot augu materiālu (zālēdāji) vai gaļas un augu kombināciju (visēdāji). Piemēram, kaķi ir obligātu plēsēju piemērs. Turpretī govis ir zālēdāja piemērs, cilvēki ir visēdāju piemērs, bet suns ir daļējs gaļēdājs.

Suns – daļējs gaļēdājs

Suņu zobu struktūra ir kā plēsējam, bet zarnu trakts ir pielāgots visēdāja uzturam – normālos apstākļos suņi var apmierināt savas uztura vajadzības, ēdot augu un dzīvnieku barību. Dabā suņi medī, uzlasa maitu, ēd ogas, saknes un augus. Mājas apstākļos cilvēkam jācenšas nodrošināt sunim tikpat daudzveidīgu pārtiku.

Barošanas veidi

Sausā barība un konservi tiek izgatavoti no pārstrādātām un apstrādātām dzīvnieku un augu izcelsmes izejvielām, veidojot sabalansētu uzturu atbilstoši dažādu šķirņu un dažāda vecuma suņu organisma prasībām.
Jēlā diēta (RAW), kuras pamatā ir termiski neapstrādāta gaļa, ēdamie kauli un orgāni.
Svaigēšanas (BARF) dietā iekļauta gaļā, iekšējie orgāni, ēdamie kauli, dārzeņi, augļi, sēklas un papildvielas.
Savvaļas diēta – ekstrēms novirziens suņu barošanā, kad tiek izmantoti veseli dzīvnieki, piemēram, truši, vistas, zivis.
Mājas ēdiens ir termiski apstrādātu un jēlu ingredientu sajaukums.

Zivis suņu diētā

Visas ziemeļu suņu šķirnes, tostarp arī laikas, vēsturiski ir izaugušas, ja tā var teikt, ar zivju diētu. Protams, arī gaļa, augi un viss cits pieejamais ir bijis suņu barošanas daļa, taču zivis ir tikpat dabisks suņu pārtikas avots kā gaļa. Zivis ir vairāku galveno vitamīnu un minerālvielu, kā arī olbaltumvielu, aminoskābju un omegas-3 avots, tajās ir samērā maz piesātināto tauku, un tās ir viegli sagremojamas. Zivis izmanto kā pamata proteīnu antialerģiskās barības ražošanā.

Papildu mikroflora

Savvaļas suņveidīgie daļēji pārtiek no maitas. Tās ir kritušo dzīvnieku paliekas, ūdenstilpju krastos atrodamie gliemeži, beigtas zivis un putni. Suņveidīgie labprāt apēd uz ceļa notriektos kukaiņus, rāpuļus un putnus, vārdu sakot, visu, kas ir ēdams. Miesā, kas ir sākusi fermentizēties jeb sadalīties, ir atrodams bagātīgs baktēriju, enzīmu un mikroorganismu klāsts, kas papildina suņa kuņģa mikrofloru un palīdz pārstrādāt pārtiku. Mūsu mājās suņi saņem daudz tīrāku ēdienu. Ne sausajā vai konservētajā suņu barībā, ne pagatavotajā ēdienā nav šādu vielu. Arī barojot ar svaigiem gaļas produktiem un zivīm, mikrofloras apjoms, ko saņem suns, ir minimāls. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ kucēni un arī pieauguši suņi ar gardu muti apēd visādas laukā atrastas smirdīgas lietas. Sākot ar beigtiem gliemežiem un beidzot ar ekskrementiem – viņiem ir nepieciešamas papildu baktērijas un enzīmi, lai veiksmīgi sagremotu pārtiku.
Variants ir regulāri dot termiski neapstrādātu un ne pārāk labi izskalotu atgremotāju kuņģi. Ja nav medījamo dzīvnieku kuņģīšu, var iegādāties liellopa, aitas vai kazas kuņģi tirgū. Vēl viens risinājums ir sagriezt gabalos nevērtākus gaļas gabalus, piemēram, vēdera plēves, un ievietot polietilēna maisā ledusskapī. Pēc dienām piecām vai vairāk slēgtajā iepakojumā gaļa būs kļuvusi lipīga un pārklāsies ar plēvi. Smaciņa arī būs atbilstoša. Un tas ir tieši tas, kas vajadzīgs sunim! Tā var mājas apstākļos nodrošināt sunim papildu mikrofloras porciju gremošanas uzlabošanai.

Suņu barībā nav jābūt C vitamīnam

Suņi, tāpat kā daudzi citi dzīvnieki, patstāvīgi ražo C vitamīnu. Veselīga suņa ķermenis spēj saražot ap 40 mg C vitamīna uz kilogramu masas katru dienu! Papildu vitamīnu un minerālvielu došana sunim ir ieteicama, ja tam ir kādas veselības problēmas, taču arī tikai pēc konsultācijas ar veterinārārstu. Pareizi barotam veselam sunim nekādi pārtikas papildinātāji nav vajadzīgi.

Ūdens nepieciešams pastāvīgi

Ikvienam sunim jābūt nodrošinātam ar pastāvīgu svaiga ūdens avotu neatkarīgi no tā, vai suns tiek barots ar svaigu, mājas vai sauso barību. Pat ja suns zaudē visus ķermeņa taukus un pusi olbaltumvielu, viņš var izdzīvot. Taču ūdens ir tik svarīgs, ka suns var nomirt, ja zaudē tikai 10% ūdens savā ķermenī. Ūdens veido vairāk nekā pusi no pieauguša suņa ķermeņa svara. Sevišķi rūpīgi jāseko līdzi ūdens nodrošināšanai suņiem, kas dzīvo āra voljēros un pagalmā. Neatkarīgi no laika apstākļiem ūdens iztvaiko ļoti ātri, bet ziemā sasalst un arī pamazām iztvaiko. Sunim ir jābūt pieejamam pastāvīgam ūdens avotam!

Tauki

Dzīvnieku un augu izcelsmes tauki ir būtiska suņu barības sastāvdaļa, jo tie palīdz veikt daudzas ķermeņa funkcijas, tostarp uzturēt ķermeņa temperatūru, kontrolēt iekaisumu un palīdzēt organismam absorbēt noteiktus vitamīnus. Tauki, kas uzkrājas dzīvnieka organismā, kalpo kā enerģijas akumulators un izdzīvošanas garants sliktākos barošanās apstākļos.

Ogļhidrāti

Augos un graudos esošie ogļhidrāti ir lielisks enerģijas avots un uzlabo gremošanu. Pēdējos gados kļūst populāras suņu barības bez graudaugu piedevas, taču, ja sunim nav alerģijas, droši var dot visus graudaugus. Mājas apstākļos tās nereti ir putras ar gaļu un dārzeņiem, vai ne?

Olbaltumvielas

Olbaltumvielas nodrošina putnu un dzīvnieku gaļa, zivis, bet sausajā barībā kukurūzas lipeklis un sojas pupu milti. Olbaltumvielu uzdevums ir nodrošināt neaizvietojamās aminoskābes un olbaltumvielu apakšvienības, kas palīdz uzturēt veselīgu apmatojumu, ādu, nagus, muskuļus, cīpslas, saites, skrimšļus, kā arī veicina pareizu hormonu ražošanu.

Kucēniem un veciem suņiem nepieciešams vienāds proteīna daudzums

Kucēna organisms aug un patērē daudz celtniecības materiāla, tādēļ kucēniem paredzētajā barībā ir vairāk proteīna, savukārt senioru gremošanas sistēma sliktāk pārstrādā pārtiku un uzņem mazāk proteīna, tādēļ to barībā šo vielu līmenis arī ir augstāks.

Barošanas galdiņš

Sunim dabiska ēšanas poza ir ar galvu uz leju, taču mūsdienu pasaulē tiek uzskatīts, ka veselīgāk ir, ja suņa bļodas atrodas uz paaugstinājuma. Šis risinājums dod priekšrocības lielo šķirņu suņiem un dzīvniekiem ar locītavu un muguras problēmām, taču nav piemērots ātrēdājiem, brahicefālu grupas šķirņu suņiem un dažiem citiem, tostarp arī vējasuņiem un putnusuņiem.
Šo šķirņu grupu suņiem ir tā dēvētais dziļais krūškurvis, kur kuņģim ir daudz vairāk brīvās vietas apkārt. Tādēļ suņiem ar šādu krūškurvja tipu ir nosliece uz kuņģa samešanos, kas ir nāvējoši bīstams stāvoklis un var novest pie letāla iznākuma pāris stundu laikā. Zinātnieki ir konstatējuši korelāciju starp kuņģa samešanās gadījumu skaitu un suņu barošanu no paaugstinājuma.

Ar divām reizēm pietiks

Savvaļas suņi var mierīgi iztikt bez pārtikas trīs dienas, bet pēc tam tiem noteikti kaut kas ir jānomedī un tad tie pieēdas, līdz vairs nevar paelpot. Mājas suņiem šādā režīmā nav jādzīvo.
Kucēnus līdz sešiem septiņiem mēnešiem var barot trīs reizes dienā, bet pēc tam var pāriet uz divu maltīšu režīmu. Protams, pieaugušu suni var barot arī reizi dienā atkarībā no apstākļiem. Taču ikdienā labāk tomēr ir dot divas nelielas porcijas nekā vienu lielu.

Saistītie raksti

Barotavas, saliekams tornis, odu atbaidītāji un meža kameras. SIA “Ieroči” jaunumi maijā

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Vienīgais, kas strādā! Aktuālais stirnāžu medību sezonā! Iesaka SIA Ieroči!
Ekskluzīvi 13 stundas
ME
Medības
Aprīkojums
Vai ar termo monokli var redzēt papardes ziedu? Skaties un saņem atlaižu kodu!
Ekskluzīvi 14 stundas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Lauksaimnieki ir gatavi pirkt dzesētavas, lai mednieki medītu briežus
Ekskluzīvi 14 stundas
ME
Medības
Pieredze
Ar pamatīgu šaušanos supermedniekā! 15 reizi notiek Purnavu muižas kauss 2024
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kokneses klubu šaušanas mači!. Kāpēc vajadzīgi? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Kokneses
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Vieglākais veids, kā iemācīt sunim komandu “Guli”! Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Sintija Dozberga
Virtuve
Gatavojam spiedienkatlā. TOP 11 šefpavāra ieteikumi, kā ātri pagatavot bagātīgu meža zupu
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Termiķis, kam ekrānā jābūt paziņojumam Don’t use while driving*
Ekskluzīvi 10. jūnijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
TESTS! Termotēmēklis ar 60 mm lēcu! THERMTEC Ares 360 LRF 384×288
Ekskluzīvi 8. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Viedoklis. Kad medniekam jāiesper pa d… un jādod pumperniķelis, lai sāktu kustēties
Ekskluzīvi 7. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ja ne labākie baurošanā, tad labākie staltbriežu trofeju novērtēšanā! Reportāža
Ekskluzīvi 5. jūnijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Labais tonis ir teikt, ka daba iet bojā! Māris Liopa “Šaujam garām!” #234 epizode
Ekskluzīvi 5. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Liels vējš un attālums netraucē, ja jānomedī zelta āzītis. Mednieka dienasgrāmata #27
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ar InfiRay E3 MAX V3 uz Leiputriju! Iespaidi par termokameru pēc gadu ilgas lietošanas
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Pirmie iespaidi Vector Optics binoklis! Vai ir tā vērts?
Ekskluzīvi 31. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aktuālie sezonas gadžeti! Pret odiem, svilpes, termoierīces un stāsts par lāčiem
Ekskluzīvi 31. maijs, 2024
ME
Medības
Virtuve
Ja apnicis šašliks, super ātrie burgeri vasaras ballītei! No dabas līdz galdam #6
Ekskluzīvi 30. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Situācija ir depresīva un skumja! Saruna ar Jāni Baumani. “Šauj garām!” #233 epizode
Ekskluzīvi 29. maijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Pēc šāviena turpini strādāt tā, it kā šāviens nav bijis! Šaušanas seminārs bērniem Mārkulīčos
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Uzmanību, suņu saimniek! Pat neliela brūce var būt dzīvībai bīstama
Ekskluzīvi 24. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Iegādājoties termoierīci, dāvanā meža kamera 189 eiro vērtībā. GPSPRO jaunumi maijā
Ekskluzīvi 23. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad 95% gadījumu pats traucē ierocim izšaut precīzi! “Šauj garām!” #232 epizode
Ekskluzīvi 22. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Tālšaušanas un munīcijas lādēšanas noslēpumi. Šauj garām! dalībniekiem #43
Ekskluzīvi 14. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Labāk medīsim mežā, nevis uz ceļa!
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki ir “melnie kretīni” un daba ir jāsargā! “Šauj garām!” #231 epizode
Ekskluzīvi 15. maijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Ietaupi! Kā Thermacell gāzes baloniņu uzpildīt atkārtoti?
Ekskluzīvi 12. maijs, 2024
Kate Šterna
Pieredze
Lūsis Valkas centrā no pagalma nolaupa ģimenes mīluli. DAP iesaka to tišināt prom! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Eksperimentējam. Dzinējmedību pret individuālo medību tēmēklis, šaujot uz skrejošo mērķi
Ekskluzīvi 3. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad lēmumus pieņem nekompetenti cilvēki. Arnis Muižnieks. “Šauj garām!” #229 epizode
Ekskluzīvi 1. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Daži praktiski padomi! Kas jāievēro, uzstādot meža kameru, lai nebūtu gļuku
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024

Lasītākie